Мета: Підштовхнути процес усвідомлення дитиною своїх соціальних ролей.
Завдання: Ознайомитись з учнями класу, познайомити учнів один з одним. Навчити представляти себе перед класом. Розвивати уміння спілкуватися один з одним, не боятися висловлювати свою думку. Виховувати особистість
ХІД УРОКУ
Коло радості:
Я можу бути маленьким, можу бути великим.
Я можу бути товстим, можу бути худим.
Але такий який я є! І я дуже щасливий тут!
1. Бесіда
про те, як вдома поставилися до розповідей дітей про новий предмет і про конкретному уроці
На парті у кожного лежить аркуш тонкого паперу і кольорові олівці.
2. Розминка
Вчитель:
- Діти, візьміть, будь ласка, кожен по листочку паперу … так, взяли … тепер відірвіть від нього шматочок (хто який хоче) .... добре .... Складіть його навпіл і знову відірвіть шматочок …
Діти
Проробляють цю операцію три-чотири рази, залежно від щільності паперу.
Вчитель:
- Тепер розгорніть листочок. Подивіться, що вийшло, і покажіть один одному. Вдивіться, чи є у нас однакові листочки? Чому вони такі різні?
Діти
Пояснюють.
Вчитель:
Увага! Важливо вжити слово ПРОЕКТ.
- У житті, в природі дуже рідко зустрічаються два абсолютно однакових предмета, квітки; навіть будинки, побудовані за одним проектом, відрізняються один від одного. Ось і ви все, хоч і називаються одним словом - школярі, першокласники …, в чомусь один на одного не схожі. Ви всі різні. Як ви думаєте, чим люди відрізняються один від одного?
Діти:
- Кольором волосся, очей, зріст, голосом, ім'ям, характером, адресою …
Вчитель:
- Так, всі люди дуже різні. А як ви думаєте, різноманітність - це добре чи не дуже?
3. Робота з альбомом
Вчитель:
- Так, всі люди різні, але кожен називає себе Я.
Відкрийте, будь ласка, ваші альбоми там, де намальована буква Я. Розпишіть її маленькими літерами Я (або просто розфарбуйте).
Розцвічуючи букву, дитина готується до усвідомлення того, що в одного і того ж людини може бути різний настрій. Різні за величиною і за формою літери всередині однієї підводять до ідеї, що всередині кожної людини багато різних Я.
Але ж Я - це не тільки буква, це ще й слово. Ось і подумайте, поки пишете (малюєте), що ж означає це слово.
(У процесі роботи і по закінченні її вчитель хвалить дітей за старання.)
4. Робота з тлумачним словником
Вчитель:
- Так що ж таке Я?
(Вислуховує відповіді дітей.)
Подивіться, у цього слова кілька значень. Так буває досить часто. Всі значення слів представлені в спеціальних книгах, які називаються тлумачний словник.
(Показує один або кілька тлумачних словників російської мови.)
У вашому альбомі є теж тлумачний словничок. Словник - тому що він слабкий. У ньому представлені ті слова, які особливо важливі для нашого предмета. Давайте подивимося, як там пояснюється, тлумачиться слово Я.
Діти
Відшукують слово, зачитують його тлумачення, обговорюють (якщо діти поки не читають, це може зробити вчитель).
Учитель
Звертає увагу школярів на визначення "позначення себе як особистості":
- А що таке особистість?
(Вислуховує відповіді.)
Це слово теж є в нашому словнику. Давайте і його знайдемо.
Діти
Знаходять, прочитують, колективно осмислюють, коментують визначення поняття "особистість", а потім - однокореневих слів: відмінний, обличчя.
Вчитель:
- Поняття Я і ОСОБИСТІСТЬ - серйозні наукові поняття. Давайте запишемо їх.
Діти
Виписують (або вклеюють) визначення в свої альбоми.
5. Актуалізація розуміння своїх соціальних ролей
Вчитель:
- Отже, за допомогою слова Я кожен з нас позначає себе як людину.
Подивіться на свою букву Я, яку ви зробили такою гарною. Чому в ній так багато різних буквочок Я?
Можливо, що діти і самі дадуть відповідь на це питання.
А може бути, ще й тому, що всередині кожного з нас багато різних Я?
Я, наприклад, вчителька, дочка, мама, жінка, тітка (у мене є племінник) і .... А ви? Як кожен з вас міг би продовжити: я - це .....?
(Після 2-3 варіантів відповідей можна перейти до домашнього завдання.)
6. Домашнє завдання
Можна свої соціальні ролі записати в пелюстках ромашки, троянди, в кадрах фотоплівки і т.п. Важливо відобразити ідею: багатоаспектність в єдиному.
Вчитель:
- На спіральці-шагалке в альбомі напишіть (вклейте) всі слова, які пояснюють ваше Я. На наступному уроці нам знадобиться дзеркальце; будь ласка, попросіть у батьків і принесіть дзеркальце на урок.
Коло «від серця до серця»
Ти мій друг і я твій друг
Ставай скоріше в коло.
У світ знань і науки
Ми вибрали свій шлях
Гідним громадянином
будь!