Сабақтың тақырыбы: «Менің отбасым»
Сабақтың мақсаты: балалардың бойында отбасы жөнінде түсініктері арқылы жан- жақты дамыған р рухани адамгершілігі мол тұлғаны қалыптастыру
Сабақтың міндеттері:
- Балалардың бойында «Отбасы» , отбасындағы қарым қатынасы, өзінің орны, міндеттерін білуге үйрету;
- Балаға өз отбасындағы жылы қатынастарды көруге, әдет — ғұрып менгерту;
- Өзіне деген, отбасына деген сыйластық, махаббат, құрмет, достық, қайырымдылық, мейірімділік, қамқорлық сезімдерін ояту;
Қолданылатын әдіс — тәсілдері: әңгіме, сто, сұрақ — жауап, сигналды карта
Көрнекі құралдар: шанырақ, үйдің суреті, отбасы мүшелері, видео, газеттер, презентация , қағаз, секіргіштер, модульдер, доп,түрлі — түсті қағаздар, торт піскен, майшамдар.
Үлестірмелі құралдар: Отбасыға не қажет? (махаббат, сыйластық, құрмет, сенімділік, достық, т.б.) кесінді суреттері, желім, майшам.
Сабақтың барысы:
I. Шаттық шеңбері
Балалар мен ата-аналар шеңберге тұрып, «сиқырлы қапшыққа» бүгінгі сабаққа қажетті көніл күйлерге толтырып, бүгінгі сабағымыздың рецептін жинастырып
салып қоямыз!
II. Әңгіме «Отбасы жайында»
- Отбасы дегеніміз не?
- Оған кімдер жатады?
- Дұрыс, ол ата, әже, ана, әке, аға, қарындас т.б
- Олардың отбасындағы орны қандай?
- Олар сендерге кім болады?
- Ата, әже дегенде сендер нешіні ұрпақ болып келесіздер?
- Егер олардың біреуі болмаса не болады?
ІІІ. Тақпақтар «отбасы мүшелері» жайында
Ата Әже Ана Әке
Айтады ергек жан атам Менің әжем әлі де Ана әнмен тербетеді Өзің маған тірегімсің
Ақ сақалын салалап Ұқсамайды кәріге Күйге бөлеп жанынды Өзің маған үлгімсің
Құмарымды таратам, Шай қайтатып береді, Көңілінді сергітеді Әке сендей болу маған Жермен көкті аралап. Қажет болса бәріне. Балбыратып тәнәңді. Бұл өмірде бақыт қой!
Анам және мен Біздің үйде
Анам — жұмбақ, мен шуақ, саябағы, Әкем — күйші, Әпкем- биші,
Анам –шырақ, мен- сұрақ, санадағы, Асқан шебер, Атам — күйші,
Анам — теңіз, мен- қайық тербетілген, Ісі нұсқа, Әкем — ұста.
Ана- бұлақ, мен — құрақ жаядағы Үй салады жаз бен қыста.
III. «Отбасылық сайыс» әке, ана, бала
ØБірінші әкелер шығып ұшақ жасап ұшырады, қай топ тез жасап ұшырады.
ØЕкінші аналар секіргішпен 15 рет секіреді, қай топтың анасы тез.
ØҮшінші балалар 3 баладан шығып үй құрастырады. Қай топтың балалары тез, әрі мықты үй жасайды.
IV . Д/о «Сөйлемді аяқта........»
1. Мен не үшін қуанамын?
2. Мен не үшін жылаймын? (видео, балалардың шындықтары)
3. Мен не үшін ренжимін?
4. Мен неден қорқамын? (видео балалардың шындықтары)
5. Мен ата — анамды жақсы көремін, не үшін....?
6. Мен ата – анама рахмет айтамын, не үшін?
7. Мен ата — ананнан кешірім сұраймын,не үшін? (видио балалардың)
8. Менің анам ұқсайды?
9. Менің әкем ұқсайды?
10. Ата – анама тілейтінім? (видео балалардың шындықтары)
11. Мен армандаймын.......
12. Менің отбасым.........
IV. «Менің отбасым.......», «Ең бақытты отбасымын» (видио)
Үй тапсырмасына берген газеттерді ата – аналары қорғайды.
V. «Бақытты отбасы болу үшін не қажет?»
Балалар қажетті суреттерді тандап алып, оларды желімдеп үйдің жан — жағына апарып жапсырады.
VI. Қоштасу шеңбері «Торт дайындау»
«Торт дайындау»
Барлығымыз тұрамыз
Қамырды біз илейміз
Бір есеміз, екі есеміз
Ұмыттық бір нәрсені,
Қосуға біз қамырға!
Анамызға не саламыз?
Қуаныш
Қуанышпен біз есеміз,
Бір есеміз, екі есеміз
Тығызданды қамыр да,
Ал, әкеге не қосамыз?
Табыс! (Жетістік)
Табыспенен біз есеміз
Өте дәмді қамыр болар
Қосындысын біз қосамыз
Күлкіменен сәндедік!
Қуанышта, табыста
Махаббатта, денсаулықта
Оны мен қоса баққыты
Бәріне жетер тортымыз!
Шамды жағып, шамды сөндіреміз!!! Балалармен кешіміз аяқталды деп, топқа торт жеуге барамыз!