Казахстан, г. Актобе
Средняя школа-лицей №23
Учитель казахского языка и литературы
Танжарыкова Венера Жумамуратовна
Сабақтың мақсаты: 1. Ахмет Байтұрсыновтың шығармашылығымен танысу.
Шығарманың мазмұнын меңгерту, көркемдік ерекшелігін, идеялық
мазмұнын ашу, өзіндік ой қорытуға бағыттау.
2. Балаларды өз ойын еркін айтуға, жазуғадағдыландыру,
шығармашылық қабілетін дамыту.
3. Мысал арқылы оқушыларды адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сын тұрғасынан ойлау сабағы.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: А. Байтұрсыновтың портреті, слайдтар
Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі
А)Сәлемдесу
ә)Оқушыларды түгендеу
2.Сабақтың тақырыбын және мақсатын қою кезеңі
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлының «Иттің достығы» мысалы
Сабақтың басты мақсаты:
Мысалдың сюжетімен тереңірек танысып, шығарманың негізгі идеясын ашу.
3. Үй тапсырмасын тексеру
Тест
1.Ж.Аймауытов нешінші жылы дүниеге келген?
А)1889 ә) 1931 б) 1904
2. Ж.Аймауытов 1924-1926 жылдары қай газеттің бас редакторы болып жұмыс істеді?
а) “Қазақ” ә) “Абай” б) “Ақ жол”
3. Жазушы қай қаладағы педагогикалық техникумының директоры болған?
А)Ақтөбе ә) Шымкент б) Алматы
4. “Қартқожа”ромнында неше жастағы жігіттерді солдатқа алмақ болды?
А) 14-28ж. ә) 19-31ж. б)17-36ж.
5. Қартқожа нені армандады?
А) солдатқа баруды ә) үйленуді б) оқуды
Жауаптар
4. Жаңа тақырып
Сабақтың эпиграфы:
Адамдық диқаншысы қырға шықтым
Көл жоқ, көгалы жоқ- қорға шықтым.
Тұқымын адамдықтың шаштым ектім,
Көңілін көгертуге құл халықтың.
А. Байтұрсынов
А) Ақынның өмірбаяны
ә) А.Байтұрсынов туралы қосымша мәлімет
А. Байтұрсынұлы, Ә.Бөкейханов, А.Байтұрсынов пен М. Дулатовқа қойылған М.Дулатов ескерткіш. Торғай.
“Қазақ” газеті 1913-1918 жылдары А.Байтұрсынов тұрып,
“Қазақ” газетін шығарған үй.
Еңбектерінің негізгілері
5. Шығармамен танысу
А)Мысал- сатиралық сипатта, көбіне аң, хайуанат, кейде зат туралы жазылып сол арқылы адам бойындағы мін, әлеуметтік ортадағы кемшілік күлкіге айналған идеясы астарсыз ашық, мазмұны бүкпелі шығарма.
ә)сөздік жұмысы
Әдет - привычка
Жомарттық, мырзалық — щедрость
Сарандық — жадность
Ділмар — оратор
Серт –клятва
б) мысалды оқу
в) талдау
1.“Иттің достығы” мысалында қандай тақырып көтеріледі?
Татулық пен
Араздық
2.Иттердің сөзі мен ісі бір жерден шықты ма?
Өз сөздерінде
тұрған жоқ
3.“ Сүйектей арасына нәрсе түссе,
Иттерден олар артық таласады”деген қорытындының мәнін түсіндіріңдер.
4.
5. Жақсы дос қандай дос?
Жаман дос қандай дос?
Достық туралы қандай мақал-мәтел білесіңдер?
*Досы көппен сыйлас
Досы азбен сырлас
*Жаман дос көлеңке сияқты
Басыңды күн шалса,
Қашып құтыла алмайсың
Басыңа бұлт төнсе,
Іздеп таба алмайсың.
6. Досыңызға хат жазыңдар. Хатта бүгінгі тақырып қамтылатын болсын.
6.Қорытынды
1.Ахмет Байтұрсынов кім болған?
2.А.Байтұрсыновтың “Қырық мысал” деген кітабы қай жылы және қай жерде
басылып шықты?
3.А. Байтұрсынов нешінші жылы қамауға алынды?
Ахмет Байтұрсынұлы туралы айшықты ойлар
“Ахмет Байтұрсынұлы- ұлттық тарихымызда ешкіммен салыстыруға болмайтын ерекше тұлға”
Әбіш Кекілбаев
… өзге оқыған замандастары өз бастарының пайдасын ғана іздеп, ар һәм имандарын сатып жүргенде, Ахмет халықтың арын іздеп, өзінің ойға алған ісі үшін бір басын бәйгеге тіккен.
Ахмет Байтұрсынұлы ұлтын шын сүйетін шын ұлтшыл.
Сәкен Сейфуллин
7.Үйге тапсырма
Үзіндіні жаттау