Сабақтын тақырыбы: Ертегілер әлеміне саяхат.
Мақсаты: Балаларды ертегілер әлеміне саяхатқа апару. Ертегіні мұхият тындап түсінігін қайталауға өз ойын айтуға үйрету. Балаларды ынтымаққа, достыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Көрнекілік:
Ертегі кейіпкерлері ата, әже, қыз, мысық, күшік, тышқан, үйшік. Шалқан атрибуттары. Методикалық әдіс: Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, көрсету.
Мұғалім:
Балалар қараңдаршы, бүгін бізге сабаққа көп қонақтар келіпті, ендеше амандасайық.
Психожаттығу:
Қуан, шаттан алақай
Қуанатын келді күн
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Күліп шыққан бүгін күн.
Сабақтың барысы: Мұғалім: балалар кәзір жылдың қай мезгілі? (Куз мезгілі) дұрыс. Ендеше балалар күз туралы кім тақпақ біледі. «Дұрыс. Ал енді кім айтады қандай ертегілер білесіңдер.Балалар:
Шұбар «тауық», Бауырсақ «Шалқан», Түлкі мен ешкі т.б..
Мұғалім :Балалар бүгін біз сендермен ертегілер әлеміне саяхатқа барамыз. Ертегілер әлеміне жету үшін біздерге жолда нешеме кедергілер немесе тапсырмалар болады, соны дұрыс шешкенде ғана ертегілер әлеміне жете аламыз. Ендеше жүріңдер жолға шығайық.
Қызықты сәт:
Осы кезде есік қағылып, хатшы хат әкеледі.
Мұғалім:
Балалар, қараңдаршы бізге почташы хат әкелді, кімнен екенін ашып көрейік. Білгішбектен келген екен. Кәне, хат мазмұнын оқиын, сендер тыңдаңдар. Сәлеметсіндерме балалар. Сендердің ертегілер әлеміне саяхатқа бара жатқандарыңды естіп хатпен бірге тапсырма да жолдап отырмын.
Мұғалім : Балалар орындаймыз ба? (балалардың жауабы: - ия).
1. — ші тапсырмасы. Жұмбақтың жауабын шешу. Өзіне болған қорған — орман ішінде бар, бір аң қорбаң-қорбаң. (аю)
Өзі қу, әрі айлагер
Жүрген жері айқай да шу (Түлкі)
Міне енді ертегілер әлеміне де келіп жеттік. Мұнда біз Шалқан ертегісін сахналаймыз.
Сабақты пысықтау (қорытындылау)
- Бүгін біз сендермен қандай ертегіні сахналадық.
- Достық деген не?
Қол ұстасып тұрайық
Щеңберді біз құрайық
Көріскенше күн жақсы.
Сау — саламат болайық.