Сабақтың тақырыбы: Ы дыбысы мен әрпі 2 сағаты
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Ы дыбысы және әрпі туралы білімін пысықтау. Ы дауысты дыбыс екенін аңғарту, сөзді оқуға жазуға, сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету. Ы дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, дұрыс айтуға үйрету.Ы дыбысының орнын анықтату, ауызша әңгімеден кейін сызбаға сәйкес сөйлемдер құрауға үйрену. Сурет бойынша әңгіме құруға үйрету;
Дамытушылығы:Оқушылардың білім-білік дағдысын дамыту.
Тәрбиелілігі: Жолдастыққа, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, көрсету, әңгімелеу, талдау, сұрақ — жауап, Блум таксономиясы, БҮҮ, алты қалпақ.
Пән аралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, суреттер, қима әріптер, кесте, бағалау терезесі.
Сабақтың жүру барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
- Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ, яғни бүгінгі сабағымызды біз Блум таксономиясы әдісі бойынша өтеміз.( Бенджамин Блум пирамидасы)
- Бүгінгі біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.Қазақ халқы қонақты қалай қарсы алған, дастархан жайып, дәм татқызған. Шайды неге құйып берген?
- Балалардың жауабы (Ыдысқа)
- Дұрыс айтасыңдар балалар,осы ыдыс сөзін құрап тұрған қандай дауысты дыбыс.
- Ы.
- Біз өткен сабағымызда қай дыбысты өттік?
- Олай болса , осы Ыдыс сөзінде Ы дыбысы қандай дыбыс болып тұр? Ол неге дауысты дыбыс.
(Себебі ол дауыссыз дыбыстың алдында тұр)
Ыдыс сөзіне буындық, дыбыстық талдау жасайық
Ы- дыс
1-ші буыны-ы Ыдыс сөзінде 4 дыбыс бар.
2-ші буыны- дыс 2 дауысты, 2 дауыссыз дыбыс
- Буынды құрауға дауысты дыбыстар қатысама?
- Біз бүгін Ы дыбысы туралы мағлұмат алуды жалғастырамыз Ы дыбысының сөздегі орнын артикуляциясын анықтаймыз. (Білу)
- Қане балалар бәріміз ыыы деп айтып көрейікші. ( 3 рет айтқызу)
- Тіліміз қалай жылжып тұр, алға ма әлде артқа ма? Оқушыларға айтылу ерекшелігімен таныстыру, аңғарту
-Дұрыс айтасындар балалар, ы дыбысын айтқанда тіліміз артқа жылжиды.Бұл Ы дыбысының артикуляциясы.
- Енді біздер мына суреттерге назар аударайықшы
а) Ыдыс басында, Сауысқан ортасында, оқушы аяғында.
Осыдан ерже шығару, Ы дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі екен? Басында, ортасында, соңында
ә) ы дыбысының әріп таңбасымен таныстыру. Ы –бас әрпі, ы- кіші әрпі. (Түсіну)
Олай болса «Ойлан, тап!» ойынын ойнайық. (ережесімен таныстыру)
Әріптерден ы дыбысы кездесетін сөз құрау
Галереяға саяхат
Ы дыбысына байланысты ілінген суреттерге тоқталып, талдау жасау.(Талдау)
Қасық, ыдыс, шырша, сызғыш, шыбын, мысық, қуыршақ, асық, оқушы, қозы, балық, қайшы, қызық, қыс, қарбыз.
Оқулықпен жұмыс.
Дауыстап хормен, іштей түсініп оқу, тізбектеп оқыту
Сергіту сәті.
Балапандар биі
Дәптермен жұмыс:
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық,
Салақтықтан қашайық,
Әдемі, көркем жазайық.
Ы ы әрпін, ыдыс, ырыс, ынтымақ сөздерін жазу.
Сабақты бекіту кезеңі:
Бағалау терезесі
Түсінбедім
|
Жартылай түсіндім |
Түсіндім |
Өте жақсы түсіндім
|
Смайликтерді көтерту
«Ойлаудың алты қалпағы» авторы Эдвард де Боно
Түсінбеген оқушыға қара қалпақ кигіземін.
Әр топтан 1-2 оқушыдан шақырып
Қара қалпақты оқушыға басқа оқуылардан нені түсінгендерін сұрай отырып қызыл, жасыл,сары, көк және ақ қалпақтарын кигіземін.
Сабағымызды қорытындылау.
Білемін |
Білдім |
Үйрегім келеді |
Көп сөз білгім келеді |
Стикерлерді жабыстырады |
|
|
|
Формативті бағалау әдісі
Қорытынды:
Ы дыбысы және әрпі туралы білімін пысықталды.Сөзді оқуға жазуға, сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйренді. Ы дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, дұрыс айтуы қалыптастыды.Ы дыбысының орнын анықтату, ауызша әңгімеден кейін сызбаға сәйкес сөйлемдер құрауға үйренді.Сабақтың тақырыбы: Ы дыбысы мен әрпі 2 сағаты
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Ы дыбысы және әрпі туралы білімін пысықтау. Ы дауысты дыбыс екенін аңғарту, сөзді оқуға жазуға, сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету. Ы дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, дұрыс айтуға үйрету.Ы дыбысының орнын анықтату, ауызша әңгімеден кейін сызбаға сәйкес сөйлемдер құрауға үйрену. Сурет бойынша әңгіме құруға үйрету;
Дамытушылығы:Оқушылардың білім-білік дағдысын дамыту.
Тәрбиелілігі: Жолдастыққа, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, көрсету, әңгімелеу, талдау, сұрақ — жауап, Блум таксономиясы, БҮҮ, алты қалпақ.
Пән аралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, суреттер, қима әріптер, кесте, бағалау терезесі.
Сабақтың жүру барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
- Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ, яғни бүгінгі сабағымызды біз Блум таксономиясы әдісі бойынша өтеміз.( Бенджамин Блум пирамидасы)
- Бүгінгі біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.Қазақ халқы қонақты қалай қарсы алған, дастархан жайып, дәм татқызған. Шайды неге құйып берген?
- Балалардың жауабы (Ыдысқа)
- Дұрыс айтасыңдар балалар,осы ыдыс сөзін құрап тұрған қандай дауысты дыбыс.
- Ы.
- Біз өткен сабағымызда қай дыбысты өттік?
- Олай болса , осы Ыдыс сөзінде Ы дыбысы қандай дыбыс болып тұр? Ол неге дауысты дыбыс.
(Себебі ол дауыссыз дыбыстың алдында тұр)
Ыдыс сөзіне буындық, дыбыстық талдау жасайық
Ы- дыс
1-ші буыны-ы Ыдыс сөзінде 4 дыбыс бар.
2-ші буыны- дыс 2 дауысты, 2 дауыссыз дыбыс
- Буынды құрауға дауысты дыбыстар қатысама?
- Біз бүгін Ы дыбысы туралы мағлұмат алуды жалғастырамыз Ы дыбысының сөздегі орнын артикуляциясын анықтаймыз. (Білу)
- Қане балалар бәріміз ыыы деп айтып көрейікші. ( 3 рет айтқызу)
- Тіліміз қалай жылжып тұр, алға ма әлде артқа ма? Оқушыларға айтылу ерекшелігімен таныстыру, аңғарту
-Дұрыс айтасындар балалар, ы дыбысын айтқанда тіліміз артқа жылжиды.Бұл Ы дыбысының артикуляциясы.
- Енді біздер мына суреттерге назар аударайықшы
а) Ыдыс басында, Сауысқан ортасында, оқушы аяғында.
Осыдан ерже шығару, Ы дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі екен? Басында, ортасында, соңында
ә) ы дыбысының әріп таңбасымен таныстыру. Ы –бас әрпі, ы- кіші әрпі. (Түсіну)
Олай болса «Ойлан, тап!» ойынын ойнайық. (ережесімен таныстыру)
Әріптерден ы дыбысы кездесетін сөз құрау
Галереяға саяхат
Ы дыбысына байланысты ілінген суреттерге тоқталып, талдау жасау.(Талдау)
Қасық, ыдыс, шырша, сызғыш, шыбын, мысық, қуыршақ, асық, оқушы, қозы, балық, қайшы, қызық, қыс, қарбыз.
Оқулықпен жұмыс.
Дауыстап хормен, іштей түсініп оқу, тізбектеп оқыту
Сергіту сәті.
Балапандар биі
Дәптермен жұмыс:
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық,
Салақтықтан қашайық,
Әдемі, көркем жазайық.
Ы ы әрпін, ыдыс, ырыс, ынтымақ сөздерін жазу.
Сабақты бекіту кезеңі:
Бағалау терезесі
Түсінбедім
|
Жартылай түсіндім |
Түсіндім |
Өте жақсы түсіндім
|
Смайликтерді көтерту
«Ойлаудың алты қалпағы» авторы Эдвард де Боно
Түсінбеген оқушыға қара қалпақ кигіземін.
Әр топтан 1-2 оқушыдан шақырып
Қара қалпақты оқушыға басқа оқуылардан нені түсінгендерін сұрай отырып қызыл, жасыл,сары, көк және ақ қалпақтарын кигіземін.
Сабағымызды қорытындылау.
Білемін |
Білдім |
Үйрегім келеді |
Көп сөз білгім келеді |
Стикерлерді жабыстырады |
|
|
|
Формативті бағалау әдісі
Қорытынды:
Ы дыбысы және әрпі туралы білімін пысықталды.Сөзді оқуға жазуға, сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйренді. Ы дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, дұрыс айтуы қалыптастыды.Ы дыбысының орнын анықтату, ауызша әңгімеден кейін сызбаға сәйкес сөйлемдер құрауға үйренді.Сабақтың тақырыбы: Ы дыбысы мен әрпі 2 сағаты