link3888 link3889 link3890 link3891 link3892 link3893 link3894 link3895 link3896 link3897 link3898 link3899 link3900 link3901 link3902 link3903 link3904 link3905 link3906 link3907 link3908 link3909 link3910 link3911 link3912 link3913 link3914 link3915 link3916 link3917 link3918 link3919 link3920 link3921 link3922 link3923 link3924 link3925 link3926 link3927 link3928 link3929 link3930 link3931 link3932 link3933 link3934 link3935 link3936 link3937 link3938 link3939 link3940 link3941 link3942 link3943 link3944 link3945 link3946 link3947 link3948 link3949 link3950 link3951 link3952 link3953 link3954 link3955 link3956 link3957 link3958 link3959 link3960 link3961 link3962 link3963 link3964 link3965 link3966 link3967 link3968 link3969 link3970 link3971 link3972 link3973 link3974 link3975 link3976 link3977 link3978 link3979 link3980 link3981 link3982 link3983 link3984 link3985 link3986 link3987 link3988 link3989 link3990 link3991 link3992 link3993 link3994 link3995 link3996 link3997 link3998 link3999 link4000 link4001 link4002 link4003 link4004 link4005 link4006 link4007 link4008 link4009 link4010 link4011 link4012 link4013 link4014 link4015 link4016 link4017 link4018 link4019 link4020 link4021 link4022 link4023 link4024 link4025 link4026 link4027 link4028 link4029 link4030 link4031
Кайсаева гульбану Закарияновна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Ашық сабақ математика пәнінен "Көпжақтардың қималарын салу"

Тақырыбы: «Көпжақтардың қималарын салу»

Мақсаты: Көпжақтардың қималарын салуда қолданылатын тәсілдер мен ережелерді оқушыларға меңгерту.

· білімділік — оқушылардың кеңістіктік ұғымдарын дамыту, көпжақтардың қималарын салуға берілген есептерді шеше білу дағдыларын бекіту және қалыптастыру;

· тәрбиелік — үш өлшемді фигуралардағы гармониялық үйлесімділік қасиеттеріне ойша талдаулар арқылы эстетикалық қабылдау қабілеттерін жетілдіру, сызбаларды сауаты әрі ұқыпты орындауға түйрету:

· дамытушылық — оқушылардың кеңістіктік ойлау және өзін-өзі бақылау қабілеттерін дамыту;

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, анимациясы бар фильм-презентациялар, дайын сызбалары бар дидактикалық материалдар, білім тексеруге арналған компьютерлік тестік программа (флипчарт түрінде).

Программалық жабдықтар:Power Point программасы,Оn-line режимінде көруге арналған Еlluminate программасы, Sketh up программасы, флипчарттар, түрлі сайттар.

Сабақтың құрылымы

Іс-әрекет түрлері

Слайдтар

Флипчарттар

Уақыт

(мин)

1. Ұйымдастыру. Сабақ мақсатын қою.

Презентация1

№1

1

2. Өтілген материалдарды қайталау. Аксиомалар, қарапайым қималар салу әдістері, іздер әдісі, параллель жазықтықтардың қасиеттері. Параллель жазықтықтардың қасиеттерін пайдаланып қималар салуды қайталау

Презентация1

№ 2-16

5

3. Үй тапсырмасын тексеру (Қималар салу әдістерінде аксиоманы қолдану, қарапайым қималар салу әдістері, іздер әдісі, параллель жазықтықтардың қасиеттерін пайдаланып қималар салу. Геометрия Л.С.Атанасян, 10-11. Есеп № 82(а,б, в). № 87(a) №4 лаб)

Флипчарт к2

Презентация2

№ 1-7

(Sketh up программасында салу)

15

5. Блиц -сұрақтар

Презентация3

(Блиц-сұрақтар)

№ 3-7

4

7. Виртуальды экскурсия «Мүмкін емес объектілер»(сайттарға виртуальды саяхат)

Виртуальды саяхат бойынша есеп тыңдау

Презентация3

№ 7-12

Презентация4

№1-11

11

6. ACTIVote тестілеу құрылғысы арқылы флипчарт түріндегі тест арқылы тексеру.

Флипчарт к3

7

9. Сабақты қорытындылау

Презентация3

№13-15

1

10. Үйге тапсырма беру

Презентация3

№16

1

Сабақтың барысы:

1. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Слайд-фильм бойынша демонстрация. Слайд№ 1-2.

Мұғалім: Біздің соңғы сабағымыз «Көпжақтардың қималарын салу» тақырыбына арналған болатын. Біз қималар салудың негізгі әдістерін: іздер әдісін, көмекші қима жазықтығы арқылы қима салуды қарастырдық, салу есептерін шығардық. Бүгінгі сабағымыз білімімізді ары қарай тереңдетуге арналады, қималар салу бойынша өтілген тақырыптардағы білімімізді практикада қолданамыз, салуларды жұмыс парағында және компьютерде орындаймыз, комьютерде тест арқылы білімімізді тексереміз. Көптеген геометриялық есептерді шығаруда көпжақтарды әртүрлі жазықтықтармен қиғандағы қималарын сала білу аса маңызды. Сондықтан бүгін де қималар салуды ары қарай үйренеміз.

1.Сұрақтарға жауап берейік.

ü Егер қандай да бір нүкте көпжаққа тиісті болса, онда ол нүкте қайда орналасады?

ü Нүкте көпжақтың ішкі бөлігіне тиісті дегенді қалай түсінеміз?

ü Нүктенің көпжақтың қырында берілуі сызбада қалай орындалады?

ü Нүкте көпжақтың жағында берілсе сызбада қалай салынады?

ü Ал нүкте көпжақтың ішкі бөлігінде берілсе, оны сызбада қалай бейнелеуге болады?

ü Екі фигураның: көпжақ пен жазықтықтың қиылысу жағдайлары.

ü Көпжақтың жазықтықпен қимасы деп нені айтады?

Тапсырма

Боялған фигуралар берілген көпжақтардың PQR жазықтығымен қиғандағы қимасы бола ма? Жауаптарыңызды негіздеңіздер.

Көпжақтың жазықтықпен қимасын салу дегеніміз-ол қима жазықтықтың көпжақтың қырларымен қиылысу нүктелерін салу және ол нүктелерді көпжақ жақтарында жататын кесінділермен қосу дегенді білдіреді. Көпжақтың қимасын салу үшін әрбір жақтың жазықтығындағы қимаға тиісті екі нүктені көрсету және оларды көпжақтың қырлымен қиылысатындай етіп, түзулермен қосу керек.

Ал енді көпжақтың жазықтықпен қимасын салу әдістерін қайталалайық Ол үшін кеңістіктегі нүктелер мен түзулердің негізгі тиістілік қасиеттерін (стереометрия аксиомаларын, оның салдарын) және жазықтық қалай берілетінін еске түсірейік:

2. Қайталау. Стереометрия аксиомаларын қайталайық.

Слайд №1-14.

Оқушылар әрекеті.

Слайд 11-14

Мұғалім слайд бойынша қасиеттерін айтып өтеді. Бұл қасиет қималар салуға көмектеседі.

Cлайд 12. Есеп № 1. Параллель жазықтықтардың қасиетін пайдаланып қима салу.

Ауызша жұмыстар.

А2 Егер түзудің екі нүктесі жазықтыққа тиісті болса, онда түзудің барлық нүктелері осы жазықтыққа тиісті.

А3. Егер екі жазықтықтың ортақ нүктесі болса, олардың ортақ нүктелері жататындай ортақ түзуі бар болады.

Егер екі параллель жазықтықты

үшінші жазықтықпен қиса, олардың қиылысу сызықтары параллель болады. Параллель жазықтықтардың қасиетін

оқушылар ауызша айтады.

Салу қадамдары бойынша ой қорыту.

П2. Cлайд 1-6. Есеп № 87(a).( Геометрия Л.С. Атанасян, 10-11).

АВСDА1В1С1D1 параллелепипедінде М, N және К нүктелері сәйкес ВВ1, АА1, АD қырларына тиісті. Параллелепипедті МNК жазықтығымен қиғандағы қимасын салу керек. (интерактивті тақтада тексеру, қалған оқушылар салу жұмыстарын жұмыс парағы бойынша немесе комьютерде тексереді

Практикалық жұмыс.

Есеп № 82(a,б,в)).,

Слайд №11-13.

Оқушылар әрекеті.

Мұғалім «жұмыс дәптерлеріндегі», компьютердегі салуларды бақылайды, қажетіне қарай презентация арқылы демонстрациялайды.

презентациядан қарау. (Есеп 87(а) флипчартта орындату, №4 лаб(1) «Sketch up» программасында тексеру( Геометрия Л.С. Атанасян, 10-11.

Слайд 14, презентациядан қарау. Салуды орындау барысында ерекше көпжақтар алынады, мысалы кубтың сегіз төбесін «қиып тастаса» кубооктаэдр пайда болады. Оқушылар назарын күрделі көпжақтар салу үшін қима салуды дұрыс орындай білу қажеттілігігне назарларын аудару керек.

Презентация № 2 Слайд 1-5.

Оқушылар әрекеті.

Блиц-сұрақ. Сыныппен фронтальды жұмыс.

Айқас және параллель түзулердің анықтамасын қайталау керек.

Шығармашылық жұмыстар. Оқушылардың виртуальды саяхаттары бойынша есебін тыңдау

Жауаптар төмендегідей боллуы мүмкін.

Слайд 1-2. НК және ВВ1 түзулері қиылысады себебі олар бір жазықтықта жатыр.

Слайд 3-4 НК және МР түзулері қиылыспайды, әртүрлі жазықтарда жатыр. Слайд 5. МО және АВ қиылыспайды, олар әртүрлі (АDС) және (АDВ) жазықтықтарына тиісті.ол жазықтықтар АD түзімен қиылысады, яғни олардың ортақ нүктелері осы түзу бойында жатыр.

Оқушылар назарын А3.аксиомаға аудару керек.

Көптеген суретшілер перспектива заңдылығын бұза отырып, ерекше сурет салғанды үнатады. Бұл суреттер математиктер арасынды аса танымал. Internet желісіне кіріп, мүмкін емес объектілер салынған көптеген сайттарға саяхаттауға болады. Танымал суретшілер Морис Эшер, Оскар Реутерсвард, Жос де Мей және т.б. суретшілер өз картинкаларымен математиктерді таңғалдырғаны белгілі.

Слайд 7-12.

Слайд 9. Суретті дұрыстау үшін слайдка шерту керек.».

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности