Қазақстан Республикасы,Оңтүстік Қазақстан облысы,Мақтарал ауданы,Жетісай қаласы
"№119 жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі
Бижанова Назым
Сабақтың мақсаты: Өлеңнің мазмұнын түсіну,қарлығаш пен жәндіктерді атау,қарлығаш пен жыланның ерекшеліктеріне сипаттама беру,салыстыру,жыланға қатысты әңгіме құрастыру.
Сабақтың нәтижесі: Өлеңнің мазмұнын түсінеді,қарлығаш пен жәндіктерді атайды,қарлығаш пен жыланның ерекшеліктеріне сипаттама береді,салыстыра алады,жыланға қатысты әңгіме құрастырып жаза алады.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: « Ыстық орындық», «Ой-қозғау», «Жигсо», «Венн диаграмма»
әдісі.
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
Ресурс |
2 мин. |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.Оқушы-ларды түгендеу.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Қар» ойыны арқылы сергіту сәтін ұйымдастырамын. |
Оқушылар сәлемдесті. Оқушылар бір-біріне «Қар» ойыны арқылы сәттілік тілеу барысында мына өлең жолдарын айтады. Амансың ба?Алтын күн. Амансың ба?Көк аспан. Амансың ба?Достарым. Сендерді көрсем қуанам. Бүгінгі күніміз сәтті өтсін. |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады. |
|
6 мин. |
Үй тапсырмасын пысықтау. Оқушыларды құстардың атауы арқылы 4 топқа бөлемін. 1-топ «Қарлығаш» 2-топ « Торғай» 3-топ «Бұл-бұл» 4-топ « Сауысқан» Оқушылар топ ережесін атап өтеді. Үй тапсырмасын пысықтау үшін «Ыстық орындық» әдісі арқылы еске түсірдік. Сұрақтары: 1.Торғайға не болды,неліктен ұша алмай қалды? 2.Сен бұзық баланың орнында болғанда не істер едің? 3.Торғайдың көзі неге мұңға толы? |
Оқушылар топқа бөлінеді. Топ ережесімен танысады. Әр топ мүшелері берілген сұрақтарға жауап беріп отырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,өзара бағаланады. |
Топ ережесін сақтауды үйренеді. Оқушылар үй тапсырмасын жақсы меңгереді. Өзара бағалау әдісін дұрыс қолдана біледі. |
Топ ережесі жазыл-ған пла-кат,орындық. |
5-мин. |
Жаңа сабақ. Интербелсенді тақта арқылы құстардың суретін көрсетемін. «Ой қозғау» әдісі бойынша сабақтың тақырыбын анықтау. 1.Құстардың атын атау. 2.Қара түсті,жерді бауырлай ұшатын,құйрығы айыр қай құс? 3.Қарлығаш ұясын неден жасайды,қыста қайда мекендейді? Оқушыларға Ө.Тұрманжановтың «Қарлығаш»өлеңі өтілетіндігін хабарлаймын. |
Интербелсенді тақта арқылы құстардың атын атайды. Оқушылар топ болып,сұрақтарға өз ойлары,өздерінің пайымдаулары бойынша жауап беріп,сабақтың тақырыбын өздері ашады. |
АКТ жұмыс жасау арқылы құстардың суретімен танысады.Сын тұрғысынан ойлау қабілеті артады. |
АКТ, Қарлы-ғаштың суреті. Ақын-ның Портреті |
5 мин. |
Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға өлеңді тізбектей оқытамын.Қатесіз оқыған оқушылар «смайликтер»арқылы бағаланатындығын ескерттім. |
Оқушылар өлеңді нақышына келтіріп тізбектей оқиды. |
«Қарлығаш»өлеңі- нің мазмұнымен танысады,қызығу-шылық танытады. |
Оқулық, смайликтер. |
2 мин. |
Сергіту сәті: «Қара жорға» әуенін қоямын. |
Оқушылар би қимылдарын жасайды. |
АКТ |
|
12 мин. |
« Жигсо» әдісін қолдана отырып,әр топқа өлең шумақтарын бөліп, тапсырма беремін. 1-топ.Өлеңде кездесетін жәндіктер мен құстардың аттарын топтастыру.Олардың тыныс-тіршілігі жайлы әңгімелеу. 2-топ.Жыланды көргенде қарлығаштың қатты қиналғандағы әрекеті.Оқыған кезде қандай сезім пайда болды? 3-топ.Жыланға байланысты сипаттау сөздерді жазып,әңгіме құрау.Суретін салу. 4-топ.Автордың айтайын деген негізгі ойы қандай? |
Әр топ берілген тапсырма бойынша дайындалады. Әр топ басқа топтармен араласу арқылы, сабақты бірлесіп оқу және бірін-бірі оқыту арқылы меңгереді.Тапсырмалар-ды постерге бейнелейді және ортада қорғайды. «Бағдаршам»әдісі арқылы өзін-өзі және өзара бағалауды іске асырады. |
Тапсырманы орындай отырып,диалогтық қарым-қатынас жасап үйренеді,ЖАДА дамид,тыңдау мәдениеттілігі қалыптасады. Өзін-өзі бағалау мен өзара бағалауды үйренеді. |
А 4 парақ, маркер. |
3-мин. |
Дәптермен жұмыс. «Қарлығаш»өлеңінен есте қалған сөздерді жазып шығу.Қай топтың сөзі көп болса, сол топқа жұлдызша беріледі. |
Оқушылар дәптермен жұмыс жүргізеді. |
Есте сақтау қабілеті артады. |
Дәптер, жұлдызша. |
5-мин. |
« Венн диаграмма»әдісі арқылы сабақты қорытындылау. |
Оқушылар « Жаралы торғай»мен « Қарлығаш» өлеңдерінің ортақ қасиеттерін,ерекшелікте-рін сипаттайды, салыстырады. |
Сын тұрғысынан ойлау қабілеті артады. |
|
2-мин. |
Бағалау. Топ басшының бағалау парақшаларына сүйеніп бағалаймын. |
Өзін-өзі бағалау,жиынтық бағаларды іске асырады. |
Бағалау парақшалары. |
|
3-мин. |
Кері байланыс. Бүгінгі сабақтың соңында қандай сезімде болдым?Оқушыларға стикер таратамын. Үйге тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқу. Құстар,жәндіктер,жылан туралы қосымша мәлімет жинау. |
Сол рақылы сабақтан алған әсерлерін,ой-пікірлерін жазып жапсырады. Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Пәнді терең түсіну-ге мүмкіндік алады. Білім алуға деген белсенділігі артады.Алған білімдерін өмірде тиімді пайдалануға үйренеді. |
Плакат, стикер. |