link13320 link13321 link13322 link13323 link13324 link13325 link13326 link13327 link13328 link13329 link13330 link13331 link13332 link13333 link13334 link13335 link13336 link13337 link13338 link13339 link13340 link13341 link13342 link13343 link13344 link13345 link13346 link13347 link13348 link13349 link13350 link13351 link13352 link13353 link13354 link13355 link13356 link13357 link13358 link13359 link13360 link13361 link13362 link13363 link13364 link13365 link13366 link13367 link13368 link13369 link13370 link13371 link13372 link13373 link13374 link13375 link13376 link13377 link13378 link13379 link13380 link13381 link13382 link13383 link13384 link13385 link13386 link13387 link13388 link13389 link13390 link13391 link13392 link13393 link13394 link13395 link13396 link13397 link13398 link13399 link13400 link13401 link13402 link13403 link13404 link13405 link13406 link13407 link13408 link13409 link13410 link13411 link13412 link13413 link13414 link13415 link13416 link13417 link13418 link13419 link13420 link13421 link13422 link13423 link13424 link13425 link13426 link13427 link13428 link13429 link13430 link13431 link13432 link13433 link13434 link13435 link13436 link13437 link13438 link13439
Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
«Әже» Ф.Оңғарсынова

Казахстан, Алматинская область, Алакольский район

ГУ «Достыкская средняя школа с дошкольным миницентром»

Учитель начальных классов

Кабдолданова Жайнаш Айтмухаметовна

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларға Ф. Оңғарсынованың өмірі, шығармашылығы жөнінде білім беру. «Әже өлеңінің мағынасын түсіндіру.

2.Мазмұны ұқсас тақырыптарды меңгере отырып , ананың ортақ қасиетін анықтауға шақыру , әженің әлдиі мен ананың махаббаты жөніңдегі түсініктерін кеңейту, ойларын дамыту.

3. Әжелерін ардақтап, аналарын қадірлеуге баулу.

Сабақтың типі :білім мен әрекет тәсілдерін жалпылау жүйелеу сабағы (Шамованың сабақ қурылымын берудегі әдіс-тәсілдерінен)

Сабақтың түрі: жұлдызды сәт

Сабақтың әдістері:сұрақ — жауап, талдау, топтастыру , түртіп алу стратегиялары.

Сабақтың көрнекілігі : Ф. Оңғарсынованың портреті , үлестірмелі карточкалар, сөзжұмбақ.

Сабақтың барысы

  1. 1. Ұйымдастыру кезеңі

(Психологиялық ахуал )

Қонақ күту салтымыз,

Оқып — біліп жатырмыз .

Келген қонақ сіздерге, Сәлем бердік жалпымыз .

Бір , екі , үш

Сынып іші тып — тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

Мұғалімнің сөзі.Балалар адам әр түрлі сезімді басынан кешіреді . Қуаныш, қорқыныш, қайғы, бақыт . Біз өзіміздің сезімімізді мимика, сөз, көз жасымыз, күлкіміз арқылы жеткіземіз .Әркім өзінің бақытты сәті тууын армандайды . Ал сендердің ең бақытты сәттерің болды ма?

--- Иә ,әрине болды .

---- Онда сендердің бақытты сәттерің алдарында . (дей келе)

Бүгінгі сабағымыз

«Жұлдызды сәт» ойыны төңірегінде құрылмақ .

Ойынымыз бірнеше кезеңнен тұрады .Әр топ басшылары сайланады . Әр топтың басшылары сендердің бүгінгі сабаққа қатысқандарың туралы балдық жүйемен белгілеп отырады . Ал, ең сонында мына қорапшада сендерді тосын сый күтіп тұр . Кім көп бал жинаса сол оқушының бақытты сәті болмақ .

  1. Өткен тақырыппен жұмыс

Ойынымыздың бірінші кезеңі . «Өзінді --- өзің таны »

Өткен тақырыпты қалай білетінімізді тексереміз .

- Үйге қандай тапсырма берілді ?

- Ф. Онгарсынованың «Жылу « өлеңін жатқа айту .Сурет бойынша « Анашым »тақырыбында эссе жазу .

- Поэзия минуты

(2-3 оқушыдан өлеңді жатқа сұрау) Әр топтан бір оқушыдан жазған эсселерін оқыту . 3. Жаңа сабақ

2 кезең «Ой толғаныс »

  1. Жаңа тақырыпқа дайындық жұмыс

Ата-аналар туралы мақал-мәтелдер айту .

Соның ішіндегі .

Күннің шуағы жылы , Ананың құшағы жылы . Мақалдың мағынасын ашу

-Өте жақсы балалар .

-Қане ,енді мына сөзжұмбақты шешіп жіберейік .

н

Ә

р

л

і

Ж

ы

л

ы

ә

ж

Е

1. «Құнарлы»сөзін басқаша тағы қалай атауға болады .

2. Ананың құшағы қандай ? 3.Көп нүктенің орнына сөз қой . . . - асқар тау. Ондай болса бүгінгі сабақта аналардың анасы Ф. Оңғарсынованың « Әже» өленімен танысамыз .

- Өткен сабақта Ф. Оңғарсынованың өмір жолдарымен танысқан болатынбыз .

--- Ал кім айтып жібереді ?

-Ф. Оңғарсынова кім ?

1.Ф. Оңғарсынова 1939 жылы 5 желтоқсанда Атырау облысы , Новобогат ауданына қарасты Манаш ауылында дуниеге келген .

2.1961 жылы Гурьев мемлекеттік педагогикалық институтының тіл әдебиеті факультетін бітіріп , Балықшы ауданының Еркін қала қазақ мектебінде ұстаздық еткен .

3. Алғашқы өлендері баспасөз беттерінде 1958 жылдан баста п шыққан .

4. 20- дан астам өлендер жинақтары ,очеректері , тандамалы шығармалары, « Біздің Камшат» повесі аудармалары баспалардан жарық көрді .

5. 1970 — 1978 жылдары « Ақжелкен « журналының бас редакторы болып еңбек етеді .

6.Жоғарғы Кеңесінің Құрмет грамоталарымен , «Парасат» «Құрмет белгісі» ордендерімен марапатталған .

7.Қазақстан Республикасы Парламенті мәжілісінің депутаты болған халық жазушысы .

5.Сергіту сәті

« Ақ әжем» әнін айту .

6.Енд і кітабымызды ашып (132 б) Ф. Онгарсынованың «Әже» өлеңіне назар аударамыз .

Мен оқыған кезде ақын қолданған сөздерге назар аударып көркем сөздердің астын сызып отырамыз . /түртіп алып/

1.Мұғалімнің оқуы 2.Оқушыларға тізбектей оқыту .

7. Сызбаны толтыру /Әр топқа жеке-жеке беремін/

Ақын қолданған көркем сөздер

Мағынасы

Ашынып

ренжіп ,ашуланып

Асырып

мақтап ,шаттанып

  1. Шығармашылық кезең .Әр топқа жеке — жеке тапсырма беремін.

1 топқа / Тест тапсырмалары

  1. Айдай анам деген сөз қай мәтінде келтірілген ?

а) Б. Момышүлы «Ұшқанұя» ә) Ф. Оңғарсынова « Әже» б) Ф. Оңғарсынова « Жылу»

2. «Әжетайым « деген сөз қай мәтінде кездеседі ?

а) Ж. Смақов « Апаның тілін алса егер» ә) Ф. Оңғарсынова « Әже» б) Ж. Смақов « Айтшы ,Әжетай»

3. « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады » деген нақыл сөзге құрылған шығарманы ата .

а) Ертегі « Мысық пен тышқандар»

ә) С. Көбеев « Шал мен балалар»

б) С. Көбеев « Атасы мен немересі»

2 топқа

«Әже» сөзінтоптастыру

әже

3 топқа

Ұйқасқа берілген сызбаны пайдаланып өлен жолын жалғастыру .

Әже

Мен ұйықтарда айтады

Ертегісін әндерін ,

Біздің үйде бар асыл , Әжетайым ол менің . Әр топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды .

5 . Бағалау .Әр топ жетекшілері жүйелік балдарын хабарлайды . -Ал енді балалар біз бағана сабақтың басында бүгінгі сабақта ең жоғарғы бал жинаған оқушымызға , әр топқа қандай сый бар екен, мына қорапты ашып көрейік .

6. «Жүректен –жүрекке»тілек айту

Үй тапсырмасы: «Әже» өлеңін жаттау

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности