Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Атмосфера Мектеп Целиноград ауданы №10 орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Қаржаубай Х. Т. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып 9 |
Барлығы - Қатысқандар -Қатыспағандар - |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның климатын түзуші факторлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.3.2.1 Қазақстан климатын қалыптастырушы факторларды талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар:Климатты қалыптастырушы факторларды талдай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстан мен Ресейдің климат қалыптастырушы факторларын анықтап, екі елдің климатына салыстырмалы сипаттама бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Антропогендік климаттық факторлардың әсерінен Қазақстанның климаты өзгерісін тұжырымдап және оның алдын алу шараларына ғылыми болжам жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Климатты қалыптастырушы факторларды талдайды Қазақстан мен Ресейдің климат қалыптастырушы факторларын анықтап, екі елдің климатын салыстырмалы сипаттайды Антропогендік климаттық факторлардың әсерінен Қазақстанның климаты өзгерісін бағамдап және оның алдын алу шараларына ғылыми болжам жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Атмосфераның төменгі қабаты.......деп аталады Қатты жауын-шашын түрлері..... Қолайсыз атмосфералық құбылыстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: Қазақстанның климаты шұғыл континентті, өйткені … |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба? Қазақстанның солтүстігіне қарағанда оңтүстігінде көктем ерте басталады, неліктен ? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: тропосфера, атмосфера циркуляциасы, күн радиациясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан азаматтық жауапкершілікпен қатысуы арқылы іске асырылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика: ауаның ылғалдығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Атмосфераның құрамы, ауа райы, климаттық белдеулер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5минут |
Оқушылармен амандасу. Сыныпта қолайлы ахуал орнату. «Досыңа тілек» әдісі. Оқушылар шеңберге тұрып, бүгінгі сабақ барысына бір -біріне жақсы көңіл- күй тілейді. Сыныпты жұмыс топтарға «ЖАДА»-ға қарай сандар үлестіру арқылы бөлу. Миға шабуыл. «Бір қадам алға…» әдісі. Мұғалім өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды.Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады. -Климат деген сөздің мағынасы нені білдіреді? -Климатты зерттейтін ғылым қалай аталады? -Экватордан полюстерге қарай ауа температурасы қалай өзгереді? -Ауа қозғалысының себебі не? -Ауа райын зерттеуде қолданатын құралдар? М: Сабақтың мақсатын талқылау және топтастыру. ЖАДА арқылы реттік сандар үлестіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут |
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Ақпараттық карточкалар» әдісі. (топтық жұмыс) Тапсырма: Мәтінді оқи отырып «Қазақстанның климатын түзуші факторлар» тақырыбын оқып, әр топ оқушылары өз ойларын ортаға салады, тақырыпты талдайды.Мәтіннен қарсылас топ оқушыларына сұрақтар құрастырады.
ҚБ: мұғалімнің бағалауы (ауызша). 2 — тапсырма:«Температураны өлшеу» әдісі. Жұптық жұмыс. Көкшетау мен Мәскеу қалалары шамамен бір ендікте орналасқан. Бірақ, Мәскеуге қарағанда Көкшетаудың қысы суық. Себебі неліктен? Қорытынды жаса.
ҚБ: Өзара бағалау. «Ойды қорытындылау»
Дәптермен жұмыс. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазу. Атмосфераның төменгі қабаты…деп аталады. Атмосфера циркуляциасы дегеніміз… Күннен жылу мен жарықтың шағылуы… Қолайсыз атмосфералық құбылыстар:.. 3 — тапсырма: «Егерде мен…» әдісі. Оқушылар «Атмосфераның ластануы және қоршаған ортаға әсері» бейнероликті қарап, өз ойларынан эссе жазу арқылы түйіндейді.
ҚБ: өзара бағалау«Шаршылар» әдісі. Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушы дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінген болса — сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса жасылмен бояйды. |
«Өте жақсы», «бұл бағытың дұрыс, бәріміз бірге тағы ойланып көрейік», «балалар Т — ның айтуы бойынша осылай, ал сендер қалай ойлайсыңдар?» Дүние жүзінің климаттық картасы
|