link7080 link7081 link7082 link7083 link7084 link7085 link7086 link7087 link7088 link7089 link7090 link7091 link7092 link7093 link7094 link7095 link7096 link7097 link7098 link7099 link7100 link7101 link7102 link7103 link7104 link7105 link7106 link7107 link7108 link7109 link7110 link7111 link7112 link7113 link7114 link7115 link7116 link7117 link7118 link7119 link7120 link7121 link7122 link7123 link7124 link7125 link7126 link7127 link7128 link7129 link7130 link7131 link7132 link7133 link7134 link7135 link7136 link7137 link7138 link7139 link7140 link7141 link7142 link7143 link7144 link7145 link7146 link7147 link7148 link7149 link7150 link7151 link7152 link7153 link7154 link7155 link7156 link7157 link7158 link7159 link7160 link7161 link7162 link7163 link7164 link7165 link7166 link7167 link7168 link7169 link7170 link7171 link7172 link7173 link7174 link7175 link7176 link7177 link7178 link7179 link7180 link7181 link7182 link7183 link7184 link7185 link7186 link7187 link7188 link7189 link7190 link7191 link7192 link7193 link7194 link7195 link7196 link7197 link7198 link7199
Жунусбекова Нургуль Канагатовна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Открытый урок по казахскому языку"Киіз үйді тігу"

Тақырыбы: Киіз үйді тігу

Сабақтың мақсаты:

1. Қазақ халқының ежелгі баспанасы туралы түсінік беру, мәтін арқылы сөздік қорын толықтыру;

2. Дүниетанымын кеңейту, ойлау қабілетін дамыту, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;

3. Білуге құштарлығын ояту, ұлттық мұраларды қастерлеуге тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, жаттығу, тілдік талдау, танымдық ойын, баяндау.

Жаңа технологиялар: сатылай комплексті талдау, сын тұрғысынан оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: сызба кестелер, тест сұрақтары,слайд,видео

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушының назарын сабаққа аудару.

2. Сабақтың мақсатын хабарлау.

3. Тәртіп сақтауды, сабаққа белсенді қатысуды, бір-бірінің жауабын тыңдауды ескерту.

4. Сабақтың ұраны:

Әрбір адам?

Туысым,досым,жұрағат

Әрбір сабақ?

Үйрену,ұғу.ұлағат

Әрбір ісім?

Тірлік,тірек,адамдық

Әрбір сөзім?

Шындық,бірлік,адалдық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1. Киіз үй туралы берілген жұмбақтарды жаттау

2. Киіз үй дегеніміз сонда не?


ІІІ. Жаңасабақ: Киізүйдітігу (96 бет)

Сөздік жұмысы:

Босаға — крыло

Ер-тұрман — принадлежности для верховой езды

Құсбегілік — принадлежности для охоты с птицей

Адалбақан — вешалка

Шымылдық — занавес, перегородка

Жүкаяқ — подставка на ножках для постельных принадлежностей

Кебеже — деревянный сундук для хранения продуктов

әбдіре — сундук

үш аяқты ошақ — тренога

текемет — большая кошма с узорами

көрпеше — одеяльце

алаша — палас (без ворса)

жержастық — локтевые подушки

Жаңа сөздерді слайд презентация арқылы меңгеру және түсіну

2. Мәтінді оқып, мазмұнын түсіну.

3. Киіз үйді, оның ішкі жасауын көргендерің бар ма? (Айтып беріңдер.)

Жұмысы, ісі — дело

Оңай, жеңіл — легко

Сондай, тіптен — так

Шеңберлей, айқара — вокруг

Буады, байлайды — завязывают

Ақбоз, ақшыл — светлый, белый

Түсті, түрлі — цветной, различный

Қастерлі, қасиетті — почетное

Тұрағы, мекені — место
IV. Жазба жұмысы:

Сөздерді сөз тұлғасына ажыратып жазыңдар.

Әйелдердің, байланыстырады, уықтарды, киіздерді, керегелердің, сырықпен, жылқышыларға, сырланады, ағаштары, жеріне.

Қосымша тапсырма: Ауызша осы сөздермен сөйлем құрастырыңдар.

Еске түсіріңдер! Киіз үйге байланысты қандай нақыл сөздер бар?

1. Әңгімеге ат қою.

«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап».

1. Ұрпақтан-ұрпаққа не жалғасады?

2. Киіз үйдің сол жақ босағасында не тұрады?

3. Төрге не қойылады?

4. Киіз үйді кімдер тігеді?

5. Ең сәулетті әсем киіз үйдің түсі қандай болады?

6. Үйдегі ең қастерлі орынды қалай атайды?

7. Үйдің күмбезін не құрайды?

8. Шаңырақ деген не?

9. Шиді қай жерге ұстайды, не үшін?

10.Қазақтардың үйі қандай тұрмысқа бейімделеген?

V. Қорытындылау.

«Ой түю»стратегиясы

1.Зат есім Киіз үй

2.2 сын есім киелі,жылы

3.3 етістік тігіледі,жығылады,көшіріледі

4.Сөйлем құрастыру Киіз үй-көшпелі халықтың баспанасы

5.Синоним Баспана

VI. Бағалау. Оқушылардың үй тапсырмасы мен жаңа сабақты игерумен белсенділіктерін бағалаймын.

(Сабақтың соңында мына слайдты шығару.

«Біле бер қанша білсең, тағы тіле.
Жетерсің мақсатыңа біле-біле». Ж.Баласағұн

VII. Үйге тапсырма: 6-тапсырма.Мәтіннің мазмұны

БЕКІТЕМІН: КЕЛІСЕМІН: ҚАРАЛДЫ:

Директор Оқу ісінің меңгерушісі Ә/б.жетекшісі

А.Т.Жумабеков Р.А.Любкина А.А.Аманжолова

«04» желтоқсан «04» желтоқсан «03» желтоқсан

(қазақ тілі пәнінен ашық сабақ)

10«В»сыныбы

Қазақ тіл мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Жунусбекова Нұргүл Қанағатқызы

Қушоқы-2015

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности