Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Математика
Тақырыбы: Жыл бойы өткенді қайталау.
Мақсаты: Балалардың апта күндері туралы түсініктерін бекіту (қазақ , орыс тілдерінде), тура және кері санауды, ретімен санауды білу, көршілес сандарды таба білу, ауызша есептің құрылымы және оны шығару,есеп құрастыру туралы білімдерін бекіту, геометриялық фигуралар , олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын білу, кеңістікті бағдарлай білу, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Бір-біріне көмек көрсетуге, қайырымдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Әдіс –тәсілдер: Шаттық шеңбері, сұрақ-жауап, дидактикалық ойын. Сергіту сәті.
Денсаулық сақтау технологиясы: көзге арналған жаттығулар, ойын биі.
Қостілділік компонент: апта күндерін атау,(қазақша,орысша )1-ден 10-ға дейін тура санау (3 тілде) шырша –ель.
Көрнекі құралдар: «Қызыл телпек» ертегісіне арналған слайдтар, табиғат бейнеленген суреттер,шырша ағашы кеңістікті бағдарлау, арифметикалық есепті шешуге арналған үйдің бөліктері,гүлдер алаңы, «Көршілес сандарды ата» дид. ойыны, геометриялық фигуралардың суреті, қасқырдың суреті.
Үлестірмелі құралдар: сандар (цифрлар), 2 жолақты карточка, 10 түймедақ гүлі, 10 саңырауқұлақ,
Сыйлық: себеттегі бәліштер.
Алдын -ала жүргізілген жұмыстар: Ш. Перро «Қызыл телпек» ертегісін оқып беру, сергіту сәтін , шаттық шеңберді жаттау.
Сабақ барысы:
-Балалар , сендерді көргеніме қуаныштымын.
Шаттық шеңбер.
Армысың, алтын күн!
Армысың, жер ана!
Армысың, достарым!
Армысыздар, қонақтар!
Доброе утро, всем нам.
Доброе утро, всем гостям!
-Ертегілер еліне қонаққа барғыларың келе ме? (Иә)
-Онда менің бір шартым бар, сұрақтарыма дұрыс жауап берсеңдер барамыз.
1.
-Балабақшаға қашан келесіңдер? (таңертең)
-Бір аптада неше күн бар? (атап беру)
-Бүгін аптаның нешінші күні?
-Кеше қай күн болды?
-Күндіз ай жарқырап тұра ма?
-Түнде балабақшаға барып, содан кейін түнімен үйықтайсың ба?
-екі мысықта қанша құйрық болады?
Орындарына отырыңдар.
Жұмбақты шешсеңдер ертегінің аты шығады.
Кішкентай қыз,
Көңілді жүгіреді.
Ормандағы үйге,
Соқпақпенен жүреді.
Ол қызға тезірек,
Апасына жету керек.
Себеттегі бәлішті
Жеткізу керек.
( «Қызыл телпек» Француз жазушысы Шарль Перро жазған.)
№1 Слайд
Қызыл телпекке ормандағы апасына жетуіне көмектесеміз.
№2 слайд жолдар
Біздің жүретін жолымыз қиын, сондықтан көзімізді жаттықтырып алайық. Көзбен, баспен жоғары төмен, ирек, қисық сызықтармен жүреміз.
№3 слайд
2. Жалғыз тұрған ағашқа жеттік.
-бұл қандай ағаш? ( шырша-ель) біздің балабақшаның маңында да кездеседі. (А\К)
Кеңістікті бағдарлау. Оң жақта -көбелек, сол жақта жоғарыда –күн,
Шыршаның астында -саңырауқұлақ, ортасында-құс.
№4 слайд
3. Есеп
- Есепте бізге мәлім нәрсе не деп аталады? Шарт
- табу керек нәрсе- есептің сұрағы.есеп шарттан , сұрақтан тұрады. Есептің тағы шешуі, жауабы болады.
Бұтақта 4 құс отырған оған тағы да 1 құс келіп қонды. Бұтақта барлығы қанша құс болды? Шартын, сұрағын атау. Есепті қалай шешеміз?
№5 слайд
Сурет бойынша есеп құрастыру.
7 қоян болған, оның 1-еуі кетіп қалды. Қанша қоян қалды?
4. Сергіту сәті «Қызыл телпек» әніне қимылдар жасау.
5. 1-ден 10-ға дейін санап беріңдерші. (қазақша, орысша,ағыл.)
Кері санау, дид. ойын « Көршісін тап» №6 , №7
№8
Ойыншықтарды ретімен санау.
-оң жақтан санағанда қуыршақ нешінші?
-сол жақтан санағанда қоян нешінші тұр?
6. №9 алаңда гүлдер, саңырауқұлақтар өсіп тұр, қызыл телпек мынанша гүл теріпті ( 8)
-жоғары жолаққа сонша гүл қойыңдар.
Ал саңырауқұлақтың 1-еуі артық.
-төменгі жолаққа 1-еуі артық с қойыңдар. (9)
-қанша саңырауқұлақ?
-Не артық, кем?
-Теңестіру үшін не істейміз?
- қаншадан болды? ( он-оннан, 9-9дан)
-Жарайсыңдар!
№9 қасқыр кездесті.
7. №10 геометриялық фигуралар
- Қандай геометриялық фигураларды көріп тұрсыңдар?
- Бірдей фигуралар бар ма?
- Қандай ұқсастықтары бар? (түстері, пішіндері, көлемі)
- Қалай ойлайсыңдар қай фигура артық, неге? (Шеңбер.. бұрыштары жоқ)
8. шыршаларды салыстырып беріңдер
Ең биігінен бастап ең аласасына дейін қою және керісінше.
- Міне қызыл телпектің апасына да келдік. Ол сендерге рахмет айтып бәліш берді.
- Музыкамен топқа қайту.
9. Сабақты қорыту. — Бүгін сабақта не істедік? Сабақ ұнады ма? Не ұнады?Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Математика
Тақырыбы: Жыл бойы өткенді қайталау.
Мақсаты: Балалардың апта күндері туралы түсініктерін бекіту (қазақ , орыс тілдерінде), тура және кері санауды, ретімен санауды білу, көршілес сандарды таба білу, ауызша есептің құрылымы және оны шығару,есеп құрастыру туралы білімдерін бекіту, геометриялық фигуралар , олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын білу, кеңістікті бағдарлай білу, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Бір-біріне көмек көрсетуге, қайырымдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Әдіс –тәсілдер: Шаттық шеңбері, сұрақ-жауап, дидактикалық ойын. Сергіту сәті.
Денсаулық сақтау технологиясы: көзге арналған жаттығулар, ойын биі.
Қостілділік компонент: апта күндерін атау,(қазақша,орысша )1-ден 10-ға дейін тура санау (3 тілде) шырша –ель.
Көрнекі құралдар: «Қызыл телпек» ертегісіне арналған слайдтар, табиғат бейнеленген суреттер,шырша ағашы кеңістікті бағдарлау, арифметикалық есепті шешуге арналған үйдің бөліктері,гүлдер алаңы, «Көршілес сандарды ата» дид. ойыны, геометриялық фигуралардың суреті, қасқырдың суреті.
Үлестірмелі құралдар: сандар (цифрлар), 2 жолақты карточка, 10 түймедақ гүлі, 10 саңырауқұлақ,
Сыйлық: себеттегі бәліштер.
Алдын -ала жүргізілген жұмыстар: Ш. Перро «Қызыл телпек» ертегісін оқып беру, сергіту сәтін , шаттық шеңберді жаттау.
Сабақ барысы:
-Балалар , сендерді көргеніме қуаныштымын.
Шаттық шеңбер.
Армысың, алтын күн!
Армысың, жер ана!
Армысың, достарым!
Армысыздар, қонақтар!
Доброе утро, всем нам.
Доброе утро, всем гостям!
-Ертегілер еліне қонаққа барғыларың келе ме? (Иә)
-Онда менің бір шартым бар, сұрақтарыма дұрыс жауап берсеңдер барамыз.
1.
-Балабақшаға қашан келесіңдер? (таңертең)
-Бір аптада неше күн бар? (атап беру)
-Бүгін аптаның нешінші күні?
-Кеше қай күн болды?
-Күндіз ай жарқырап тұра ма?
-Түнде балабақшаға барып, содан кейін түнімен үйықтайсың ба?
-екі мысықта қанша құйрық болады?
Орындарына отырыңдар.
Жұмбақты шешсеңдер ертегінің аты шығады.
Кішкентай қыз,
Көңілді жүгіреді.
Ормандағы үйге,
Соқпақпенен жүреді.
Ол қызға тезірек,
Апасына жету керек.
Себеттегі бәлішті
Жеткізу керек.
( «Қызыл телпек» Француз жазушысы Шарль Перро жазған.)
№1 Слайд
Қызыл телпекке ормандағы апасына жетуіне көмектесеміз.
№2 слайд жолдар
Біздің жүретін жолымыз қиын, сондықтан көзімізді жаттықтырып алайық. Көзбен, баспен жоғары төмен, ирек, қисық сызықтармен жүреміз.
№3 слайд
2. Жалғыз тұрған ағашқа жеттік.
-бұл қандай ағаш? ( шырша-ель) біздің балабақшаның маңында да кездеседі. (А\К)
Кеңістікті бағдарлау. Оң жақта -көбелек, сол жақта жоғарыда –күн,
Шыршаның астында -саңырауқұлақ, ортасында-құс.
№4 слайд
3. Есеп
- Есепте бізге мәлім нәрсе не деп аталады? Шарт
- табу керек нәрсе- есептің сұрағы.есеп шарттан , сұрақтан тұрады. Есептің тағы шешуі, жауабы болады.
Бұтақта 4 құс отырған оған тағы да 1 құс келіп қонды. Бұтақта барлығы қанша құс болды? Шартын, сұрағын атау. Есепті қалай шешеміз?
№5 слайд
Сурет бойынша есеп құрастыру.
7 қоян болған, оның 1-еуі кетіп қалды. Қанша қоян қалды?
4. Сергіту сәті «Қызыл телпек» әніне қимылдар жасау.
5. 1-ден 10-ға дейін санап беріңдерші. (қазақша, орысша,ағыл.)
Кері санау, дид. ойын « Көршісін тап» №6 , №7
№8
Ойыншықтарды ретімен санау.
-оң жақтан санағанда қуыршақ нешінші?
-сол жақтан санағанда қоян нешінші тұр?
6. №9 алаңда гүлдер, саңырауқұлақтар өсіп тұр, қызыл телпек мынанша гүл теріпті ( 8)
-жоғары жолаққа сонша гүл қойыңдар.
Ал саңырауқұлақтың 1-еуі артық.
-төменгі жолаққа 1-еуі артық с қойыңдар. (9)
-қанша саңырауқұлақ?
-Не артық, кем?
-Теңестіру үшін не істейміз?
- қаншадан болды? ( он-оннан, 9-9дан)
-Жарайсыңдар!
№9 қасқыр кездесті.
7. №10 геометриялық фигуралар
- Қандай геометриялық фигураларды көріп тұрсыңдар?
- Бірдей фигуралар бар ма?
- Қандай ұқсастықтары бар? (түстері, пішіндері, көлемі)
- Қалай ойлайсыңдар қай фигура артық, неге? (Шеңбер.. бұрыштары жоқ)
8. шыршаларды салыстырып беріңдер
Ең биігінен бастап ең аласасына дейін қою және керісінше.
- Міне қызыл телпектің апасына да келдік. Ол сендерге рахмет айтып бәліш берді.
- Музыкамен топқа қайту.
9. Сабақты қорыту. — Бүгін сабақта не істедік? Сабақ ұнады ма? Не ұнады?Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: Математика
Тақырыбы: Жыл бойы өткенді қайталау.
Мақсаты: Балалардың апта күндері туралы түсініктерін бекіту (қазақ , орыс тілдерінде), тура және кері санауды, ретімен санауды білу, көршілес сандарды таба білу, ауызша есептің құрылымы және оны шығару,есеп құрастыру туралы білімдерін бекіту, геометриялық фигуралар , олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын білу, кеңістікті бағдарлай білу, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Бір-біріне көмек көрсетуге, қайырымдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Әдіс –тәсілдер: Шаттық шеңбері, сұрақ-жауап, дидактикалық ойын. Сергіту сәті.
Денсаулық сақтау технологиясы: көзге арналған жаттығулар, ойын биі.
Қостілділік компонент: апта күндерін атау,(қазақша,орысша )1-ден 10-ға дейін тура санау (3 тілде) шырша –ель.
Көрнекі құралдар: «Қызыл телпек» ертегісіне арналған слайдтар, табиғат бейнеленген суреттер,шырша ағашы кеңістікті бағдарлау, арифметикалық есепті шешуге арналған үйдің бөліктері,гүлдер алаңы, «Көршілес сандарды ата» дид. ойыны, геометриялық фигуралардың суреті, қасқырдың суреті.
Үлестірмелі құралдар: сандар (цифрлар), 2 жолақты карточка, 10 түймедақ гүлі, 10 саңырауқұлақ,
Сыйлық: себеттегі бәліштер.
Алдын -ала жүргізілген жұмыстар: Ш. Перро «Қызыл телпек» ертегісін оқып беру, сер