link8064 link8065 link8066 link8067 link8068 link8069 link8070 link8071 link8072 link8073 link8074 link8075 link8076 link8077 link8078 link8079 link8080 link8081 link8082 link8083 link8084 link8085 link8086 link8087 link8088 link8089 link8090 link8091 link8092 link8093 link8094 link8095 link8096 link8097 link8098 link8099 link8100 link8101 link8102 link8103 link8104 link8105 link8106 link8107 link8108 link8109 link8110 link8111 link8112 link8113 link8114 link8115 link8116 link8117 link8118 link8119 link8120 link8121 link8122 link8123 link8124 link8125 link8126 link8127 link8128 link8129 link8130 link8131 link8132 link8133 link8134 link8135 link8136 link8137 link8138 link8139 link8140 link8141 link8142 link8143 link8144 link8145 link8146 link8147 link8148 link8149 link8150 link8151 link8152 link8153 link8154 link8155 link8156 link8157 link8158 link8159 link8160 link8161 link8162 link8163 link8164 link8165 link8166 link8167 link8168 link8169 link8170 link8171 link8172 link8173 link8174 link8175 link8176 link8177 link8178 link8179 link8180 link8181 link8182 link8183 link8184 link8185 link8186 link8187 link8188 link8189
Досжанова Ботакөз Нұрханқызы
Должность:Учитель
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:кызылорда
Сызықтық алгоритмдерді программалау

САБАҚ ЖОСПАРЫ

«Бекітемін»

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________________________

Сыныбы:9ә

Күні:28 қараша 2013 жыл

Сабақтың тақырыбы:Сызықтық алгоритмдерді программалау

Сабақтың мақсаты:Паскаль тілінің қарапайым операторлары арқылы сызықтық құрылымды алгоритмдердің программасын жазуды үйрену.

Сабақтың міндеті:

Білімділік:Синтаксистік, семантикалық ережелерді сақтау, операторларды дұрыс жазып, дұрыс қолдануға үйрету. Программалау кезеңдерін меңгерту және оларды қолдану дағдысын қалыптастыру. Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіре отырып, практика жүзінде қолдануға үйрету, теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп, ЭЕМ-мен жұмыс істеу кезіндегі практикалық біліктіліктер мен дағдыларды қалыптастыруды жалғастыру

Дамытушылық:Оқушылардың компьютерлік сауаттылықтарын арттыру, ой-өрісін кеңейтіп, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, шеберліктерін және компьютермен жұмыс жасау қабілеттері мен дағдыларын дамыту. Оқушының компьютерлік сауаттылығын арттыруда, адам мен компьютер арасында мәлімет алмасуда қажетті бағдарламалық жасақтамалар мен қосымша құралдарды пайдаланушы ретінде жүзеге асыру. Тыңдалған материалды еске сақтау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларға кәсіптік бағыт — бағдар беру, таңдаған мамандығына деген құрмет пен сүйіспеншілігін арттыру, өз шешімін дұрыс орындауға баулу, компьютерлік сауаттылығын арттыру. Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу, тиянақтылыққа, жинақылыққа, адамгершілікке, жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі: Практикалық элементтері бар көрсетіп түсіндіру сабағы

Сабақ түрі:Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:Түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелесу, жазбаша жұмыс,өзіндік жұмыс, топтық жұмыс, әңгіме

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі, тарих, геометрия

Пайдаланылған әдебиеттер:Оқулық,Балапанов«Информатикадан 30 сабақ», Информатика негіздері журналы

Құрал-жабдықтар: Компьютер, электронды оқулық, интерактивті тақта, проектор, үлестірмелі карточкалар

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі

а) оқушылармен сәлемдесу, сынып тазалығына көңіл бөлу;

ә) оқушыларды түгелдеу, оқушылардың оқу құралдарын қадағалау;

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру

1. «Мәліметтерді енгізу және шығару» тақырыбын оқып келу.

Диктант (Оқушылардың операторларды жатқа білуін тексеру үшін 5-10 минуттық диктант аламын. Оқушылар сұрақтардың жауабын қазақша, орысша, ағылшын тілдерінде жазуы керек.)

1. Айнымалыларды сипаттайтын программа бөлігі (VAR `variable`, айнымалы, переменная)

2. Программа қандай қызметші сөзден басталады? (program, бағдарлама, программа)

3. Қай қызметші сөзден кейін нүкте қойылады? (end, соңы, конец)

4. Бүтін типтің қызметші сөзі (integer, бүтін, целое)

5. Енгізу операторының жазылуы (read, оқу, читать)

6. Шығару операторының жазылуы (write, жазу, писать)

(Паскаль тілін өту барысында кездескен есімдерді еске түсіру)

Никлаус Вирт

Блез Паскаль

Жаңа тақырыпты түсіндіру

І. Күн ретін дәптерге түсіру

Жаңа тақырыпты түсіндірмес бұрын оқушылармен бірге сызықтық және тармақталған алгоритмдерді еске түсіреміз. Сызықтық және тармақталған алгоритмдердің айырмашылықтарын көрсетемін.

(Сызықтық программаның анықтамасын дәптерге түсіру)

Сызықтық программа дегеніміз –операторлары бірінен соң бірі ретпен жазылып атқарылатын программа.

10-1. Егер a=6, b=9 болса, онда (b,a+b) мәндерін экранға шығарғанда қандай мәлімет көрінеді? (9,15)

10-2. Pascal тілінде жазылған операторлардың қатесін табыңдар.

a) READ (x;y);

b) READ (x,y);

c) READ «x;y»;

d) READ [x;y];

e) READ (x*y);

f) READ {x;y};

10-3. x және y әртүрлі мәндерін енгізіп, төмендегі өрнектердің мәндерін есептейтін программа құрыңдар.

Program esep;

Varx,y,P:real;

Begin

Read(x,y);

P:=x*sin(x)/y;

Write(P);

End.

Сергіту сәті

(Оқушыларды информатика пәніне деген қызығушылығын арттыру үшін бірнеше қызықты мәліметтерді айту)

· reCAPTCHA (капча қызметін түсіндіру)

· Бағдарламаларды жазуда жіберілген қателіктердің салдары (Маринер-1 ракетасының теңдеуде жіберілген бір ғана қатенің кесірінен құлауы)

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности