Пәннің аты Әдебиеттік оқу 3сынып |
Уақыты: 11.02.2015ж |
Кабинет: Бастауыш сынып |
Мұғалім: Журкина К.А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың атауы |
М.Бекбосын Бозторғай-дала сәні |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты 1мин |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру. Өз бетінше,топта жұмыс нәтижесін көрсете біліуге жетелеу. Ойлау,сөйлеу, өзін көрсете білу қабілеттерін дамыту. Бірлікке, білімпаздыққа тәрбиелеу. 1. Жаңа сабақты меңгереді. 2. Болашақта өз керегіне жарата біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психологиялық ахуал 1мин |
Әппақ болып таң атты, Түтiн тiке шығады. Қарлығаштар қанатын Самғап биiк ұшады. Топ-топ, топ басайық, Жалаудан күн жасайық. Жаса, жаса алтын күн Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады) |
Оқушылар шеңберде жиналып бүгінгі сабақта бір-біріне сәттілік тілейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2мин |
Оқушыларды топқа бөлу (үй құстары-1 топ,дала құстары-2 топ) |
Оқушылар екі топқа бөлінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру 5мин |
«Ыстық орындық» «Жазғытұры»өлеңін жатқа сұрау |
Орындыққа отырып өлеңді жатқа айтады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту 2мин |
Құпия кесте шешу
27 18 58 46 18 38 59 16 29- 26 16 39 16 37 56 28 36 |
Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану |
1.Мәтінді оқу(5мин),постерге салу(5мин),қорғау(3мин) Бозторғай туралы түсінік. Бозторғайлар (Alaudіdae) — торғайлар отрядына жататын сайрағыш құстар тұқымдасы. Жер шарында кең тараған, тек Антарктида кездеспейді. 15 туысы, 75 түрі анықталған (1 түрі — Халықаралық табиғат қорғау одағының «Қызыл кітабына» енгізілген). Қазақстанда 6 туысқа жататын 13 түрі бар. Бозторғайлар шөл, шөлейт және қиыршықтасты жазық далада, тау жайылымында, елді мекен маңында, кейде орман алаңында кездеседі. Дене тұрқы 12 — 23 см. Қанаттары ұзын, аяқтары қысқа. Артқы бармағында ұзын тырнағы бар. Әдетте, түсі бозғылт, көбінесе мекендеген жерінің түсіне қарай өзгеріп отырады. Бұл қасиеті құсты жерде жүргенде жасырып, бірден көзге байқатпайды. Ұя салмаған кезде, топтасып ұшады. Бұлардың ішінде ең көп кездесетіні — бозторғай (Alauda arvensіs). Оның қанатының ұзындығы 8,5 — 14 см, салмағы 30 — 48 г. Ол Қазақстанның шөлді даласынан басқа аумағында кеңінен тараған. Бозторғайлар жердегі шұқырларға ұялап, оған 2 — 6 тарғыл жұмыртқа салады, кейбір түрлері жылына 2 рет жұмыртқалайды. Балапандарының денесін, әсіресе, жонын қалың мамық жапқан. Бозторғайлар — жыл құсы. Олар қыстау үшін күзде оңтүстіктегі жылы аймақтарға ұшып кетеді, қысы жұмсақ жылдары Қазақстанның оңтүстік аудандарында қыстап қалады. Бозторғайлар өсімдік дәнімен және жәндіктермен қоректенеді. Арамшөптердің де дәнін жеп, ауыл шаруашылығына пайда келтіреді. 2. Тапсырмалар(4мин) а)сөзжұмбақ шешу ә)құстардың суретін құрастыру 3.Тапсырмалар(3мин) а)құстардың атымен аталған адам аттарын жазу ә)құстардың пайдасын жазу 4.Ойын «Құстардың дыбыстары»(3мин).Мұғалім құс атын атайды, оқушылар құстардың дыбыстарын шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
АКТ-дан сергіту сәтін өткізу 2мин |
Ой сергітеді,шаршағандары басылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғаныс Музыка пәнімен байланыс (3мин) |
«Бозторғай»бес жолды өлең жазу(3мин) Аиданың орындауында ән «Бозторғай» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1мин |
«Құстар-біздің досымыз»эссе жазу |
Күнделіктеріне жазып алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 3мин |
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Бағалау парақшасын толтырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 2мин |
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |