Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Қазақстан Республикасының саяси жуесі

Қазақстан,Шығыс Қазақстан облысы,Үржар ауданы,Үржар ауылы
"Б.Момышұлы атындағы орта мектеп" КММ
Қазақ тілі және әдебиет мұғалімі
Жанкабаева А.Ж.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің маңыздылығын түсіндіру;

2. Дамытушылық;Ана тіліне деген құштарлықтарын,сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту,топтық жұмыста белсенділіктерін арттыру; ана тілін сүюге, құрметтеуге,топ ережесін ұстануға,пікірталасуда өз тұжырымдамасын дәлелдеуге үйрету;

  1. Тәрбиелік; тіл адамның барлық саналы өмірінің құралы екенін ұқтыру;оқушыларды тіл тазалығын сақтауға,тіл мәдениетін игеруге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: интербелсенді.

Сабақтың әдіс-тәсілі:сыни тұрғыдан ойлау,оқытудағы жаңа тәсілдер, АКТ,оқу үшін бағалау және оқыту үшін бағалау.

Сыни тұрғыдан бағалау үшін алынған оқушылар: Ерсін,Данияр

Негізгі түсініктер: «Отан», «саяси жүйенің»құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет,орыс тілі.

Көрнекіліктер: оқулық,үлестірмелі тапсырмалар,фишкалар,АКТ,салйдтан сурет, мақал-мәтелдер.

  • -Қызыл түс,тапсырманы толық және нақты орындаса (өте жақсы) «5»
  • -Жасыл түс,тапсырманы орташа орындаса (жақсы) «4»
  • - Сары түс,тапсырманы төмен орындаса (қанағаттанарлық) «3»

Сабақтың барысы

І. Оқушыларды мақал-мәтелдер арқылы екі топқа бөлу.

1 Туған жердей жер болмас,

Туған елдей ел болмас.

2 Кісі елінде сұлтан болғанша,

Өз еліңде ұлтан бол

ІІ. Психологиялық дайындық

Құан,шаттан!

Құанатын күн бүгін.

Қайырлы таң!

Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін!

ІІІ . Откен сабақты қайталау. Фразеологизимдер.

Көзге туртсе көргісіз (қараңғы); қас пен көздің арасында(жылдам); төбесі көкке жету (қуаны); тасжүрек (мейрімсіз); құлақ түру (тыңдау); жерге кіре жаздау (ұялу); зәресі кету (қорқу); бармағынан бал тамған (шебер);терісіне сыймау (мақтану).

ІV. Слайд арқылы жаңа тақырыпқа ассоциация жасау.

V. Тақтаға жазылған 7 мақсаттың ішінен оқушылар 3 маңызды мақсатты өзіне жазып алуы тиіс.

1. Бұрынғы өткен сабақтан алған білімді есте сақтау.

2. Пәнге деген қызығушылықты арттыру үшін ғылыми көзқарасты қалыптастыру.

3. Бақытқа жетү жолында Отаншыл, ұлтжанды ұрпақ болуға тырысу.

4. Ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастырып, мемлекеттік тілді жетік меңгеру.

5. Мәтінді түсініп оқып, тілді жаңа сөздермен байыту, сұрақтарға дұрыс жауап бере алу.

6. Қазақ тілінін грамматикалық заңдылықтарының ерекшеліктеріне көңіл бөлу.

7. Топта ізденіс пен жұмыс істеу қабілетін дамыту.

VІ. Мәтінмен жұмыс (оқып, аудару).

А) «Орамал тастау» ойыны.(екі топ орамал тастау арқылы бір-біріне үш сұрақтан қойып, оған жауап береді).

VІІ. Мына сөз тіркестерін қазақ тіліндегі төрт түрлі жалғаудың түрімен: жіктеп, септеп, тауелдеп, көптеңіздер.(жұптық жұмыс)

«Парламент» тобы «Мәжіліс»тобы

Саяси жүйе Елбасы жолдауы

Мемлекеттік стратегия Нақтылы дерек

VІІІ. «Бестік» диктантын жазу (топтық жұмыс)

1.Сөз.

2.Сөйлем.

3. Сұрақ.

4. Жауап.

5.Түйін. (түйінге синтаксистік талдау жасаңыздар)

ІХ. Көптілділікті қолдау негізінде «Өзге тілдің бәрін біл…» ойыны

  1. Ойнап сөйлесең де-…(ойлап сөйле, говори обдумывая, say thinking)
  2. Өнер алды-…( қызыл тіл, красноречивость, eloquence)
  3. Білекті бірді жығады, білімді…жығады(мыңды, тысачи, thousands)
  4. Кішіпейіл бол,кішірейіп…(кетпейсін,не уйдешь, you will not leave)
  5. Ақылдыға сөз айтсаң…, ақылсызға сөз айтсаң күледі( біледі,знает, he knows)
  6. Отан оттан да… (ыстық, горячий, hot)
  7. Татулық табылмас… (байлық, богатство,wealth)
  8. Сабырдың түбі-сары…(алтын,золото, gold)

Х. «Мен ойлымын» шығармашылық жұмыс (жекеше жұмыс)

Өлең жолдарын жалғастыру.

Қазақстан.

Қазақстан дейтін менің бар елім,

Жатыр алып жарты дүние әлемін!

.......................................................

..................... .................................

ХІ. Сабақты бекітү үшін тест сұрақтарына жауап беру.

1-нұсқа. 2-нұсқа.

  1. Қазақстан мемлекеті 1.Біздің жалпыұлттық идеямыз.

қандай жүйемен басқарылады? А)Жаңа ел.

А) Президенттік жүйе. Ә) Азат ел.

Ә) Саяси жүйе. Б) Демократиялық ел.

Б)Мемлекеттік жүйе. В) Мәңгілік ел.

В)Демократиялық жүйе.

2. Қазақстан Республикасы 2. Қазақстан Республикасы

қандай мемлекет? қандай мемлекет?

А) Ұлтшыл мемлекет. А) Кеңпейіл мемлекет.

Ә)Ұлтжанды мемлекет. Ә)Зайырлы мемлекет.

Б)Демократиялық мемлекет. Б) Ұлтжанды мемлекет.

В)Қарулы мемлекет. В) Азаматтық мемлекет.

3. «Тілге тиек етіп» деген 3. «Алтын сағат» деген

қандай тіркес? қандай тіркес?

А) Еркін тіркес. А) Еркін тіркес.

Ә) Тұрақты тіркес. Ә) Тұрақты тіркес.

Б) Жай сөйлем. Б)Қосарлы сөз.

В) Құрмалас сөйлем. В) Біріккен сөз.

4. Буынға бөлінбейтін сөзді 4.Бірыңғай бітеу буыннан

белгілеңіз. тұратын мамандықты

А) Ереже белгілеңіз.

Ә) Үәде. А) Мұғалім.

Б) Серт. Ә)Аспаз.

В) Қағида. Б)Есепші.

В) Заңгер.

5.Мақалды толықтырыңыз 5.Мақалды толықтырыңыз

«Тілге құрмет-…құрмет». «Отансыз адам… бұлбұл».

А) Әкеге. А) Жерсіз.

Ә) Анаға. Ә)Сусыз.

Б) Елге. Б) Ағашсыз.

В) Жерге. В) Ормансыз.

ХІІ. Топ басшыларына сөз беріледі (топты бағалау)

ХІІІ. Мұғалімнің қорытынды сөзі.

Арыстандай айбатты,

Жолбарыстай қайратты-

Қырандай күшті қанатты

Мен жастарға сенемін! - деп М.Жұмабаев атамыз айтқандай. Біз, сіздерге, сенеміз!

ХІV. Интербелсенді тақтада «блоб» ағашы тұрады.

Оқышылар өздерінің белсенділіктерін өздері бағалайды.

XV. Қорытынды: үйге тапсырма 141 бет 5-тапсырма.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности