link6678 link6679 link6680 link6681 link6682 link6683 link6684 link6685 link6686 link6687 link6688 link6689 link6690 link6691 link6692 link6693 link6694 link6695 link6696 link6697 link6698 link6699 link6700 link6701 link6702 link6703 link6704 link6705 link6706 link6707 link6708 link6709 link6710 link6711 link6712 link6713 link6714 link6715 link6716 link6717 link6718 link6719 link6720 link6721 link6722 link6723 link6724 link6725 link6726 link6727 link6728 link6729 link6730 link6731 link6732 link6733 link6734 link6735 link6736 link6737 link6738 link6739 link6740 link6741 link6742 link6743 link6744 link6745 link6746 link6747 link6748 link6749 link6750 link6751 link6752 link6753 link6754 link6755 link6756 link6757 link6758 link6759 link6760 link6761 link6762 link6763 link6764 link6765 link6766 link6767 link6768 link6769 link6770 link6771 link6772 link6773 link6774 link6775 link6776 link6777 link6778 link6779 link6780 link6781 link6782 link6783 link6784 link6785 link6786 link6787 link6788 link6789 link6790 link6791 link6792 link6793 link6794 link6795 link6796 link6797 link6798 link6799 link6800 link6801 link6802 link6803
Жеткеншек Мендигалиев
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Начальный казахский класс: "Жақшалы өрнектер"

Автор: Жошыбаева Мархабат

Алматы қаласы

№148 мектеп-гимназияның бастауыш сынып мұғалімі

Сынып: 2-сынып

Сабақтың тақырыбы: Жақшалы өрнектер

Сабақтың мақсаты: Жақшалы өрнектерді жазу және оқу тәсілін түсіндіру.

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері:

· Білімділік:Жақшалы өрнектерді жазу және оқудағдыларын қалыптастыра отырып, жақшалы өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібімен танысады. Түрлі танымдық тапсырмаларды орындайды.

· Дамытушылық:Жақшалы өрнектердегі амалдарды орындау барысында түрлі логикалық тапсырмаларды орындай отырып, ой-өрістерін өз бетінше жұмыс істей алу қабілетін, есептеу дағдыларын жетілдіру, пәнге деген қызығушылығын арттыру, тақырыпты саналы меңгеру дағдыларын қалыптастыру.

· Тәрбиелік:Белгілі математиктер жайлы алынған деректер арқылы тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру. Топтық сайыс тапсырмалары арқылы шапшаңдыққа, жылдам ойлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ

Сабақтың типі:Жаңа тақырыпты меңгерту

Сабақтың әдісі:Топтық жұмыс, өздік жұмыс, түсіндіру, ойын, практикалық әдістер

Көрнекіліктер, құрал-жабдықтар:Алдын-ала дайындалған деңгейлік тапсырмалар және флипчарттар, ұлы математиктердің суреттері, демонстрациялық көрнекі құралдар ( балық, үй, көл), интерактивті тақта, кесте.

Сабақ жоспары(сабақ блоктары және оны уақыт бойынша бөлу)

Қысқаша мазмұны

Сабақ блоктары, ондағы мұғалім мен оқушының

іс-әрекеті

Уақыт б/ша

бөлу (минут)

1.Ұйымдастыру бөлімі: Сабақ мақсатымен таныстыру

1

2. Сабаққа кіріспе: SMART тақтасында дайындалған флипчарттардан ұлы математиктердің суреттері интерактивті тақтада көрсетіледі. Сынып оқушылары осы математиктердің аттарымен аталып, топқа бөлінеді.

1

3. Үй тапсырмасын тексеру: Интерактивті тақтада алдын-ала дайындалған флипчарттарда пердені біртіндеп ашу арқылы орындалады.

2

4. Жаңа сабақты түсіндіру:

· Математикалық диктант (топтық жұмысты интерактивті тақтада, жай тақтада тексеру арқылы қорғайды)

· Ауызша жаттығулар арқылы жақшалы өрнекке көшу

· Электронды оқулықпен жұмыс

· Оқулықпен жұмыс (№4-тапсырма)

· Сергіту сәті

· Оқулықпен жұмыс (№5-тапсырма)

· Үй тапсырмасы: 46-бет №5- тапсырманың (ә)

· «Балық аулау» ойыны

4

6

3

3

3

5

1

4

5. Жаңа сабақты бекіту үшін деңгейлік тапсырмалар орындалады.

1-деңгейжікте және тексер

2-деңгей — жақшалы өрнектер

3-деңгей — теңдік тура болатындай жақша қой. Геомет. фигура

2

3

5

6. Сабақты қорытындылау

1

7. Оқушылар білімін бағалау

1

Барлығы

45 минут

Сабақ барысы

Блок

мазмұны

Слайд және флипчартты басқару, ауыст/у, көрсе/у

Сабақтың мақсаты:

Сабақта:

· жақшалы өрнектерді жазу және оқу жолдарын;

· жақшалы өрнектердегі амалдардың орындалу

тәртібін үйренеміз;

· алған білімді жалпылау, деңгейлік тапсырмалар

арқылы тексеру;

· тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту;

· ұлы математиктер туралы мәліметтерден хабардар

ету.

1 слайд

Сабаққа кіріспе:

Қазақ жері — математиканың негізін салған ұлы математик -тердің мекені. Ұлықбек, Фарабидің ұрпағы, О.Жәутіков, А.Жұмаділдаевтің бауырлары бұл сабаққа асқан қызығушы -лықпен қатысады деп ойлаймын. Сабақ барысында топпен бірлесе отырып жұмыстар жүргіземіз. Топпен жұмыс бары- сында топтардың ұпайлары және жекелей оқушылардың ұпайлары мына тақтада көрсетіліп отырады. (Ұлы матема -тиктердің суреттері флипчарт арқылы интерактивті тақтада көрсетіледі)

2-3 слайдтар

Үй тапсырмасын тексеру:

5- тапсырма (44-бет)

9*12-5 6+9*3+7 50*10

6+8*7+9 14-8*12-5 30+40*50

14-8*16-7 18-8*15-5 60*100-80

1-3 флипчарттар

Жаңа сабақты түсіндіру:

· Математикалық диктант

І топ:

«Дұрыс немесе бұрыс»

- 8 бен 5-тің қосындысы 14-ке тең

- 7 мен 4-тің қосындысы 11-ге тең

ІІ топ:

Арттыр, кеміт

-7-ні 3-ке арттыр

- 8-ді 4-ке кеміт

ІІІ топ:

Компоненттерді ажырат

-Бірінші қосылғыш 5, екінші қосылғыш 7 қосындының мәні неше?

- Азайғыш 13, азайтқыш 8 айырманың мәні неше?

(3 топқа үш тапсырма берілді. Оқушылар топта ақылдаса отырып, есептеп, тексеріп, интерактивті тақтада дәлелдейді)

4-6 флипчарттар

· Ауызша жаттығулар орындалады.

Жақшалы өрнектерге түсініктеме беріліп, оларды жазу, оқу және амалдардың орындалу тәртібіне байланысты өрнектер жазылып, оқылып қайталанады. Тақтаға бұлттарда жазылған өрнектер ілінеді.

60+30

20+70

100-90


Өрнектердің қандай сандардан құрылғанын пысықтап алып, 80,30,40 сандары жазылған тамшыларды азайтып, қосуға жұмылдыру. Өрнекті жақшаға алатынымызды яғни, жақшалы өрнекпен таныстыру.Оқылуын бірнеше рет қайталатып оқыту

І топ ІІ топ ІІІ топ

60+30

20+70

100-90


-80= +40= -30=

·Электронды оқулықпен жұмыс

·Тыңдап, ережені бірнеше рет қайталағаннан кейін, пысықтау сұрақтары қойылады.

-Дұрыс жауап шығу үшін қандай тәртіппен орындадық?

-Бірінші жағдайда алдымен жақша ішіндегі амалды орындап содан соң санды қостық.

-Ал екінші жағдайда алдымен жақша ішіндегі амалды орындап шыққан санды саннан азайттық.

Кесте арқылы тағы бір рет пысықтап өту.

Орындалу тәртібі түсінікті болса, әр топ өзіне берілген өрнектің мәнін тауып көрсін. Тақтаға әр топтан бір-бір оқушыны шығарту. Олардың түсіндіре отырып, шығаруын талап ету. (3 оқушы түсіндіре отырып тақтаға шығарады. Қалғандары дәптерлеріне орындайды.) Әр топтың ұпайларын және жекелей оқушылардың еңбегін бірден бағалап отыру.

Интерактивті тақтадан әр топқа келесі тапсы

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности