Мектеп: РОСО «Балдәурен» | Пәні: қазақтілі | ||
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: | МеніңтәуелсізҚазақстаным. | ||
Күні: 13.02.2020 | Мұғалімніңаты-жөні: Сарсенбаева Д.Ж | ||
Сынып: 5 Б | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтыңтақырыбы | Өзелімменің! | ||
Оқумақсаты | А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап береді, шағын диалогке қатысады Ж5. Орфоэпиялық нормаларды сақтайды. Ауызша мәтіндер құрауда және жазу барысында қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді. | ||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтай алады. Оқушылардың басым бөлігі: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтай алады. Кейбір оқушылар:Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді қолданады, ойын жеткізе біле алады. | ||
Бағалау критерийі | Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді Тірек суреттер бойынша тақырыпты болжайды. Мәтіннің мазмұны бойынша негізгі ақпататты ажыратады. Мәтін бойынша тапсырмаларды топпен орындайды. Топпен жұмыс істеп, бір-біріне тапсырманы орындауға көмектеседі. | ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар… (істей) алады: Менің ойымша: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтай алады. | ||
Пәнаралық байланыс | Орыс тілі, қазақ әдебиеті, тарих | ||
Алдыңғы білім | Отан, Тәуелсіздік, еліміздің астанасы,төл теңге. Сұрақтарға жауап беру. | ||
Сабақтың барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрі | Ресурстар |
Сабақтың басы Сабақтыңортасы | Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Сабаққа дайындықтарына байлансты талап қою. Сабақты Абай Құнанбайұлының «Әсемпаз болма әрнеге » өлеңімен бастау. Қызығушылықты ояту Тақтада сабақтың тақырыбы жасырын, сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар өтілетін сабақтың тақырыбын өздері тауып алады. 1. «Семья» сөзінің аудармасының бірінші әріпі кандай? О 2.Мемлекетіміздің ұлттық валютасы? Т 3.Баланың тілі шыққан кезінде алғашқы сөзі? А 4.Қазақстан Республикасының алғашқы Елбасы? Н Басбармақ тәсілі арқылы бағалау.Сабақтың мақсаттарымен таныстырып өттемін. Топқа бөлу(Сандықта жасырын жатқан «Бәйтерек» пен «Ханшатыр»суреттері мен түстеріне байланысты топқа бөлінеді,қызыл түсті бірінші топ, қызыл шар үстеліне отырады, көк түсті таңдаған оқушылар көк түсті шар үстеліне жайғасып отырады) Балалар ,сендер «Біз -Мәңгілік елдің ұрпақтары» жас патриоттардың жиыны» атты ауысымға келіп, білім нәрін алғалы жатсыздар.Бүгінгі біздің тақырыбымыз да нағыз сендермен тығыз байланысты.Сол себепті сабақта белсенділік танытып, қызықты өзкізуге тырысайық. Бүгінгі сабақты мен керемет ұлы, дана Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңімен бастағым келіп тұр. Абай Құнанбайұлы кім? «Түртіп алу» стратегиясы бойынша алған білімдерін сабақта қолдана алу. М. Мақатаевтың «Отан» бейнебаянын көрсетмін. Критерий 1.Бейнебаянды түсініп көру 2.Тірек сөздерді теріп жазу 3.Тірек сөздер арқылы мәтіндегі негізгі ойды ашу 3.Мәтінмен жұмыс.Топ басшылары кез келкен конвертті таңдайды. Екі топқа екі түрлі мәтін беріледі. 1 топқа «Туған жер» мәтіні 2 топқа «Нұр—Сұлтан қаласы» мәтіні Критерий 1 Мәтінді түсініп оқу 2 Мәтіндегі өзекті ойды анықтау 3 Мәтіне ат қою. Жұпта бір-бірін тексереді, бағалау парақшасында бағалайды. «Әлемді шарлау әдісі» Ал балалар, сендер өз мәтіндерімен жұмыс жасап болcаңдар, енді әрбір топтан спикер таңдап ,қарсылас топқа барып , мазмұнын айтып бересіңдер! «Сәйкестендіру әдісі». Берілген сөз тіркестерін қазақша, орысша, ағылшын тілдеріне сәйкестендіру керек. Государство- мемлекет-State Народ –халық-People Язык-тіл-Language Независимый-тәуелсіз-Independent Президент –елбасы-President Символика- рәміздер-Symbolism Родина-Отан- Homeland Дружба-достық-Friendship Топта бір-бірін тексереді, алдарында жатқан бағалау парақшалары арқылы бағалайды. « Сандар мен сөздерді сөйлет » әдісі . Сыныптың әр бөлігіне сандар мен сөздер ілініп тұр, оқушылар сыныпта жүріп , суретінің түсі бойынша таңдап,алдарындағы сөйлемдерді толықтырып, жапсырады.Кім жылдам және дұрыс табқан топқа жылдызшалар арқылы бағалаймын. | Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Флипчарт 5 Слайд 6 бейнебаян Слайд 7 |
Сабақтың соңы | «Өрмекшінің торы»(тоқыма жіпті, бір-біріне лақтырып, сабақтан алған әсерімен бөліседі)Кері байланыс әдісін пайдаланамын Мақсатым: оқушылардың сабақтан алған әсерін, бекіту, қорытындылау. Әр тапсырмадан кейін қалыптастырушы бағалау. Топ бір-бірінің жұмысына кері байланыс беріп, ауызша рефлексия жасап отырады. «Қазақстанның болашағы, жастардың көзімен» атты ашық хат жазып, пошта жәшігіне лақтырады. Ал балалар, бүгінгі сабағымыз өз мәресіне жетті, әрқашан да еліміз аман, жұртымыз тыныш болсын.Сабағымызды әдемі әуенмен аяқтайық! «Көк тудың желбірегені әнін» шыркаймыз. Сабағымыз осымен аяқталды, Сау болыңдар! |
№ | Оқушының аты-жөні | Тапсырма 1-5 балл | Тапсырма 1-5 балл |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. |
№ | Оқушының аты-жөні | Тапсырма 1-5 балл | Тапсырма 1-5 балл |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. |
№ | Оқушының аты-жөні | Тапсырма 1-5 балл | Тапсырма 1-5 балл |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. |
№ | Оқушының аты-жөні | Тапсырма 1-5 балл | Тапсырма 1-5 балл |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. |
№ | Оқушының аты-жөні | Тапсырма 1-5 балл | Тапсырма 1-5 балл |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. |