link1890 link1891 link1892 link1893 link1894 link1895 link1896 link1897 link1898 link1899 link1900 link1901 link1902 link1903 link1904 link1905 link1906 link1907 link1908 link1909 link1910 link1911 link1912 link1913 link1914 link1915 link1916 link1917 link1918 link1919 link1920 link1921 link1922 link1923 link1924 link1925 link1926 link1927 link1928 link1929 link1930 link1931 link1932 link1933 link1934 link1935 link1936 link1937 link1938 link1939 link1940 link1941 link1942 link1943 link1944 link1945 link1946 link1947 link1948 link1949 link1950 link1951 link1952 link1953 link1954 link1955 link1956 link1957 link1958 link1959 link1960 link1961 link1962 link1963 link1964 link1965 link1966 link1967 link1968 link1969 link1970 link1971 link1972 link1973 link1974 link1975 link1976 link1977 link1978 link1979 link1980 link1981 link1982 link1983 link1984 link1985 link1986 link1987 link1988 link1989 link1990 link1991 link1992 link1993 link1994 link1995 link1996 link1997 link1998 link1999 link2000 link2001 link2002 link2003 link2004 link2005 link2006 link2007 link2008 link2009 link2010 link2011 link2012 link2013 link2014 link2015
Алия Сериккажыевна
Должность:учитель математики
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Казахстан. ВКО. г. Семей
Дүниетану сабағы. Пайдалы қазбалардың түрлері

Бастауыш сынып мұғалімі: Мамажарова Эльмира Канатовна

Пәні: Дүниетану

Сыныбы: 3 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: «Пайдалы қазбалардың түрлері»

Сабақтың мақсаты:

а) Мәтін мазмұнын түсініп, идеясын ашуға негіз жасау.

ә) оқушылардың сөздік қорын молайтып танымдық белсенділігін арттыру,

б) ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.

Әдісі: БжС технологиясы

Түрі: Ауызша сабақ -1

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд.

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі мотивация оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.

Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі.ООМ бойынша жұмыс.

2. Оқушылардың субьективтілік тәжірибесін өзектендіру. Өткен сабақ тақырыбы бойынша сұрақ қою. ООМ бойынша материалды бекіту үшін тексеру жүргізіледі.

І. Қарама- қарсы сұрақ. Үй тапсырмасын тексеру. «Тау жыныстары»

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1. Жер қыртысы дегеніміз не?

Жердің қатты қабаты

2. Ол нелерден тұрады?

Көптеген тау жыныстарынан

3. Тау жыныстары дегеніміз не?

Жер қыртысын толтырып жатқан денелер

4. Тау жыныстары қалай өзгереді?

Күн көзі, жауын-шашын, желдің әсерінен

5. Үгітілген тау жыныстары қайда барады?

Жауын суларымен ағып, өзен, көл түбіне

6. Одан не пайда болады?

Жаңа тау жыныстары

7. Бұл процес қалай аталады?

Тау жыныстарының пайда болу кезеңі

8. Пайдалы қазбалар нешеге бөлінеді?

3

9. Қандай?

Қатты, сұйық, газ тәрізді

10. Қатты түріне не жатады?

Кенге жатпайтын, кенді, көмір

11. Сұйық түріне?

Мұнай, минералды сулар

12. Ал газ тәріздіге ше?

Табиғи жанатын газдар

13. Кенге жатпайтын тау жыныстары қалай кездеседі?

Тығыз және бос күйінде

14. Тау жыныстары қайда таралады?

Құрлықта, өзен-көл, теңіз, мұхит

15. Тығыз (қатты) тау жыныстарына нелер жатады?

Гранит, мәрмәр, құмтас

16. Гранит қайда орналасады?

Жер қыртысының терең қойнауында

17. Қазақстанның қай жерлері граниттен тұрады ?

ОҚ. Сарыарқаның көптеген таулары

18. Гранит қазақша қандай мағына береді?

Түйіршікті

19. Бос тау жыныстарына не жатады?

Құм және саз

20. Құм неден тұрады?

Суға ерімейтін берік түйіршіктерден

3.Үй тапсырмасын бекіту.

Жер қыртысын толтырып жатқан денелер — тау жынысы деп аталады

Оқушылардың ойы сұралады.

Бірінші белгі.Барлық оқушылардың нәтижелері ООМ бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.

ІІ. Тірек сөздер. Қабылдауды ұйымдастыру.

Екі сөзден тұратын түсінік екі сөз болып саналады. Еске сақтау бойынша бір сөз шегерілуге рұқсат беріледі. Сабақ басталмас бұрын мұғалім тақтаға оқытылатын тақырып бойынша 7 кілтті сөздерді жазады.

5.Тақырып ішінде мұғалім сөздердің мағынасын түсіндіреді. Тірек сөздер жабылады . Жазуға берілген уақыт есте сақтау уақытына тең, яғни 1 минут беріледі.Оқушылар тақтадағы барлық сөздерді естерінде сақтауы тиіс. Нормаға сай есте қалған сөздерді айтқан оқушыға ООМ ұяшығына плюс немесе минус қойылады.

Тірек сөздер:

Жер

Пайдалы қазбалар

Жанғыш

Кенді

Кенге жатпайтын

Екінші белгі. Есте сақтауға уақыт нормативі 14 сөз — 1 минут. Нормаға сай есте қалған сөздерді айтқан оқушыға ООМ ұяшығына плюс немесе минус қойылады.
6. Ұғынуды ұйымдастыру. Оқушылар оқулықтан бір парақты 5 минут ішінде оқып шығуы тиіс. «Мәңгі жасар өмір» мәтінін мәнерлеп, түсініп оқуға беріледі.

ІІІ. Қарама-қарсы сұрақ қою. Түсінудің алғашқы тексерілуі. Мұғалім оқушыларды рет ретімен емес ООМ бойынша сабақтың тақырыбына байланысты тірек сөздерді қоса сұрайды. Оқушы түсінбеген жерлерін мұғалім түсіндіреді.
Қарама — қарсы сұрақтар: «Пайдалы қазбалардың түрлері»(жаңа тақырып бойынша)

1. Пайдалы қазбалар дегеніміз не?

Жерден қазып алып, адам қажетіне жұмсалатын тау жыныстары

2. Пайдалы қазбалар қолданылуына қарай негізгі неше топқа бөлінеді?

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности