link6721 link6722 link6723 link6724 link6725 link6726 link6727 link6728 link6729 link6730 link6731 link6732 link6733 link6734 link6735 link6736 link6737 link6738 link6739 link6740 link6741 link6742 link6743 link6744 link6745 link6746 link6747 link6748 link6749 link6750 link6751 link6752 link6753 link6754 link6755 link6756 link6757 link6758 link6759 link6760 link6761 link6762 link6763 link6764 link6765 link6766 link6767 link6768 link6769 link6770 link6771 link6772 link6773 link6774 link6775 link6776 link6777 link6778 link6779 link6780 link6781 link6782 link6783 link6784 link6785 link6786 link6787 link6788 link6789 link6790 link6791 link6792 link6793 link6794 link6795 link6796 link6797 link6798 link6799 link6800 link6801 link6802 link6803 link6804 link6805 link6806 link6807 link6808 link6809 link6810 link6811 link6812 link6813 link6814 link6815 link6816 link6817 link6818 link6819 link6820 link6821 link6822 link6823 link6824 link6825 link6826 link6827 link6828 link6829 link6830 link6831 link6832 link6833 link6834 link6835 link6836 link6837 link6838 link6839 link6840 link6841 link6842 link6843 link6844 link6845 link6846 link6847 link6848 link6849 link6850 link6851 link6852 link6853 link6854 link6855 link6856 link6857 link6858 link6859 link6860 link6861 link6862 link6863
Көкетай Ажар Әділбекқызы
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Қазақстан
Регион:не указан
Информатика пәнінен ашық сабақ. Айнымалылар типтері. Программа құрылымы.

Сынып: 7 «М»

Сабақ тақырыбы:«Айнымалылар типтері. Программа құрылымы».

Сабақтың мақсаты:Айнымалылар атауы, типі, мәні, программаның құрылымы туралы түсінік беру;

Білімділік:Айнымалылар типтері, программа құрылымы туралы біліктіліктерін қалыптастыру, тақырыпты меңгерту.

Дамытушылық:Логикалық ойлап, өзіндік жұмыспен айналысуын, қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік мақсаты:Ұқыптылыққа, аңғарымпаздылыққа, мәдениеттілікке тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: саяхат сабағы

Сабақтың типі: дәстүрлі емессабаққа қажетті құрал-жабдықтар:

компьютерлер; интерактивті тақта;бақылау сұрақтары бар парақшалар; <Приложение5>таратпа материалдары;флипчарт саяхат; <Приложение2>

презентация “ Айнымалыларға саяхат ” <Приложение1>жетондар.

Сабақ жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі: амандасып түгендеу және оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын сұрау
Эрудит аралы/Үй тапсырмасын орындау/

III. Жаңа сабақ /Жаңа аралға саяхат/

IV. Жаңа сабақты бекіту /Жаттығу аралы/

V. Үй тапсырмасы, бағалау, Рефлексия (өзін-өзі бағалау)./ Сергіту аралы/


Қатысушылар 2 қомандаға бөлінеді.
Қатысушыларды екі топқа бөліп алғанымен жеке сұраққа есептерді жеке орындайды. саяхат сабағының барысымен таныстырамыз үй тапсырмасын сұраймыз. Ол үшін біз балалар, Эрудит аралына жету үшін сұрақтарға жауап беруіміз қажет. Егер сұрақтардан қиналып қалған жағдайда топ мүшелері бір-бірімізге көмектесеміз.
Сонымен бүгінгі сабағымыздың аты: “Айнымалылырға саяхат”.
1 презентация “Айнымалылырға саяхат”.ppt көрсетіледі.
(<
Приложение1>)

Біздің саяхатымыз төрт аралдан өтеді. Әр аралда біз күтпеген көптеген жаттығулар мен сұрақтар кездеседі.Әрбір дұрыс жауаптарға сіздер жетондар мен балдар алып отырасыздар.Жиналған ұпай санымен команда ұтады да жеңімпаз деп аталады.
Мен сіздерге сәттілік тілей отырып, саяхаттарыңызда бағыттас көмекші жел болсын дегім келеді.

II. Саяхаттауға шығу<Приложение2>

І. Эрудит аралы

Ең бірінші біз келіп түсетін аралдың аты Эрудит аралы деп аталады.
Бұл аралда екі тапсырманы орындауға тура келеді. Қай топ бірінші бастайтындығын біліп алу үшін тиын лақтырамыз /оның бір жағында І топ, ал екінші жағында ІІ топ деген жазу бар қай топ жазуы түссе сол топ бастайды/ Әр топ мына сұрақтарға жауап берулері тиіс.

тапсырма 1.Алгоритм әрекеттерін ретімен жаз:

Бауырсақ пісіру алгоритімі

1.Ұнға май, жұмыртқа, сүтті қосамын

2. Ұнды ыдысқа салып алдым.

3. Барлығын араластырдым.

4. Қазанға май құйып, оны отқа қойдым.

5. Дүкеннен ұн, жұмыртқа, сүт, ашытқы сатып алдым.

6. Қамырды дайындап бетін жауып қойдым.

7. Ыдысқа қамырды салып майға пісіреміз.

8. Ашыған қамыр дайын болса, оқтаумен жаямыз

9. Ашытқы қосамын

/5,2,1,9,3,6,8,4,7/

Сұрқтарға жауап беру:

Алгоритм сөзі қайдан шыққан? /алгоритм сөзі ІХ ғасырдағы араб математигінің Әл-Хорезмидің құрметіне қойылған/

Алгоритмнің графикалық тұрғыда көрсетілуін ....? /блок- схема деп атаймыз./

div — бүтін бөлу (бүтін санды бүтін санға бөлгендегі бөлiндінің бүтін бөлігін табу), мысалы, 10 div 3 = 3.

mod — қалдықты табу (бүтін сандарды бөлген кездегі бүтін қалдықты табу), 10 mod 3 = 1

27 div 5 = 5

36 div 7 = 5

63 mod 8 = 7

45 mod 8 = 5

<Приложение2>Жаңа аралы мұнда жаңа сабақ түсіндіріледі.

Паскаль тілінің объектілеріне «сан», «идентификатор», «тұрақты», «айнымалы», «функция» және «өрнек» ұғымдары жатады.

Айнымалылар- деп программаның орындалу барысында әртүрлі мәндерді қабылдай алатын шамаларды айтады. Олар атаулармен белгіленіп, әр уақытта әртүрлі мәнге ие бола алады. Айнымалылар атауы сипаттайтын бөлімінде var түйінді сөзімен басталадыда, атауынан кейін қос нүкте қойылып, айнымалының типі көрсетіледі.

Айнымалылар типтері мынадай болып бөлінеді : бүтін сан (integer), нақты сан (real), тіркестік (string), мәтіндік(text), логикалық (Boolean)және сhar (символдық) ;

<Приложение2>

Типі

Мүмкіндігі

Жадыда алатын көлемі,байт

Integer

Бүтін сандар -32768 --- 32767

2 байт

Real

Нақты ондық сандар 2.9e-39..1.7e38

6 байт

String

Символдық тіркестік

1 байт әр символға

Char

Символдар 'а', '4', '+', '-', символ коды #126

1 байт әр символға

Boolean

Логикалық мәні True (ақиқат) немесеFalse (жалған)

8 байтов

Жазылу түрі (пішімі):

var <идентификатор> : <тип>;

мысалы:var A, B:integer;

Sum, Baga: real;

Паскаль программасында әр қашан program түйінді сөзінен басталып жазылады.

1. тақырып

program атау;

2. сипаттау бөлімі

Var<идентификатор>: <тип>;

3. операторлар бөлімі

begin

операторлар;

end.

<Приложение7>

мысалы:

Program esep1;

vara,b,c:real;

Begin

write('екисандыенгиз');

read (a,b);

c:=a+b;

write('c=',c:4:2);

end.

Тапсырма 2. «Мына мәндерге қажетті тип атауларын орналастырыңыз»

мәні

типі

Үй ішіндегі пәтер саны

Integer (бүтін)

Айлардың атауы

String (тіркестік)

Қаланың атауы

String (тіркестік)

Арифметикалық белгі

сhar (символдық)

Р санының мәні

real (нақты сан) 3,14

Жердің массасы

real (нақты сан) 6,3*108кг

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности