Қазақстан Республикасы,Онтүстік Қазақстан облысы,Мақтарал ауданы,«Ж.Ералиев» а/ә. «Көктөбе» ауылы
«№ 19 М.Мақатаев атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Химия пәнінің мұғалімі
Битабарова Хадиша Исабековна
| 
 Мақсаты:  | 
 Химиялық элементтерді еске түсіру. Химиялық реакция теңдеуін құра білу. Коэффиент, индекс, реагент, өнім жайлы түсінік беріп, оны реакция теңдеуінде пайдаланудың маңызын түсіндіру.  | 
| 
 Көрнекіліктер:  | 
 Флипчарт, маркер, стикер, электронды оқулық, слайд, карточкалар  | 
| 
 Сабақтың түрі:  | 
 Аралас сабақ  | 
| 
 Сабақта қолданылатын модульдер  | 
 -Сыни тұрғыдан ойлау - АКТ -Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, - Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау, -Білім берудегі көшбасшылық  | 
| 
 Күтілетін нәтиже:  | 
 Химиялық элементтерді еске түсіреді. Химиялық реакция теңдеуін құра біледі. Коэффиент, индекс, реагент, өнім жайлы түсінік беріп, оны реакция теңдеуінде пайдаланудың маңызын түсінеді.  | 
Сабақ барысы
| 
 Сабақтың кезеңдері  | 
 Мұғалімнің іс әрекеті  | 
 Оқушының іс - әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 ресурстар  | 
||
| 
 Ұйымдас тыру Топқа бөлу  | 
 Оқушылардың аркасына түрлі - түсті стикерлерді жапсырып,түсіне байланысты топқа бөлу. Сабақты бастау үшін оқушыларды психологиялық тұрғыда дайындап, топта жұмыс жасаудың ережелерін кезекпен айтуды сұрайды  | 
 Оқушылар түрлі - түсті стикерлермен бір-бірін іздеп тауып топқа бөлінеді, оқу құралдарын түгелдейді Топта жұмыс жасаудың ережелерін кезекпен айтып сабаққа дайындық жасайды. Топ мүшелері өз бағалаушыларын сайлайды  | 
 
  | 
 Топтық Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер  | 
||
| 
 Білу Үй тапсырмасын сұрау Сызбалық тест Эссе жазу.  | 
 тақта назар аударайық және онда берілген сызбаны бірлесіп толтырайық. 
 Тұнба түзілуі газдың бөлінуі энергияның өзгеруі 
 Сu Аg Na O S Mg  | 
 Оқушылар кестені толтырады . Химиялық реакция жайлы шағын эссе жазып онымен таныстыруға уақыт беріледі. Сол уақыт ішінде жылдам жауап береді.  | 
 
  | 
 Диалог арқылы оқыту  | 
||
| 
 
 Түсіну А.К.Т. арқылы жаңа тақырыпты түсіндір  | 
 А.К.Т. пайдалана отырып берілген жұп заттар әрекеттескенде жүретін химиялық реакция теңдеуін аяқтаңдар деп тапсырма беремін 1топ: Nа+S К+СІ2 2-топ: К+S Ва+О2 3топ:Мg+N2 Аg+CІ  | 
 Химиялық реакция теңдеулерін аяқтайды: 1топ: Nа+S Nа+S 2К+СІ2 2КСІ 2-топ: 2К+S К2S 2Ва+О2 2ВаО 3топ: 3Мg+ N2 Мg3N2 2Аg+CІ2 2АgCІ Бағалау критерилері: -формуланың дұрыс құрылуы -коэфициенттердің дұрыс қойылуы -реакция теңдеуінің дұрыс теңестірілуі  | 
 
  | 
 
 
 
 
  | 
||
| 
 
 Қолдану  | 
 Жеке оқушымен жұмыс: Әр оқушыға бір тапсырма дайындау: Lі+S Na + CI2 Lі+O2 Hg + CI2 S+O2 N2+ O2 Mg+CI2 Cu + O2 C+ O2 N2+H2 Mn+CI2 AI+CI2 Mg+О2 Н2+CI2 К+O2 Ғе+O2  | 
 Оқушылар реакция теңдеуін аяқтап, теңестіреді: Бағалау критерилері: -формуланың дұрыс құрылуы -коэфициенттердің дұрыс қойылуы -реакция теңдеуінің дұрыс теңестірілуі  | 
||||
| 
 Жинақтау  | 
 Электронды оқулықтан химиялық реакция теңдеулері туралы тәжірибелер корсетеді  | 
 «Шеңбер» әдісін қолданып, оқушыларға бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер?-деп сұрақ қою Әр топ бойынша оқушы кезектесіп, сабақта не түсінгенін бір сөйлемнен айтып шығады, бірінің айтқанын бірі қайталамайды  | 
 
  | 
 -Білім берудегі көшбасшылы  | 
||
| 
 Бағалау 
 
 
 Үйге тапсырма:  | 
 Тақтада берілген белдеулерді солтүстіктен оңтүстікке қарай ретімен орналастырамыз. Оқушыларды бағалау критерилері арқылы бағалап оқушы рейтингісін шығарып көрсетемі Химиялық реакция теңдеулері  | 
 Оқушылар жылдам жауап беруі арқылы орындарына қою.  | 
 
  | 
 Білім беру үшін бағалау және оқытуды бағалау  |