Бейнелеу өнерінен — интегралды сабақ.
Тақырыбы. Су астындағы тіршілік.
Мақсаты:
Білімділік: Дәстүрден тыс әдістерді қолдану арқылы су асты тіршілік иелерін мазмұнды бейнелей білуге үйрету.Шығармышылық қабілеттерін дамыту.
Дамытушы: Суретте өзінің көңіл — күйін және табиғаттың ерекшелігін көрсетуге үйретіп іскерлігін бекіту.
Тәрбиелік:Өзін қоршаған ортадағы табиғатты қорғауға тәрбиелеу .
Керекті құралдар: түрл і- түсті қағаз,6 желім, 6 қайшы,түтігіштер, губка, гуашь құйылған ыдыстар, картоп бастырмалары 2 ватман қағазы, қол орамалдары, желімдеуге арналған тақтайшалар, үлгі жұмыс, тары жарнасы,тіс, құс қанаттары, щеткалары,
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезені.
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз,
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз
Біз қандай көңілдеміз.
Күндей ашық бол (бір-бірлеріне тілек айту: судан таза бол, алмадай тәтті бол.
2. Негізгі бөлім (Үнтаспадан сарқыраған судың дауыстары тыңдалады.)
Сұрақ- жауап арқылы табиғаттың тіршілік нәрі- су туралы әңгімелесу.
-Біз қандай ғаламшарда тұрамыз?
Глобусты сипаттау.
Теңіз, мухиттерды, өзен-көлдерде су астында «тіршілік иелері» өмір сүреді.
«Су астындағы тіршілік» атты сурет бойынша әңгімелеу.
Сегізаяқты теңіз жұлдыздарын, өсімдіктерді, балдырлар мен балық түрлерін дәстүрден тыс әдістерді қолдана отыра суреттейміз, жапсырамыз.
-Балалар, сендер дайынсындарма?
3.Жұмыс барысы:
Балалар екі топқа бөлінеді де екі үлкен ватман қағазға сурет салады.
1топ: Жұмсақ поролонмен үлкен қағазды көк түспен бояйды. (акварель)
2 топ: тары жарнасын желіммен қағаздың төменгі жағына сеуіп желімдейді.
3 топ: сегізаяқты- ұзынша төртбұрыш қағазға алақандарын бастырып қияды, желімдейді.
4топ: тары жарнасын тіс щеткасымен бояу. Гуашқа батырып шашырату. (сары гуашь ) арқылы бояу.
5 топ: құс қанатымен өсімдіктерді салады.(жасыл гуашь)
6 топ: картоп бастырмаларымен балықтарды, сегізаяқтарды бастырып салады (қызыл гуашь, қара гуашь)
Маркерлермен ат балықтарды, скат, балдырларды салу, толықтыру.
4. Қорытынды:
- Бүгін сабақта не істедіңдер? Сендерге ұнадыма? Ненің суреттері жоқ? (Акула, кит)
- Неге оларды салмадыңдар?
(Өйткені олар жырқыш балықтар. Олардың болуын қаламаймыз).
- Ұжымдық жұмысты бірігіп өте әдемі жасадыңдар. Өздерің өте шебер екенсіңдер.