link1251 link1252 link1253 link1254 link1255 link1256 link1257 link1258 link1259 link1260 link1261 link1262 link1263 link1264 link1265 link1266 link1267 link1268 link1269 link1270 link1271 link1272 link1273 link1274 link1275 link1276 link1277 link1278 link1279 link1280 link1281 link1282 link1283 link1284 link1285 link1286 link1287 link1288 link1289 link1290 link1291 link1292 link1293 link1294 link1295 link1296 link1297 link1298 link1299 link1300 link1301 link1302 link1303 link1304 link1305 link1306 link1307 link1308 link1309 link1310 link1311 link1312 link1313 link1314 link1315 link1316 link1317 link1318 link1319 link1320 link1321 link1322 link1323 link1324 link1325 link1326 link1327 link1328 link1329 link1330 link1331 link1332 link1333 link1334 link1335 link1336 link1337 link1338 link1339 link1340 link1341 link1342 link1343 link1344 link1345 link1346 link1347 link1348 link1349 link1350 link1351 link1352 link1353 link1354 link1355 link1356 link1357 link1358 link1359 link1360 link1361 link1362 link1363 link1364 link1365 link1366 link1367 link1368 link1369 link1370 link1371 link1372 link1373 link1374 link1375 link1376 link1377 link1378 link1379 link1380 link1381 link1382 link1383 link1384 link1385 link1386 link1387 link1388 link1389
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Қарлығаш оюы

Қазақстан Республикасы,Жамбыл облысы,Шу ауданы,Шу қаласы
Ғ.Муратбаев атындағы орта мектебі
Технология пән мұғалімі
Орманова Ж.К.

Сабақтың мақсаты:

ізденіс

өзіндік жұмыс

демонстрациялау

Ұқыптылыққа, сұлулыққа, жинақылыққа назар ауда- ра отырып, эстетикалық эконмикалық тәрбиеге баулу.

Оқуды қанаттандыру және ынталандыру.

Сабақтың түрі

Қолданған стратегиялар

Топпен жұмыс

Топтық жұмыс

4 жолдық өлең

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Жұмыс орнын дайындығын тексеру.

Бүгін біз қағаздан ою ойып, оюларымызды матаға бастырып оямыз, әр түрлі тапсырмалар орындаймыз. Сабақ жарыс түрінде өтеді.

Сабақ бастамас бұрын топқа бөлінеміз.Әр топ өзінің жетекшісін сайлай отырып , топтарының атын қорғайды.

1-ші топ кімді сайлайсыңдар?

Топтың аты-«Жұлдыз».

Жұлдыз сияқты биіктен көрінсек деп жұлдыз атын алдық, «Жұлдыз»аспан тектес оюға жатады.

2-ші топ кімді сайладыңдар?

-Топтың аты-«Жауқазын».

Жауқазын гүлі сияқты бейбіт те, қуанышты әсем болайық деп, жауқазынды таңдадық. Жауқазын өсімдік тектес оюға жатады.

-Әр топтың жұмысын фишкалар арқылы белгілеймін.

О - «5»-тік баға.

- «4»-тік баға

Психологиялық дайындық

-Графикалық диктант жазамыз.

  1. Оңға қарай 2см сыз.

2.Төмен қарай 2см. сыз.

3.Оңға қарай 1см. сыз.

4.Жоғары қарай 2см.сыз.

5.Оңға қарай 2см. сыз.

6.Төмен қарай 2см. сыз.

7. Солғаға қарай 1см. сыз.

8.Жоғары қарай 0.5см.сыз.

9.Оңға қарай 0.5см. сыз.

10.Жоғары қарай 1см. сыз.

11Солға қарай 1см. сыз.

12.Төмен қарай 2см. сыз.

13.Солға қарай 0.5см. сыз.

14.Төмен қарай 1см.сыз

15.Солға қарай 1см.сыз.

16.Жоғары қарай 1см. сыз.

17.Солға қарай 0.5см. сыз.

18.Жоғары қарай 2см. сыз.

19.Солға қарай 1см сыз.

20.Төмен қарай 1см. сыз.

21.Оңға қарай 0.5см. сыз.

22.Төмен қарай 0.5см.сыз.

23.Солға қарай 1см. сыз.

24.Жоғары қарай 2см. сыз.

Дұрыс сызсаңдар өрнек шығады.Өрнектің атын жазыңдар.

Жұмыстарын бағалап фишка таратамын.

ІІ. Өткен сабақты тексеру.

Миға шабуыл ( деңгейлік тапсырмалар ).

  1. Қазақ халқының өнердегі ұлттық байлығының бірін ата.

Жауап: қазақ халқының өнердегі ұлттық байлығы бірі-ою-өрнек.

  1. Ою-өрнек дегеніміз латынның қай сөзіне келеді?

Жауап: латынның орнамент деген сөзінен алынған. Орнамент-әшәкейлеу, әсемдеу деген мағынаны білдіреді.

  1. Оюдың пайдасы барма?

Ою ойған ойды бір жүйеге келтіреді, жүйке қызметін жақсартады. Математикалық білімді жетілдіреді, түстерді таңдауға үйретеді.

(дұрыс жауаптарға фишкалар таратылады)

Үй тапсырмасын тексеру.

Үйге тапсырма төрт жолдық өлең шығару тапсырылған.

(поэзия минуты)

Оюларға сүйсініп

Қайран қалып тұрасың.

Көре білсең түсініп,

Одан көп сыр ұғасың.

Оя алсаң ою әдемі,

Үйлессін оған көлемі.

Бояуымен үндескен,

Ою әсем түр түспен.

Бұйымдар мен заттарды

Сәндеу үшін көрнекті.

Қиында болса қиналмай,

Менде үйрендім өрнекті.

(фишкалар арқылы бағалау)

ІІІ. Жаңа сабақ.

«Брейн-ринг» ойыны (топтастыру техникасы)

Тақтаға «Қарлығаш»оюы ілініп, бетін номерлеп төрт бөлікке бөлінген қағазбен жауып қоямыз.Топтарға кезекпе кезек сұрақ қойылады.

1- тапасырма: Композиция — дегеніміз не?

Жауап: Композиция дегеніміз-өрнекті заттың бетіне реттеп орналастыру.

Мысалы: көлемі шағын нәрсеге ірі оюларды салған келіспейді.

Композицияны біз бейнелеу өнерінде қолданамыз.

2-тапсырма: Симметрия — дегеніміз не?

Жауап: Ою-өрнектің екі жағының тең болуы.Симметрия сөзі бізге биологиядан таныс.Өсімдік жапырағын ортасынан бүктегенде, бір біріне беттеседі.

3-тапсырма: Калорит-дегеніміз не?

Жауап: Ою-өрнекті бояу түрлерінің бір-бірімен үндесіп, жарасым табуы. Бейнелеу пәнінде кездеседі.

4-тапсырма: Ою-өрнек неше топқа бөлінеді?

Жауап: төрт топқа бөлінеді. Олар Зооморфтық

Өсімдік тәріздес

Геометриялық

Космогониялық.

Сұрақтың бәріне толық жауап алынған кезде ою шығады.Енді оюдың атын білуіміз үшін сөзжұмбақ шешейік.

Ең көне ою. қошқармүйіз

Түйенің төлі. бота

Киізден сырып, ойып жасалынатын төсеніш. сырмақ

Келіншек бас киімі. Сәукеле

Ою-өрнекпен сәнделген тұрмыстық ағаш бұйым. сандық

Діңі бар өсімдік. ағаш

Жеңсіз жеңіл киім. камзол

Нар мен түйені несіне қарап ажыратады? өркеш

Олай болса біздің оюымыздың аты «Қарлығаш» екен.

Семантикалық карта.

Қарлығаш сөзіне сөйлем құра.

Қарлығаш ұя салған үйге бақыт қонады.

Қарлығаш туралы тұрақты сөз тіркесін ата.

«қарлығаштың қанатымен су сепкендей»

Қарлығаш би атанған бидің аты кім?

Төле би.

Қарлығаш әнінің авторы кім?

Ахмет Жұбанов.

Қарлығаш бір сағатта неше км. жылдамдықпен ұша алады?

Жүз жетпіс км. жылжамдықпен.

Қарлығаштар қай жерді мекендейді?

Қарлығаштар үй маңында тіршілік етеді.

Сарамандық жұмыс.

Сарамандық жұмысқа кіріспес бұрын қайшымен жұмыс кезіндегі т.қ.е.

Қарлығаш оюын қағаздан матаға түсіріп оны сызық бойымен қию.

Сабақты қорыту. «Сырмақ шерткен сыр» ертегісімен аяқтау.

Бағалау. Жинаған фишкаларға қарап бағалау.

Үйге тапсырма: ойылған оюды мата бетіне көктеп келу.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности