Пәні: Өзін-өзі тану
Сыныбы: 2 «В»
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Еңбек - бәрін жеңбек.
Мақсаты: « Еңбек» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
еңбектің адам өміріндегі мәні туралы түсіндіру;
еңбек етуге қызығушылықтарын дамыту;
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу
Диалогты қарым-қатынасты дамыту, сыни ойлауға түрткі болу
топтық жұмыс жасауға қалыптастыру;
Нәтижесі: Ынтамақтастық атмосферасына ықпал; тұлғалық байланыс орнайды. Шығарма сюжеті арқылы қиялына еркіндік беріледі. Автордың ойы арқылы еңбексүйгіштік қасиеттерін артады. Көңіл күйін реттей алады. Заттың негізгі белгілері арқылы сөйлем құрастыра алады. Өз пікірімен бөлісе алады Серіктестік қарым-қатынаста бола алады..
САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢІ |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
ҚОЛДАНЫЛАТЫН ӘДІС- ТӘСІЛДЕР |
Кіріспе Тұлғааралық байланысты орнату
Сабақ тақырыбын білдіретін мәселелерді анықтау.
Тұсаукесер Қызығушылық пен назарға қол жеткізу Пайымдауға және логикалық ойлауға себепші болу
Оқушылар болып жатқан оқиғаларды түсінгендерін анықтау. |
Балалар, сендермен кезекті сабағымызда кездескеніме өте қуаныштымын. «Өзін-өзі тану» әлеміне саяхатымызды жалғастырып, біз еңбек, еңбексүйгіштік туралы көп мәлімет алатын боламыз. Бір-бірімізге қарайық. Мен сендердің көздеріңнен қуаныш пен қызығушылық көріп тұрмын. Осындай ақылды,мейірімді,білімге құштар оқушыларыммен бірге өзін-өзі тану сабағының қызықты өтетініне ешқандай күмәнім жоқ. Ендеше бір-бірімізге күлімсіреп, жүрегіміздің жылуын сезінейік. Бүгінгі күніміз сәтті де,жарқын аяқталу үшін өзімізге, келген қонақтарға жақсылық көтеріңкі көңіл сыйлайық. Сендерді «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Қанеки, бір-бірімізге жүрек жылуымызды берейік! Шаттық шеңбері оқушылар шеңбер құрып тұрады, сәлемдеседі. Өлең жолдарын хормен дауыстап айтады. Жерге сәуле жайылды. Неткен ашық бүгін күн, Қайырлы күн, қайырлы! Бір-бірімізге жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейік.
Шеңбер бойымен тілек айтып, қолдарындағы фигураларды таратып алады да, сол бойынша топқа бөлінеді.
Берілген түстер бойынша топқа бөліну: Әр топ аттарын анықтап, ұстанымдарын айқындайды. Адамға өмір сүру үшін ең алдымен не қажет деп ойлайсыңдар? Ауа, су, тағам. Ауа, су — табиғаттың адамға берген сыйы. Адамның өмір сүруіне қажетті киім, білім, үй, оның ішін заттармен толтыру, денсаулығын сақтау бәрі, бәрі, бәрі де еңбекпен келеді. • Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? • Еңбекқор деп қандай адамды атаймыз? • Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар?
Ал тағам дегенде бірден еске түсетіні — нан. Нан еңбекпен келеді. Нан дастарқанға қалай келеді? Берілген суреттерді ретімен қойып, әңгімелеу Ерте көктем келісімен адамдар трактормен жер жыртып, дән себеді. Оны күтіп, баптайды. Тыңайтқыштар сеуіп, арам шөптерін жұлып, зиянкестерге қарсы дәрі сеуіп жаз бойы егін басында жүреді. |
Серіктестік, ынтымақтастық құру
Ынтамақтастық атмосферасына ықпал ету;
тұлғалық байланыс орнату
Диалогтік оқыту
Сыни тұрғыдан ойлау.
Топтық талқылау, жобаны қорғау |
Негізгі бөлім Сахналау:
|
«Қайдан келдің, бауырсақ?» Ө. Тұрманжанов Авто |