Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 2 Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Сөз құрамы
Мақсаты: 1. Білімділік: Сөздің мағынасы туралы түсініктерін тиянақтай отырып, сөз және оның құрамы туралы түсініктерін бекіту.
2. Дамытушылық: Сөздік қорларын молайту, өз ойларын жатық сөйлемдермен жеткізе білуге дағдыландыру.
3. Тәрбиелік: .Маман иелерінің еңбегіне құрметпен қарау.
Қолданылатын әдәс-тәсілдер:Түрткі сұрақтары,қайта бағыттау сұрақтары. «Миға шабуыл». «Ой қозғау». «Кластер»әдісі. «Жұптас — ойлан - бөліс», «топтық бағалау»
Нәтижесі: Ынтамақтастық атмосферасына ықпал; тұлғалық байланыс орнайды. Көңіл күйін реттей алады. Өз пікірімен бөлісе алады Серіктестік қарым-қатынаста бола алады.
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Жұмыстың түрі |
Нәтижесі |
Бағалау |
|||||||||
Психологиялық ахуал |
Оқушыларды жылылық шеңберіне шақыру: Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі көңіл ашады, Күліп өмір сүрейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкімізді күн қылып, Гүл өссін деп тілейік! |
Өлең мазмұнына сай қимылмен көрсету |
топтық |
Көңіл күй көтеріледі |
|
|||||||||
Топқа бөліну |
Оқушыларға суреттер бойынша топқа бөлінуді ұсыну Ғарышкер, дәрігер, шекарашы, құрылысшы Алтын ереже құру |
Суреттер бойынша топқа бөлінеді
Ережелерді еске түсіреді |
Топтық
топтық |
Топтарға бөлініп отырады
|
мадақтау |
|||||||||
Үй тапсырмасын тексеру |
Сөз мағынасы туралы не білдік? «Шекарашы боламын» Мағынасы қарама-қарсы сөздер «Балық сүйегі» Мағынасы жуық сөздер «Кестеге толтыр» Бірнеше мағынасы бар сөздер «Топтастыру» Сөз дегеніміз не? «Кластер»әдісі |
Оқушылар жоба құрады, әр топ жұмысын қорғайды |
топтық |
Үй жұмысын талқылайды |
формативті |
|||||||||
Қызығушылығын ояту |
Дәптермен жұмыс . Каллиграфиялық жолды толтыру Түбір сөз қосымша жұрнақ жалғау Осы сөздер туралы не білеміз? «Миға шабуыл» «Ыстық орын» ойынын ұйымдастыру |
Сөз құрамына байланысты бір-біріне сұрақ қояды |
Жұппен орындау |
Білетіндерін еске түсіреді |
формативті
|
|||||||||
Мағынаны тану
Ой ашар |
528-жаттығу. Өлеңді оқып, түбір сөздерді тап. Көгінде күн нұрын төккен, Жерінде гүл жұпар сепкен. Неткен сұлу, неткен көркем, Осы менің туған өлкем. Қосымшалы сөздерді көшіріп жазып, түбірлерінің астын сыз. Сергіту сәті, «Ой қозғау» «Шешен болсаң, шешіп көр» Сөздерді оқы: 100ім ; 40тық; 1лік; 3кір; 5тік ; 7су Өлеңді оқы: Піл к3ті, піл к3ті емес, тіл к3ті Кү1 етті. Естідім 1 кез дү1ді Жағадағы тү1ді Паналауға жүгірдім. Мақалды оқы: 6ау ала болса, ауыздағы кетеді. 4еу түгел болса, төбедегі келеді. 100ден жүйрік, 1000нан тұлпар. Білекті 1ді жығады, Білімді 1000ды жығады. 529-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып, мақалды көшіріп жаз. 1. Еңбек… нан… тәтті. 2. Ер… ат… еңбек шығарады. 3. Жер… бай… -ел… бай. 4. Шеге таға… сақтайды, таға тұлпар… сақтайды. Қорытынды жасайды. Түбір сөзге жұрнақ бұрын жалғанады, одан кейін жалғау жалғанады. Ойын «Дәрігер боламын» Сөздерді кестеге орналастыр: Ғаламшардың, еңбекшіге, күйшілер, достықтың, бүркітшінің, жылқышыға. |
Көгінде сөзінің түбіріндегі соңғы дыбыстың өзгеру себебін түсіндіреді
Берілген санды сөздерді оқиды, мақалдың мағынасын түсіндіреді
Мақалдың мағынасын түсіндіреді
Сызба бойынша кестеге толтырады |
Жеке, жұптық
Жеке
Жеке, топтық Мақалдардың мағынасын түсіндіреді.
Жеке жұмыс |
Өз пікірін дәлелдейді
Қызығушылығы артады Сыни ойлайды
Сөздерді байланыстырып жазуға талпынады Сыни ойлайды
|
формативті
формативті |
|||||||||
|
Топтық жұмыс: «Құрылысшы боламын» Берілген сөздердің 1-топ-түбір сөзін анықтайды, 2-топ-жұрнақ жалғап жазады, 3-топ-көптік жалғауын жалғап жазады, 4-топ-көптік жалғауына сәйкес зат есімдер жазады:
|
… - кезекші …- іскер … - сыйлық … - сөздік …- көлшік … - достық адал - … жаңа -… әділ-… жақсы - … таза - … ойын-… жеміс- … кітап-… ойын-… өлең-… бала-… әже-… … -лар, … -лер … -дар … -дер … -тар … -тер |
Топтық жұмыс
Жеке жұмыс |
Сәйкес тапсырмаларды орындап, жұмыстарын қорғайды
|
формативті |
|||||||||
Қорытынды |
«Ғарышкер боламын» Тау мүлгі жаңғырған, Қорыққандай жаңбыр Аспан жүр ақша бұлт Жер моншақ тамдырған |
<!-- [if !mso]-->
Жалғауларды тиісті орнына қояды
|
Топтық жұмыс |
Өлең сөздерін бір-бірімен байланыстыратын жалғауларды табады. |
формативті |
|||||||||
Рефлексия
|
Сабақтан алған әсерлеріңді жаз. Не ұнады? Не үйрендің?
|
Өздерінің ойларымен бөліседі |
Жеке жұмыс |
Пікірлерін білдіреді |
|
|||||||||
Үй тапсырмасы |
Сөз құрамы туралы қайталау, 532-жаттығу |
|
|
|
|
|||||||||
Бағалау |
Оқушыларды бағалау |
|
|
|
|