Илья Гашек
Должность:Системный редактор
Группа:Команда портала
Страна:Россия
Регион:Москва
Оқу құралдары

Казахстан, Актюбинская область, Хромтауский район, г. Хромтау

Хромтауская школа-гимназия №2

Учитель казахского языка

Уразова И.А.

Мақсаты: Оқушыларға сөйлесім әрекетінің түрлерін күнделікті қарым-қатынас деңгейінде меңгерту.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушылардың оқу құралдары туралы білімдерің жаңдаңдыру;

Дамытушылық: Оқушылардың ой-пікірін айту қабылеттерің дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдістері: диалогтік сөйлесім.

Көрнелік: оқулық,сурет, жаңылтпаштар, сөзжұмбақ.

Сабақтың жоспары

Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде

Жұмыс түрлері

уақыты

1

Пропедевтикалық практика

Өткен сабақты пысықтау.

5 мин

2

Бағыттау

Оқушыларға сабақ нәтижесін күтілімін жариялау

1 мин

3

Пайымдау

Жаңа тақырыпты түсіндіру

5 мин

4

Іс-жүзіндегі практика

Алғашқы пысықтау

7 мин

5

Меңгеру практикасы

Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру

7 мин

6

Сергіту жаттығулары

Жаттығулар өткізу

2 мин

7

Өзіндік жұмыс практикасы

Өз бетімен жұмыс

8 мин

8

Дербес үй жұмысы практикасы

Тақырыпты нақты бекіту, қайталау

8 мин

9

Бағалау

Оқушыларға баға қою

2 мин

Сабақтың барысы

Жұмыс түрі

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Сабақ ұйымдастыру кезеңі.

1. сұрақ шашу.

2.сөзжұмбақ.

3.өз бетімен меңгеру

4.Оқыту ойындары

5.Ізденіс әдісі

6.Жаттығулар өткізу

7.Өзіндік жұмыс

8.Сырттан тыс шығу

9.Бағалау

Оқушылармен амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру.

Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.

  1. Апта күндері нешеу және қандай?
  2. Жұма туралы ертегі қалай аталады?
  3. «Вчера, сегодня, завтра» сөздерің аудар.
  4. «Дневник» аудармасы қалай болады және оған не жазамыз?
  5. «Мен кеше Әсетпен ойнадым» деген сөйлемді орыс тіліне аударып және қандай жалғау қосылғанын айтсан.
  6. Көктем нешінші жыл мезгілі?
  7. Көктем айлары қай айлар?
  8. Буду улыбаться как солнце,

Буду расти как цветок .

Буду летать как птица,

Сяду как бабочка. сөйлемдерін аударып берсендер.

Қане балалар! Сөзжұмбақ шешейік.

о

қ

у

қ

ұ

р

а

л

д

а

р

ы

Жарайсындар! Бүгінгі тақырыбымыз «Оқу құралдары» деп аталады. Мына суреттерге қарандар, нені көріп тұрсындар?

122 бет 1-тапсырманы аудио-таспа бойынша тыңдап, қайталайды және оқу құралдарындың атауын айтады.

Сөмке , кітап ,

дәптер , күнделік, қайшы , өшіргіш , қалам , ұштағыш , сурет дәптері, түрлі түсті қарындаштар , желім .

122 бет 2 тапсырмада берілген суретке қарап, сұрақтарға жауап береді.

Қызыл сөмкеде не бар?

Көк сөмкеде не бар?

123 бет 3-тапсырманы аудио-таспа бойынша тыңдап, оқу тапсырылады.

Мынау-менің сөмкем. Менің сөмкем қызыл және үлкен. Менің сөмкемде кітап, дәптер, күнделік, сызғыш, ұштағыш, желім бар.

4-тапсырма бойынша сұрақтарға жауп беру тапсырылады.

Оқушыларға 5-тапсырманы сәйкестендіріп оқу тапсырылады.



Орнымыздан тұрайық

1,2 деп бастайық, топ-топ басайық

Сәл дем алып болған соң

Орнымызға отырайық.

№ 2 дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.

6-тапсырмада берілген тапсырмаға сәйкес оқушыларға ойынды өткізу. Аудио-таспаны тыңдау және қайталау.

Мынау кімнің қаламы?

Бұл не? Қайшы.

Бұл не? Өшіргіш.

Мынау кімнің қайшысы? Менің қайшым.

Жаңылтпашты оқыту.

Ұқыпты бала –

Кітапты түптеп тастады.

Ұқыпсыз бала

Кітапты бүктеп тастады,

Жұмысын басқаға жүктеп тастады.

Оқушыларға № 2 дәптерде берілген тапсырмаларды орындау тапсырылады.

Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайындығын көрсету.

Оқушылар сұраққа жауап береді.

  1. Апта күндері жетеу.
  2. Жұма туралы ертегі «Апта күндері» деп аталады.
  3. «Кеше, бүгін, ертең» аудармасы.
  4. «Дневник» аудармасы «Күнделік» болады және оған біз сабақ кестесін жазамыз.
  5. «Я вчера играл с Асетом» және «пен» жалғауы «Әсетпен» деген сөзде жалғанды.
  6. Көктем үшінші жыл мезгілі.
  7. Көктемнің айлары: наурыз, сәуір, мамыр».
  8. Күндей болып күлемін,

Гүлдей болып өсемін.

Құстай болып ұшамын,

Көбелектей қонамын.

Оқушылар сөздерін табады, сөзжұмбақ шешеді.

учебный

оқу

ручка

қалам

рисования

сурет

ножница

қайшы

точилка

ұштағыш

стерка

өшіргіш

книга

кітап

клей

желім

дневник

күнделік

карандаш

қарындаш

тетрадь

дәптер

линейка

сызғыш

Суретке қарап, қандай заттар көріп тұрғанын тізіп айтып береді.

Дәптер, қайшы, сөмке, сызғыш, қалам, глобус, ермексаз, желім, калькулятор, түрлі түсті қалам, қылқалам, түрлі түсті бояу, кітап, дәптер, шам, циркуль, күнделік, блокнот.

Оқушылар суретке қарап және аудио-таспаны тыңдап қайталайды, оқу құралдарындың атауын айтады.

Сөмке, кітап, дәптер, күнделік, қайшы, өшіргіш, қалам, ұштағыш, сурет дәптері, түрлі түсті қарындаштар, желім.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Қызыл сөмкеде: түрлі түсті қарындаштар, қайшы, қалам, өшіргіш, екі кітап, ұштағыш бар.

Көк сөмкеде: сызғыш, екі желім, өшіргіш, үш дәптер, кітап бар.

Оқушылар кезекпен мәтінді оқып шығады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өздерінің сөмкелері туралы айтып береді. Мысалы: Менің сөмкем сары және шағын. Менің сөмкемде үш дәптер, үш кітап, екі қалам, өшіргіш,

Оқушылар сәйкестендіріп оқып береді.

Менің-кітабым, дәптерім, қаламым.

Сенің-сызғышың, өшіргішің, желімің.

Сіздің-қаламыңыз.

Оның-қарындашы, күнделігі, сөмкесі.

Оқушылар сергіту жұмысын жасайды.

№ 2 дәптерде берілген жаңа тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар тапсырмаларды ұқыпты орындайды.

Оқушылар күнделіктеріне жазады.

Пәні: қазақ тілі Класы: 2«а, б, в » Күні: _________2014ж

Тақырыбы: Қаламмен жазамын.

Мақсаты: Оқушыларға жазбаша жауап, жазбаша сұрақ қойып үйрету.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушылардың оқу құралдарын қолдану туралы білімдерің жаңдаңдыру;

Дамытушылық: Оқушылардың ой-пікірін айту, есте сақтау, сөйлеу қабылеттерің дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Әдістері: диалог-сұрақ, жауап.

Көрнелік: оқулық,сурет, аудио-диск, тірек-сызба.

Сабақтың жоспары

Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде

Жұмыс түрлері

уақыты

1

Пропедевтикалық практика

Өткен сабақты пысықтау.

5 мин

2

Бағыттау

Оқушыларға сабақ нәтижесін күтілімін жариялау

1 мин

3

Пайымдау

Жаңа тақырыпты түсіндіру

8 мин

4

Іс-жүзіндегі практика

Алғашқы пысықтау

7 мин

5

Меңгеру практикасы

Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру

7 мин

6

Сергіту жаттығулары

Жаттығулар өткізу

2 мин

7

Өзіндік жұмыс практикасы

Өз бетімен жұмыс

10 мин

8

Дербес үй жұмысы практикасы

Тақырыпты нақты бекіту, қайталау

3 мин

9

Бағалау

Оқушыларға баға қою

2 мин

Сабақтың барысы

Жұмыс түрі

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

Сабақ ұйымдастыру кезеңі.

1. сұрақ -жуап

2.түсау кесу

3.білгір

4.Оқыту ойындары

5.Ізденіс әдісі

6.Жаттығулар өткізу

7.Өзіндік жұмыс

8.Сырттан тыс шығу

9.Бағалау

Оқушылармен амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру.

Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар қою.

  • Оқу құралдарына не жатады?
  • «Это-моя сумка» сөйлемің орыс тіліне кім аударады?
  • «Твоя сумка красная и большая» аудармысы қалай болады?
  • Сенің сөмкең қандай?
  • Сенің сөмкенде не бар?

Оқушылар суретке қарап, мұғалімді тыңдайды және қайталайды.

Жарайсындар, балалар! Бүгінгі тақырып «Қаламмен жазамын».

125 бет 2-тапсырма. Оқушылар сәйкестендіріп оқиды.


126 бет 3-тапсырмада берілген тапсырманы суретке қарап құралдардың атауын атап береді.

126 бет 4-тапсырманы аудио-таспадан тыңдайды және диалог ретінде оқиды.

-Сен немен жапсырасың?

-Желіммен жапсырамын.

-Сен немен қиясың?

-Қайшымен қиямын.

-Сен немен өшіресің?

-Өшіргішпен өшіремін.

-Сен немен жазасың?

-Қаламмен жазамын.

-Сен немен бояйсың?

-Түрлі түсті қарындаштармен бояймын.

-Сен немен сызасың?

-Мен сызғышпен сызамын.

126 бет 5-тапсырманы аудио-таспасыдан тыңдайды және берілген үлгі бойынша өздері бір-бірімен сөйлеседі.

  • -Сен немен қиясың?
  • -Мен қайшымен қиямын.
  • -Сен немен жазасың?
  • -Мен қаламмен жазамын.
  • -Сен немен өшіресің?
  • Мен өшіргішпен өшіремін.
  • Сен немен бояйсың?
  • Мен түрлі түсті қарындаштармен бояймын.

Қолды белге қояйық,

Басты оңға бұрайық,

Басты солға бұрайық,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық

Оқушыларға № 2 дәптерде берілген тапсырмаларды орындау тапсырылады.

Оқушыларға тақырып бойынша өз бетімен дәптерлеріне жазбаша сұрақ және жауап жазу тапсырылады.

Оқушыларды еңбегі бойынша бағалау және үй тапсырмасын беру.126бет № 4, 5 қайталау.

Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайындығын көрсету.

Оқушылар сұраққа жауап береді.

  • Оқу құралдарына: кітап, дәптер, күнделік, қалам, өшіргіш, ұштағыш, сызғыш, түрлі түсті қарындаштар, сурет дәптері, желім, қайшы жатады.
  • «Мынау-менің сөмкем»
  • «Сенің сөмкең қызыл және үлкен.»
  • Менің сөмкем көк және шағын.
  • Менің сөмкемде оқу құралдары бар.

Оқушылар суретке қарап, тыңдайды және қайталайды.

1. Қаламмен жазамын.

2. Сызғышпен сызамын.

3. Қарындашпен бояймын.

4. Қайшымен қиямын.

5. Желіммен жапсырамын.

6. Өшіргішпен өшіремін.

Оқушылар сәйкестендіріп оқиды.

Қаламмен жазамын. Өшіргішпен өшіремін.Желіммен жапсырамын. Қайшымен қиямын. Сызғышпен сызамын. Қарындашпен бояймын.

Оқушылар ұқыпты орындайды.

Оқушылар диалогты оқиды.

-Сен немен жапсырасың?

-Желіммен жапсырамын.

-Сен немен қиясың?

-Қайшымен қиямын.

-Сен немен өшіресің?

-Өшіргішпен өшіремін.

-Сен немен жазасың?

-Қаламмен жазамын.

-Сен немен бояйсың?

-Түрлі түсті қарындаштармен бояймын.

-Сен немен сызасың?

-Мен сызғышпен сызамын.

Оқушылар тапсырманы жылдам және дұрыс орындайды.

  • -Сен немен қиясың?
  • -Мен қайшымен қиямын.
  • -Сен немен жазасың?
  • -Мен қаламмен жазамын.
  • -Сен немен өшіресің?
  • Мен өшіргішпен өшіремін.
  • Сен немен бояйсың?
  • Мен түрлі түсті қарындаштармен бояймын.

Оқушылар сергіту жұмысын жасайды.

№ 2 дәптерде берілген жаңа тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности