Илья Гашек
Должность:Системный редактор
Группа:Команда портала
Страна:Россия
Регион:Москва
Қайырымдылық

Казахстан, Мангистауская область, г. Актау

Школа-лицей №7

Учитель начальных классов

Отежанова Б.Е.

Сабақтың тақырыбы: «Қайырымдылық» Мағзұм Сүндетов

Сабақтың мақсаты: М.Сүндетов өмірімен таныстыру, әңгіменің мазмұны мен идеясын тәрбиелік мәнін ашу. Кейіпкердің іс- әрекетіне өз көзқарасын анықтай білу. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту, шығармашылық қабілеттерін арттыру. Табиғатты аялауға тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі:

1. Мәтіннің «Қайырымдылық» деп аталуын, негізгі ойын ашып түсіну;

2. Мұхтардың іс - әрекетіне баға бере білу;
3. Қайырымдылыққа тағы не жататынын білу;
4. Алған білімдерін өздіктерінен қорыта алу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Әдісі: Сұрақ- жауап, баяндау, СТО стратегиясы, топпен жұмыс ,рефлексия, бірін-бірі бағалау.

Түрі: аралас сабақ

Көрнекілігі: жазушы М.Сүндетовтың портреті,суреттер,мақал-мәтелдер.

Сабақтың барысы:

Психологиялық әзірлік:

Торғай, торғай, торғайсың

Таяу келіп қонғайсың

Жем шашайын теріп ал

Сонда аязға тоңбайсың

Үй тапсырмасын тексеру:

Жылы жаққа ұшпайтын

Біздің жақта қыстайтын

Құстар жүрсе жуықта

Жем шашуды ұмытпа

-Қыстап қалатын құстарға қалай қамқор боласыңдар?

-Қандай құстар біздің ауылымызға қыстап қалады?

- Үйге «Торғай» мәтіні берілді.

- Мәтін авторы кім? Ж.Аймауытов

Ж.Аймауытов

Павлодар облысы 1889-1931

Әншілік өнері жазушы

Композиторлық қабілеті бар «Ақбілек» романы

Мәтінге жоспар құру, мазмұнын сұрау:

1.Жыланның арбауы

2.Құстарға қамқорлық

3.Ақбілектің жылан туралы естіген сөзі

Қызығушылықты ояту.

Ойын: «Ойлан, жұптас,талқыла»

Тақтада цифрлармен әріптер шатастырылып берілген. Цифрларды өз орындарына қойсақ жаңа тақырып аты шығады.

Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы:

«Қайырымдылық»

40\1 6\1 13 60\4 4\3 20\3 20\4 7 9\4 6\2 60\ 4 90\3

-Оқушылардың оз пікірлерін тыңдау

Авторы туралы мәлімет.

Мағзұм Сүндетов 1936 жылы Атырау облысы Мақат ауданы Доссор поселкісіне дүниеге келген.

Еңбектері: «Жол айрығы», «Күтем сені Дидар», «Еліктің лағы», «Қызыл ай» т.б

б/Оқулықпен жұмыс:

Мәтінді оқыту, ат қою, бөлімдерге бөлу.

а/Ұқыпты оқушы

ә/Мұхтардың күшікке көмегі

б/Мейрімді ана

(1-2 оқушыдан мазмұнын сұрау.)

Сұрақтар беру:

- Мұғалима Мұхтарды не үшін мақтады?

- Мектептен келе жатқанда қандай оқиғаға тап болды?

- Мұхтар не үшін қуанды?

- Мұхтарға анасы не үшін ұрыспады?

- Әңгіменің «Қайырымдылық» деп аталу себебі неде?

Тапсырма:

- Мәтіннен күшіктің аянышты халін суреттейтін тұсты тауып оқы.

- Әңгімеден Мұхтардың ұқыптылығын көрсететін жолдарды тауып оқы.

Сергіту сәті:

Топтастыру стратегиясы:

Қайырымдылық

Қайырымдылық- жақсы қасиет. Ол кішіге қамқор болу, үлкенге көмектесу, ізгілікті іс жасау. Қайырымды адамды туыстары жақсы көреді, мақтан тұтады.

Мұхтар қандай оқушы?

Мұхтарға мінездеме

Мұхтар- ұқыпты оқушы. Үнемі таза жүреді. Ол күшікті құтқарып өзінің батыл, қайырымды екенін көрсетті.

Мұхтар

Ұқыпты Қайырымды

Батыл Мейірімді

Қайырымдылық

Қорғау Ізгілікті іс

Жақсылық жасау Көмектесу

Ой толғау. Еркін жазу стратегиясы:

1.Мұхтарға хат

2. «Толықтыру» тесті

3. Қайырымдылық туралы мақал-мәтел

1-топ Мұхтарға хат

Мұхтар, сен нағыз батыл баласың! Маған сенің сотқар балалардан қорықпай кішкентай күшікті құтқарғаның қатты ұнады. Киіміңнің лас болғанына қарамай, күшікке көрсеткен көмегің- нағыз қайырымдылық деп ойлаймын.

2- топ: «Толықтыру» тесті

1. Әлгінде оны мұғалім тәртіпті деп мақтаған.
2. Мені мыналардан құтқарсайшы өлтіретін болды ғой.
3. Күшікті құтқарғанына Мұхтар қуанышты.
4. Анасының жүзі жылып, мейірлене қарайды.
5. Әрине, әр кез солай қайырымды бол!
6. Өйтпесіңе сенем, жаным менің деп, – баласының бетінен сүйді.
Керекті сөздер:тәртіпті, таза; құтқарсайшы; құтқарғанына; мейірлене; қайырымды;баласының;

3. Қайырымдылық туралы мақал-мәтел.

- Жақсыға жасаған жақсылық өмір бойы тозбайды.

- Мейрімділік жүректен

- Мейрімсіздік білектен

- Жақсылық ағаш басында,

- Жамандық аяқ астында

Рефлексия:

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Не үйрендік?

Не білдік?

Бағалау:
Бүгінгі сабақта өте жақсы жауап берген оқушыларды бағалаймыз.

- Сіздер қалай ойлайсыңдар? Бүгінгі сабақта кімге «5» бағасын берер едіңдер? Неге?

- Ал «4» бағасын кімге қоямыз? Неліктен ондай баға қойдыңдар?

- «3» бағасын бүгінгі сабақта кімге қояр едіңдер? Егер қойсаңыз,ол оқушы қандай кемшіліктер жіберді деп ойлайсыңдар?

Үйге тапсырма. Мәтінді түсініп оқу, мазмұндау. 251 - 252 бет

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности