Пәні: Математика.
Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: өткен тақырыптар бойынша білімдерін тиянақтау,геометриялық фигуралар туралы ұғымдарын кеңейту.
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау,қабілеттерін дамыту,жылдам есептеу дағдыларын жетілдіру,сауатты көркем жазуға үйрету.
Тәрбиелік: Адамгершілікке,еңбексүйгіштікке,бірін -бірі сыйлауға тәрбиелеу
Көрнекілігі: оқулық,суреттер,кесте,геометриялық фигуралар.
Әдістері: Түсіндіру,сұрақ-жауап.
Сабақтың түрі; саяхат сабақ
Сабақтың типі: қайталау сабағы.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа даярлықтарын қадағалау
Оқу-құралдарын толықтырып, сабаққа дайындау
ІІ.Үй тапсырмасымен жұмыс.
Бүгін біздің сабағымыз ерекше болады.
- Балалар,бүгін біздер саяхатқа шығамыз.
- Саяхат дегеніміз не?
- Ол ел,жер аралау
- Біз саяхат жасау үшін не қажет?
Біздің саяхатқа су арқылы шығамыз. (Кеме)
- Ендеше кеме құрастырып алайық.
SHAPE \* MERGEFORMAT
Қандай фигуралардан құраған?
№5 а) тіктөртбұрыш пішінді жер дуалмен қоршалады.Егер ол жердің ұзындығы
ә) шаршы пішінді бөлменің еденінің
в) Периметр дегеніміз не?
Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс:
- Біз «Геометрия фигуралар »«деген еліне бару үшін бірнеше елді аралаймыз
- Енді сол Нүктелер еліне соғайық.Нүктенің бізге әзірлеген тапсырмасы бар екен. Слайд.
№ 1 Өрнектерді оқы және олардың мәнін тап: оқушылар ауызша сұрау керек орындайды.
10+40=50 70-40=30 40+50=90
100-80= 20 100-90= 10 60-50=10
100-90+5=15 100-80-10=10 10+40+30=80 40+50-60=30
Ал балалар енді нүктенің түзу сызық .Бәріміз бірігіп кемеге отырайық.Түзу сызық еліне барайық.
Бізге бұл елде де тапсырма дайындап қойыпты.
Тақтамен жұмыс. Слайд.
№ 2. Кестені пайдаланып,өрнектерді жаз және олардың мәнін тап: ережелерді айту, сұрау керек?
Қосылғыш |
20 |
50 |
60 |
90 |
қосылғыш |
4 |
8 |
2 |
5 |
20+4=24 50+8=58 60+2=62 90+5=95
Азайғыш |
12 |
21 |
85 |
15 |
Азайтқыш |
6 |
20 |
5 |
10 |
12-6=6 21-20=1 85-5=80 15-10=5
Сергіту сәті.
III. Олар бірігіп әрі қарай саяхаттарын жалғастырады.
Енді олар кесінділер еліне келеді. Слайд.
№4. Атауын айтпай-ақ ,фигураларды сипатта.
Сәйкестендіру тест.
Геометриялық фигура, төрт кесіндіден құралған, тік төртбұрыш,қарама -қарсы қабырғалары тең,барлық бұрыштары тік,
Төрт бұрышы бар, екі бұрышы доғал,екі бұрышы сүйір, қарама- қарсы екі қабырғасы тең, төрт төбесі бар,
Тік бұрышты ,бір бұрышы тік,қалған екі бұрышы сүйір, үш қабырғасы,үш бұрышы бар.
Бұрыштар тең ,бұрыштары тік, барлық қабырғалары тең болатын төртбұрыш
Олар бірігіп әрі қарай саяхаттарын жалғастырады.
Енді олар сәулелер еліне келеді.Бұл елдің тапсырмасы екі нұсқаға бөліп беру. Өздік жұмыс. Слайд.
«Фигураны ата» периметрін тап.
SHAPE \* MERGEFORMAT
Кез келген фигуралардың Р табу үшін қабырғаларының ұзындықтарын қосымыз.
Олар бірігіп әрі қарай саяхаттарын жалғастырады.
Енді олар сынық сызықтар еліне келеді.Бұл елдің тапсырмасы.Өздік жұмыс. Бұл елдің тапсырмасы есеп шығар.
Піл туралы мағлұматтар беру.
№ 3 (а) Слайд.
Хайуанаттар багында пілдерге 15 кг картоп ,одан 7 кг кем сәбіз берілді.Пілдерге неше кг сәбіз берілді?
Картоп — 15 кг.
Сәбіз-?7 кг кем
Ш: 15-7=8
Жауабы: Сәбіз 8 кг
----Балалар біз өз елімізге қайту үшін ертегілер елі мына тапсырманы беріп отыр сол тапсырманы бірігіп орындап жіберейік.
Практикалық тапсырма. Слайд.
-- Барлығы бірігіп фигуралар ауылына келеді.
Шығармашылық тапсырма. Ауызша орындау.Сандарды көрсету
3 10 7
Қорытындалау.
Сонымен, бүгінгі сабағымызда не үйрендік, сабағымыз қызықты
болды ма ?
· Бағалау
. Үйге тапсырма