link13482 link13483 link13484 link13485 link13486 link13487 link13488 link13489 link13490 link13491 link13492 link13493 link13494 link13495 link13496 link13497 link13498 link13499 link13500 link13501 link13502 link13503 link13504 link13505 link13506 link13507 link13508 link13509 link13510 link13511 link13512 link13513 link13514 link13515 link13516 link13517 link13518 link13519 link13520 link13521 link13522 link13523 link13524 link13525 link13526 link13527 link13528 link13529 link13530 link13531 link13532 link13533 link13534 link13535 link13536 link13537 link13538 link13539 link13540 link13541 link13542 link13543 link13544 link13545 link13546 link13547 link13548 link13549 link13550 link13551 link13552 link13553 link13554 link13555 link13556 link13557 link13558 link13559 link13560 link13561 link13562 link13563 link13564 link13565 link13566 link13567 link13568 link13569 link13570 link13571 link13572 link13573 link13574 link13575 link13576 link13577 link13578 link13579 link13580 link13581 link13582 link13583 link13584 link13585 link13586 link13587 link13588 link13589 link13590 link13591 link13592 link13593 link13594 link13595 link13596 link13597 link13598 link13599 link13600 link13601 link13602 link13603 link13604 link13605 link13606 link13607
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
7-ге көбейту және бөлу

Қазақстан,Ақтөбе облысы,Ақтөбе қаласы
№34 орта мектебі
Бастауыш класс мұғалімі
Сағынтаева Ғалия Сағынтайқызы

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушыларға 7-ге көбейту және бөлу туралы мағлұмат беру. 7-ге көбейту, бөлу туралы түсініктерін қалыптастыру.

Оқушылардың ойлау және есептеу дағдыларын қалыптастыра түсу. Қорытынды жасауға, салыстыруға, өз ойларын еркін жеткізуге, математика тілімен сипаттау жасауға, есептерді талдауға үйрету, жаттықтыру.

Ә)Дамытушылық: Оқушылардың жұмыс істеу барысын қадағалау, бағыт-бағдар беру. Оқушылардың математикалық сөздік қорын дамыта отырып, ойлы сөздермен, сөз тіркестерімен толықтыру. Есептеу шеберліктерін дамыту, пәнге деген құштарлықты ояту. Математикалық ұғымдармен таныстыра отырып, өмірмен байланыстыру. Математикаға деген қызығушылығын арттыра отырып, қиялын дамыту.

Оқушыларды тез есептеуге, жылдамдық пен шапшаңдыққа баулу. Сабақ барысында оқушыларға білімді өз бетінше іздену арқылы алуға қолайлы жағдай туғызу.

Б)Тәрбиелік:Математика әлемін сезінуге, еңбектенуге, жұмыстануға, ұқыптылық пен тиянақтылыққа тәрбиелеу. Өзін-өзі дамытатын тұлға қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Оқушылардың алған білімін, дағдыларын жинақтау сабағы (топтық жұмыс)

Сабақтың әдіс-тәсілі: көрнекілік, түсіндіру, талдау, жинақтау.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызбалар, сандар, конверттер, белгілер, эмблема.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.

Мотивация

Бес саусағым қолдағы,

Бес жұлдыздың тармағы.

Талап, еңбек, терең ой

Қанағат, рақым, ойлап қой

Балалардың арманы.

1.Қажеттілік мотив — мақсат — құрал — әрекет — нәтиже

ІІ.Топтармен, топ жетекшілермен таныстыру.

І топ. Ойшылдар Давлетқалиев Әділет.

Бәйгеге түсіп жарыспай,

Жүйріктің бағы жанар ма?

Білімділер жарысып,

Тәрбие, тәлім табар мән.

Математика ойдың бәйгесі

Кім жүйрік ойға, сол алда.

ІІ топ. Жүйріктер Исагалиев Назарбек

Математика тілін сақтаймыз,

Ұстаз үмітін ақтаймыз

Сандарды біз мадақтап,

Санамызға жаттаймыз.

ІІІ топ. Талаптылар Искиндиров Алимбек

Тапсырма көп, аламыз түрлі дерек,

Талаптанып есепті шешу керек.

Математика өмірмен байланысты

Көрсетеміз, бұл сабақта өзімізді ерек.

ІV топ. Зерделілер Амангелдиева Арай

Білгірлігіміз асады бәріңізден,

Есептерді шешеміз әлімізбен

Математиканы қашанда құрметтейміз,

Амалдарды орындап тәртібімен.

Үй тапсырмасын тексеру.

№5 мысал (нәтижесін ғана оқыту)

14 3 16 12 4

2 9 14 5 14

7 7 8 7 0

Математикалық диктант

  1. Ең үлкен екі таңбалы сан. 99

2. 10 ондығым қандай сан? 100

  1. х + 6 = 12, х неге тең? 6

4. 10 см-де неше дм? 1 дм

5. Ең үлкен салмақ өлшем бірлігі? т

6. 1 аптада неше күн? 7 күн

7. Автобуста 5 ер бала, 7 қыз бала келе жатты. Автобуста барлығы неше бала? 12 бала

8. Сандарға қарайық. 3 6 9 ? 15 қандай сан жоқ? 12

  1. Дүкенде 60 қорап қарындаш болды. Бірінші күні 20 қорап сатылды, екінші күні 30 қорап әкелінді. Дүкенде енді неше қорап қарындаш болды? 70 қорап

10. Бөрененің 2 метр бөлігі бір минутта араланды. Ұзындығы 10 метр бөренені аралау үшін неше минут керек? 5 минут

Жаңа сабақты меңгерту.

- Балалар, сендердің бүгінгі міндеттерің берілген тапсырмаларды орындау, талдау, дұрыс жауапты іздеу, анықтау, дәлелдеу. Олай болса, бүгінгі жұмыстарыңа сәттілік тілеймін.

1. 46 бет №1. 4 т

Тексеру, талдау.

4 топқа 4 сөз есеп тарату.

а) Үстел — 4 ? 20

Орындық - ? 12-сі артық

ә) Айгүл — 11 үнтаспа ? 19

Айнұр - ? 3-еуі кем

б) Алша — 16 түп ? 25

Шие - ? 7 түп кем

в) Сәбіз — 17 кг ? 26

Қызылша - ? 8 кг кем

І топ (сұрақтарға жауап)

1. Тік төртбұрыш дегеніміз не?

2. Қосу амалының қандай қасиетін білеміз?

  1. 13 — 9 > 11 — 9 бұл қандай өрнек?

4. Ұзындық өлшем бірліктерін ата.

  1. 1 ғасырда неше жыл?

ІІ топ.

1. Шаршы деп қандай фигураны айтамыз?

2. Азайту амалыныңқұрауыштарын ата.

3. Әріпті өрнек дегеніміз не?

  1. 1 мүшелде неше жыл бар?

5. Кесінді дегеніміз не?

ІІІ топ.

1. Километр не үшін қолданылады?

2. Шаршының периметрі 16 см. Оның бір қабырғасының ұзындығы қандай?

3. Қосу амалының құрауыштарын ата.

4. Сәуле дегеніміз не?

5. Мына сөздер тобына ортақ атау бар.

Дөңгелек, үшбұрыш, шаршы .............

IV топ.

1. Теңдеу дегеніміз не?

2. Салмақ өлшем бірліктерін ата.

  1. 1 жылда неше күн?

4. Санды өрнек дегенімізі не?

  1. 100-ге дейінгі ондықтарды ата.

Кітаппен жұмыс.

8

№3 І күні - сурет

65

ІІ күні - ? артық 14 (с)

13

№5 Дана - рет

3

Майра - ? рет кем 10 (рет)

№6 Әр топқа бөліп беру.

Салыстыру

3 4 3 4

12 — 9 < 11 — 7 6 + 8 > 7 + 4 11 — 8 < 11 — 7

11 13

4 + 7 < 5 + 8 18 — 9 > 13 — 6 7 + 8 < 7 + 9

12 — в > 11 — в 6 + в < 7 + в 11 — с > 10 — с

4 + а < 5 + а 18 — с > 13 — с с + 0 = 0 + с

Сөзжұмбақтар сыр шертеді

· 9 - 8 + 7 + 6

18 11 9 8

15 17 6 5

13 15 5 9

16 13 4 7

14 14 8 3

12 16 7 6

Тест 1

1. Балабақшаға 8 жәшік алма, 9 жәшік алмұрт әкелінді. Барлығы неше жәшік жеміс әкелінді?

а) 17 ә) 15 б) 16

  1. х — 7 = 7 х — неге тең?

а) 14 ә) 16 б) 15

  1. 30 бен 40-тың қосындысына 10-ды қос.

а) 70 ә) 60 б) 80

  1. 16 - □ = 8

а) 7 ә) 8 б) 6

  1. Амалды орында: 15 — 5 — 4

а) 7 ә) 6 б) 8

Тест 2

1. Дүкенде 9 жәшік қияр және 3 жәшік қызанақ сатылды. Барлығы неше жәшік көкөніс сатыл-ды?

а) 11 ә) 12 б) 10

  1. х + 8 = 16 х — неге тең?

а) 9 ә) 7 б) 8

  1. 60 пен 40-тың қосындысынан 20-ны азайт.

а) 80 ә) 60 б) 70

  1. 10 - □ = 5

а) 4 ә) 5 б) 6

  1. Амалды орында: 13 — 3 — 7

а) 3 ә) 5 б) 4

Тест 3

1. Спорт залына 10 баскетбол добы, 5 футбол добы әкелінді. Спорт залына барлығы неше доп әкелінді?

а) 14 ә) 13 б) 15

  1. 17 — х = 9 х — неге тең?

а) 8 ә) 9 б) 7

  1. 90 мен 70-тің айырмасына 50-ді қос.

а) 60 ә) 70 б) 50

  1. 15 - □ = 5

а) 9 ә) 8 б) 10

  1. Амалды орында: 17 — 7 — 8

а) 4 ә) 2 б) 1

Тест 4

1. Қыз бала 7 сәбіз тазалады. Тазаланбаған 8 сәбіз қалды. Ол барлығы неше сәбіз тазалау керек?

а) 15 ә) 12 б) 13

  1. 18 — х = 9 х — неге тең?

а) 7 ә) 8 б) 9

  1. 30 санына 80 мен 60-тың айырмасын қос.

а) 50 ә) 40 б) 60

  1. 18 - □ = 9

а) 7 ә) 8 б) 9

5. Амалды орында: 19 — 9 — 9

а) 2 ә) 3 б) 1

Екі жақты күнделік

1. х — 7 = 6 х = 14

2. Жемсауытта 3 шымшық, 4 көгершін, 5 торғай отыр. Жемсауытта барлығы 15 құс отыр.

  1. 10 + 2 + 8 Қосынды 19-ға тең.

4. Болды — 100 теңге

Жұмсалды — 70 теңге

Қалды - ? Қалғаны 20 теңге.

5. Автобуспен — 2 сағат

Жаяу - ? 3 сағат артық Жаяу адам 6 сағат жүрді.

6. 7 ондық. Бұл — 17 саны.

7. Сырғанақта 16 бала ойнап жүрді. Алдымен 5 бала, содан кейін 3 бала үйлеріне кетті. Неше бала қалды? Сырғанақта 8 бала қалды.

8. х — 9 = 7 х = 16

9. 15 + 3 + 1 Қосынды 19-ға тең.

10. Жүк машинасы — 4 сағат

Жеңіл машина - ? 2 сағат кем Жеңіл машина 2 сағат жүрді.

11. Болғаны — 20 ойыншық

Сыйлады — 7 ойыншық

Қалғаны - ? (о) 13 ойыншық қалды.

12. 6 ондық. Бұл — 60 саны.

Топ басшыларына сұрақтар

Жүйріктер

1. Жалқаудан жаман жоқ,

Оқымаса маман жоқ.

  1. Үш асыл қасиет ..... (адамгершілік, шыдамдылық, қайырымдылық)

3. Қазір қай сабақ?

4. Біз қандай мемлекетпіз?

5. 7 күн = □ апта

6. Литрмен нені өлшейміз?

7. 1 ондық 8 бірлік — қандай сан?

8. Бүгін неше сабақ?

9. Ең кіші бір таңбалы сан?

10. Отбасында нешінші баласың?

Ойшылдар

  1. Білім іздеген өсер,

Бүлік іздеген өшер.

  1. Компьютер келешектің ....... (қожайыны)

3. Өнерлі болам деген адамға несіз өмір жоқ? (білімсіз)

4. 24 сағат = □ тәулік

5. 1 дм = □ см

  1. Есептің несі болады?

7. Сен ініңе кімсің? (ағасың)

8. Мектепті кім басқарады?

9. 2 жылда неше ай бар?

10. Ең сүйікті сабағың?

Талаптылар

  1. Бес аспап дегеніміз?

2. Сабақ басталатын ай?

3. Дүниеде 3 серік бар дейді адамға. Олар ..... (ақыл, білім, өнер)

4. Қазақ халқы кемеліне келіп, өркендеуі үшін не керек? (білім)

5. Басты байлық - ...... (денсаулық)

6. Математикадан неше амалды білеміз? (2)

7. 19 саны 18 санынан кем бе? (жоқ)

8. Азайту амалы қосу амалына қандай амал? (кері)

9. Ең кіші екі таңбалы сан? (10)

10. 100 см = □ метр

Зерделілер

  1. Бүгін аптаның қай күні? (сәрсенбі)

2. 12 ай = □ жыл

3. Ел басқару саласындағы басты тұлға?

4. 1 сағат = □ минут

5. Біздің сабағымыз қай уақытта басталады?

6. Адам бойындағы керемет қасиет, асыл қазына үшеу. Олар? (ақыл, ой, сапамен өлшенеді)

7. 17 саны 15-тен үлкен бе?

8. Ең кіші үш таңбалы сан. (100)

9. 20 мен 30-дың қосындысы.

10. 15-тен кейінгі сан?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1 — класқа кір

2 — бұл ауылдың шеті

3 — үстелден түс

4 — болмасын өрт

5 — жарды бұрғымен тес

6 — жақсы баға алды

7 — көкжиектің шеті

8 — қойым туды егіз

9 — өрмеледі қоңыз

10 — атам киді тон

  • 5, 13, 8 сандарын пайдаланып, өрнектер құр.
  • 8, 12, 4 сандарын пайдаланып, өрнектер құр.
  • 15, 7, 8 сандарын пайдаланып, өрнектер құр.
  • 9, 7, 16 сандарын пайдаланып, өрнектер құр.

Мақалдар сайысы.

Бір түйір дәнде, бір тамшы тер бар.

Білгенің бір тоғыз, білмейтінің тоқсан тоғыз.

Жаңылтпаштар сайысы.

Жұмбақтар сайысы.

Өзін-өзі бағалау.

Сабақты қорыту.

Үйге тапсырма. №4, №7 (түсіндіріліп беріледі)

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности