Жошыбаева Марқабат Мұратбекқызы
Сабақтың тақырыбы: Ұланы еркін елімнің
Сабақтың мақсаты: Буын, тасымал, әліпби туралы түсініктерін
пысықтау, өлең мазмұнын түсіндіру.
Оқыту мен тәрбиелік міндеттері:
·Білімділік: Бағыттап оқу стратегиясы арқылы өлеңді мәнерлеп оқиды. Сюжетті суреттермен жұмыс жүргізе отырып, тақырып мазмұнын әңгімелейді. Тақтада түрлі жұмыстарды түсіне орындау барысында жаңа тақырыпты толық түсінуге тырысады.
· Дамытушылық: Венн диаграммасын пайдалана отырып, салыстырма жұмыстар жүргізу барысында және түрлі танымдық тапсырмалар орындау барысында өз бетінше жұмыс істей алу қабілетін арттырып, өз білімдерін толықтай түседі. Өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады. Сөздік қорын, сөйлеу мәдениетін дамытуға тырысады.
· Тәрбиелік: Сауатты әрі көркем жазуға, бір-бірінің пікірін тыңдай білуге, белгілі қазақ жазушылары жайлы алынған деректер арқылы тұлғалық қасиеттерін қалыптастыруға, әдептілікке, үлкенді сыйлауға, адамгершілікке тәрбиеленеді.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының элементтері, сұрақ-жауап, практикалық
жұмыс, талдау әдістері
Көрнекіліктер, құрал-жабдықтар:Алдын-ала дайындалған ББД анықтау тапсырмалары және флипчарттар, қазақ жазушыларының суреттері, демонстрациялық көрнекі құралдар, интерактивті тақта, электронды оқулық, кесте, маркер.
Сабақтың барысы: 1. Қызығушылығын ояту.
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Мағынаны таныту.
4. Ой толғаныс. Бекіту
5. Үйге тапсырма
6. Бағалау
7. Қорыту
Сабақ жоспары (сабақ блоктары және оны уақыт бойынша бөлу)
Қысқаша мазмұны
Сабақ блоктары, ондағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
Уақыт бойынша бөлу(минут) |
1.Қызығушылығын ояту: Амандасу, сабақ мақсатымен таныстыру Психологиялық ахуал туғызу. |
2 |
2. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада алдын-ала дайындалған сюжетті суретке біртіндеп жауқазын гүлдерін егу арқылы орындалады. «Табиғатты аялайық» ойыны. |
4
|
3. Мағынаны таныту:
· Сұрақ-жауаптан басталады. Автормен таныстырылады.
· Оқулықпен жұмыс (өлеңді мәнерлеп оқу.)
· Электронды оқулықпен жұмыс (А.Байтұрсынов)
· «Кім тапқыр» ойыны - 111-жаттығу
· Сергіту сәті
· Дәптермен жұмыс (№1,2 тапсырма)
* «Қайда не бар?» ойыны (Венн д.)
|
3 5
2
4
1
5
6
|
4. Ой толғаныс. Жаңа сабақты бекіту үшін пысықтау тест жұмысы орындалады. 5.1. жазбаша орындалады. 5.2. ауызша толықтырады. 5.3. Электрон. |
8
|
5.Үй тапсырмасы: 110-жаттығу. Шығармашылық тапсырма. |
1 |
6. Оқушылар білімін бағалау |
2 |
8. Сабақты қорытындылау. |
2 |
Барлығы |
45минут |
Сабақ барысы
Құрылым мазмұны
|
Слайд және флипчатртты басқару, ауыстыру, көрсету |
Сабақтың мақсаты: Сабақта: ·Әліпби ретімен орналастыру; · Дұрыс буынға бөліп, тасымалдау; · алған білімді жалпылау, пысықтау тесттері арқылытексеру; · жаттығулар арқылы білімдерін бекіту; · ұлы қазақ жазушылары туралы мәліметтерден хабардар ету. |
1 флипчарт |
1.Қызығушылығын ояту: Қазақ жері — әдебиеттің негізін салған ұлы жазушылардың мекені. Ахмет Байтұрсынов, Бауыржан Момышұлы, Ескен Елубаев ұрпақтары, бұл сабаққа асқан қызығушылықпен қатысады деп ойлаймын. (Ұлы қазақ жазушылары суреттері флипчарт арқылы интерактивті тақтада көрсетіледі) |
2-3 флипчарттар |
2.Үй тапсырмасын тексеру: Қандай балалар табиғатты жақсы көреді, оны қалай қорғаған дұрыс? Сен өзің оқып жүрген мектебіңнің ауласын қалай қорғауың керек?–деген сұрақтар арқылы дайындау. Олай болса, балалар, бізде табиғатты көркейтуге өз үлесімізді қосайық. Сіздерге бірнеше жауқазындар әкелдім. Олардың әрқайсысының сіздерге даярлаған сұрақтары бар. Кім сол сұрақтарға дұрыс әрі тез жауап берсе, соның жауқазыны жылдам әрі әдемі болып өседі. «Табиғатты аялайық» ойыны арқылы сұралады. Тақтада сюжетті сурет ілінеді. Оқушылар кезек-кезек шығып, гүлдің артындағы сұраққа жауап бере отырып, оны егеді. Сұрақтар: 1. Әдептілік туралы қандай мәтін өттік? 2. Маржан қандай қыз? 3. Әдептілікті қалай түсінесің? 4. Әдепті болу үшін не істеу керек? 5. Маржанға ұқсағың келе ме? 6. Біздің сыныпта әдепті оқушылар көп пе? 7. Әдептілік сөзін буынға бөл 8. Әдептілік сөзін тасымалдап көрсет
|
|
3.Мағынаны таныту: -Балалар, сіздер гүл егіп едіңіздер табиғат көрінісі тіпті әдемі бола түсті ме? - Осындай табиғаты әсем елді өсіретін кімдер? Қорғайтын кімдер? -Сіздер кімсіздер? - Отан сүйер ұлан болыңдар!-деп тілек айтқан кім? - Ұлан деген кім? -Қандай елдің ұланысыңдар? -Иә еркін, тәуелсіз елдің ұланысыңдар. -Біздің оқулығымызда «Ұланы еркін елімнің» деген Тынысбек Қоңыратбаевтың бізге арнап жазған өлеңі бар екен. Біздің айтқанымызбен сәйкес келе ме екен оқып көрелік. -Мұғалім оқып береді. |