Степногорск қаласының білім беру бөлімі
Заводской орта мектебі
Қазақ тілі пәнінің қалалық семинары
Сабақтың тақырыбы: Қазақ ауылы
Мұғалім: Наргужинова А.Н.
Заводской кенті - 2014 ж.
Сабақтың тақырыбы: Қазақ ауылы
Мақсаты:
Білімдік: Ауыл тақырыбы бойынша алған білімдерін тиянақтау.Қазақ
ауылы туралы сурет бойынша, мәтін арқылы білімдерін
толықтыру;
Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу дағдысын, логикалық ойлау
қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: Өз туған еліне, тұрған жерлеріне , сол арқылы Отанға деген
сүйіспеншілік сезімдерін ояту, табиғатты аялауға шақыру.
Сабақтың түрі: Салыстырмалы , саяхат сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, диалог, мәнерлеп оқу, әңгімелеу,
іздендіру, сөздік жұмысы, аударма әдісі.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері.
Сабақтың көрнекілігі: живопись-суреттер үлгілері, фотосуреттер, слайд арқылы .
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақтың мақсатын айту.
Кезекті сұрақтар:
Қазір қай жыл мезгілі?
Қай ай?
Бүгін нешінші ақпан? \ бүгінгі күнді тақтаға жазып, балаларға
жазғызу\.
Сабақта кім жоқ?
Өткен сабақта қандай тақырып өттік?
Сол тақырып бойынша үй жұмысы? \Диалогтар \.
1-ші: Апай мен Марал.
Сәлеметсіз бе, апай??
Сәлеметсің бе, Маралжан?
Қалыңыз қалай?
Жақсы.
Сіз қара сиырыңызды сатасыз ба?
Иә, сатамын. Аласың ба?
Көруге бола ма?
Кешке кел, қара. Сиырым жас, сүтті, 10 литр сүт береді.
Жарайды, кешке келемін. Сау болыңыз!
Көріскенше.
2-ші: Салтанат тәте мен Талғат.
Сәлеметсіз бе, Салтанат тәте!
Ә, сәлеметсің бе, Талғат!
Жол болсың?
Қалаға барамын.
Жай ма?
Оқуға.
Қайда оқисың, балам?
Мен қалада оқимын.
Жарайсың, жақсы оқы.
Сау болыңыз!
Жолың болсын!
3-ші: Ақсақал мен Қанат.
Ассалмалейкум, ақсақал!
Алейкумассалам, Қанат!
Денсаулығыңыз қалай?
Шүкір, ақырындап жүріп жүрміз.
Ата, сізге көмек керек пе?
Иә, шөп әкелу керек еді. Трактор жоқ.
Мен көмектесейін. Ертең барамын.
Рахмет, балам!
Сау болыңыз!
Сау бол!
Сөздік жұмысы:
А.орналасқан — расположен
байланыс — связь
бөлім — отделение
іргесі қаланған — был основан
тұңғыш — первый
жайылып жүр - пасется
б. Сөз тіркесі құрастыру. \ тақтаға жазу\
В. Ауызша сөйлем құрастыру.
4.Интерактивті тақтамен жазбаша жұмысы
Сөйлемдерді толықтырып жаз.
Амангелді ағаның тракторы ............ қасында тұр.
Автобус Көрнекті ауылына \ до\ барады.
Жайлауда ...... табын жайылып жүр.
Мағжанның әкесі .... … егеді.
5. Тапсырма. Осы тапсырмада біз нағыз қазақ ауылымен танысамыз. Оны
Ә. Қастеевтің «Сарышоқы колхозы» суреті бойынша жұмыс
жасаймыз.
Ә. Қастеев — қазақтың тұңғыш суретшісі. Оның көптеген живописті суреттері бар. Суреттерінің тақырыбы- Қазақстан, оның табиғаты, қазақ халқы мен олардың еңбегі.
Міне, Ә.Қастеевтің суреттерінің бірі -«Сарышоқы колхозы»
1)Балалар, қараңдаршы! Суретте не бейнеленген?
Ауыл.
Осы ауыл қандай ауылға жатады?
Мынау қазақ ауылы.
Ауыл қайда орналасқан?
Ауыл таудың қасында орналасқан.
Ауылда нелер бар?
Ауылда көп киіз үйлер бар.
Ауылдың қасында нелер жүр?
Ауылдың табиғаты қандай?
Суретте қай жыл бейнеленген?
Сендерге Қастеевтің суреті ұнады ма?
Қалай ойлайсыңдар, суретте неге киіз үй бейнеленген?
Қазақ халқы немен айналысқан?
Олар қандай мал баққан?
2) Сұрақ бойынша жауаптарын тиянақтап , сурет бойынша әңгімелеу.
6. Біз қай елде, мемлекетте тұрамыз?
Біздің облысымыз қалай аталады?
Заводской кентінің қасында қандай қала, ауыл бар?
Қарабұлақ ауылы қайда орналасқан?
7. Осы сабақта тағы бір ауылымен танысамыз. Қарабұлақ ауылы туралы
Ақмола облысының энциклопедиясынан алынған мәтінді тыңдаймыз да
сол мәтін бойынша жұмыс атқарамыз.
Қарабұлақ ауылы - Степногорск қаласының әкімшілік ортасы Астана қаласынан 190км. орналасқан. Іргесі 1961 ж. қаланған. Тұрғыны 1400 адам \2008 ж. бойынша\. Орта мектеп, балабақша, дәрігерлік амбулатория, кітапхана, байланыс бөлімшілері бар. Жақын жерден Астана — Степногорск автомобильді жолы өтеді. Ең жақын темір жолы ст. Ақсу.
Мәнерлеп оқу.
Аудару.
Сұрақтар құрастырып, жауап алу.
8. Балалар, осы оқыған ауылды көргілерің келе ме? Онда саяхат жасайық.
Кітаппен жұмыс.
Автобусқа отырдық. Ауылға тез жету үшін қызықты тапсырмаларды шешейік .
9. Ребус.
Не артық?
10. Жақындап қалдық. Міне, Қарабұлақ ауылына жетіп қалдық. Степногорск- Астана жолынан бұрылыс.
Мынау ауыл егінді шаруашылығымен айналысады.
Біз неге дейін жеттік? \ балалар да өздері оқып айтып отырады\
Бұл - аялдама.