link4800 link4801 link4802 link4803 link4804 link4805 link4806 link4807 link4808 link4809 link4810 link4811 link4812 link4813 link4814 link4815 link4816 link4817 link4818 link4819 link4820 link4821 link4822 link4823 link4824 link4825 link4826 link4827 link4828 link4829 link4830 link4831 link4832 link4833 link4834 link4835 link4836 link4837 link4838 link4839 link4840 link4841 link4842 link4843 link4844 link4845 link4846 link4847 link4848 link4849 link4850 link4851 link4852 link4853 link4854 link4855 link4856 link4857 link4858 link4859 link4860 link4861 link4862 link4863 link4864 link4865 link4866 link4867 link4868 link4869 link4870 link4871 link4872 link4873 link4874 link4875 link4876 link4877 link4878 link4879 link4880 link4881 link4882 link4883 link4884 link4885 link4886 link4887 link4888 link4889 link4890 link4891 link4892 link4893 link4894 link4895 link4896 link4897 link4898 link4899 link4900 link4901 link4902 link4903 link4904 link4905 link4906 link4907 link4908 link4909 link4910 link4911 link4912 link4913 link4914 link4915 link4916 link4917 link4918 link4919
Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
«Жер — Ана жыламасын»

Казахстан,г. Кызылорда

Средняя школа №198

Учитель казахского языка и литературы

Исаева Гульнара Ибадулаевна

«Жер — Ана жыламасын»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік; а) Мәтінді түсіне, мәнерлей оқи отырып, сөз тіркестерін ажырату. Мәтіннің тақырыбын ашу, мазмұнын есте сақтау.

ә) Әңгімелесу, сұрак - жауап арқылы тіл дамыту, өз ойын

жеткізу, сұрақтарға epкін жауап беру,

б) Тілдік материалдарды меңгеру, синоним, антонимдерді мәтіннен табу. Баяндауышты қайталау арқылы өткен сабақты бекіту

Дамытушылық: Мәтінді қазақ тілінде еркін мазмұндауды дамыту,

сөздік қорын молайту, ойлау шеберлігін дамыту, сөйлеу,

жазу мәдениетін дамыту.

Тәрбиелік: Туған елін, жерін суюге, қорғап, сақтай білүге тәрбиелеу.

Елжандылық, отансүйгіштікке тәрбиелеу. Ақын, жазушылар

шығармаларын оқып, үлгі тұтуға, ана тілін ардақтауға, сөз енеріне

сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа материалдармен таныстыру.

Көрнекілік құрал - жабдық: Интерактивті тақта, суреттер, ассоциация,

сөзжұмбақ, ақын өлеңі.

Пәнаралык байланыс: Әдебиет, тарих, география.

Сабақтың әдісі: Модульды оқыту, интерактивті, коммуникативті

оқыту, оқу, сөйлеу, жазу, тыңдау.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, түгелдеу,

оқушылар назарын, ықыласын сабаққа аудару)

2. Сабақты сөйлесуден бастаймыз.

- Балалар, бүгін қай күн?

- Аптаның нешінші күні?

- Қазіip қай ай?

- Жылдың қай мезгілі?

- Күзде ауа - райы қандай болады?

- Табиғатта қандай өзгерістер болады?

- Ағаштардың жапырақтары қандай түске енеді?

- Аңдар, құстар, жан - жануарлар не істейді?

- Адамдар не істейді?

Үй тапсырмасын тексеру: Үйге баяндауыштың ережесін жаттап келу,

4,1.5 - жаттығуды жазып келу

Үй тапсырмасын сұрақтар қою арқылы тексеру, ассоциация құру.

  1. Баяндауыштың сұрактары қандай?
  2. Баяндауыш нені білдіреді?
  3. Сөйлемнің кандай мүшeci?
  4. Баяндауыштың неше түрі бар?
  5. Баяндауыш қандай сөз таптарынан жасалады?

4,1.5 - жаттығудағы тақтада жазылған үлгі арқылы салыстыра отырып тексереміз.

Міне , балалар, көрдіңдер ме, біз ғана емес, біздің ата - бабаларымыз да табиғатқа қараған екен, табиғатты корғаған екен.

Жаңа сабақ: - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

«Жер - Ана жыламасын» (Чтобы не плакала Мать - Земля)

- Мен жаңа тақырыпты бастамас бұрын мынадай әңгіме айтып бергім келіп тұр.

Тыңдап - ұғу: Бейбіт бақшада балшық кешіп, жерді қопарып ойнап

(Аудирование), жүрген. Қасымнан өтіп бара жатқан 6ip қария кici:

Әй, балам, жepдi неге қорлайсың? Қадірлеп күтпейсің бе, ол сенің асыраушы анаң ғой, - деді. Бейбіт үйіне келіп, анасынан сұрады. Апа, маған бip қария жерді босқа қопарма, ол сенің анаң деді, ол не дегені?Анасы бұл жайды баласына түсіндірді. Жер — бәріміздің анамыз, онсыз тіршілік жоқ. Бейбіт сонда да түсіне қоймады. Адамға қажет нәрсенің бәрі жерден өнеді. Қағаз, қарындаш, ағаш, темір де жерден шығады. Мысалы, қаймақты сиырдың сүтінен аламыз. Сиыр жердің шөбін жейді, сосын сүт береді, сүт болмаса қаймақ қайдан келеді? Сондықтан да жер — бәріміздің асыраушы анамыз, - деп түсіндірді. Бейбіт анасының әр сөзіне зейін қойып тыңдады. Түстен кейін бақшаға барып, шашып ойнаған топырақты тегістеді

(Мәтіннің мазмұнын сұрақтар қоя отырып, түсіндіру)

Жаңа мәтінмен жұмыс: 1. Мәтіннің мазмұнын айтып беремін

  1. Сөздік жұмысы.
  2. Мәтінді жаңа сөздердің көмегімен аудару.

Пікірлесу: Мәтін бойынша сұрақтарға жауап алу.

Тапсырмалар орындау: (Жазбаша). Таза сөйлеп, тіл байлығын арттыру

мақсатында:

1. Сөздердің синонимдерін табу: тіршілік ету - емір сүру;

асырап отыр - бағып отыр; қауіп - катер; қазіргі уақытта –

қaзipгi заманда, қазіргі таңда; дүние жүзі - әлем, ғаламшар.

2. Мәтіндегі сөздердің антонимдерін табу: отыр - тұр; бұрын –

қазір; бар - жоқ; ашылды - жабылды; үлкен - кіші; бірінші -

соңғы; басталды - аяқталды.

3. 423 - жаттығу. Мәтінді пайдаланып, қате кұрылған сөйлемді

дұрыс жазу.

4. « Полиглот» сөзжұмбағын шешу.

5. 5 жолды өлең жолын жазу.

6. Қорыту: Ж.Кенебаевтың «Азамат үні» өлеңімен аяқтау.

Уйге 1) 421-жаттығу.

2) Мәтінді түсініп оқып мазмұнын айту.

Багалау:

Сабақты аяқтау: Табиғатты қорғап, аялайық, балалар!

Елімізде бейбітшілік болсын!

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности