Нургазина Каламкас Какимовна
Должность:Учитель математики
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:СКО р. Шал акына г. Сергеевка
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Қысқаша көбейту формулалар бойынша білімдерін тиянақтау, пәнді оқуда қызығушылықтарын арттыру және ойлау қабілетін дамыту.

Дамытушылығы: Оқушыларды бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру ұқыпты тыңдау арқылы сұрақтарға нақты жауап беруге, шығармашылық қабілеттерін ашуға үйрету.

Тәрбиелігі: Оқушыларды тапқырлыққа, алғырлыққа, шапшандыққа, ұқыптылыққа, топпен жұмыс істеуге, тиянақтылыққа үйрету.

Сабақтың түрі: қорытындылау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап,топтық жұмыс, ой — қозғау, деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелі тапсырмалар, бағалау парағы.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

а/ оқушыларды түгендеу, көңілін сабаққа аудару

ә/ топқа бөлу

  1. Формулаларды білеміз бе? ( Сәйкестік стрелка арқылы көрсету)
  2. Математикалық «БИНГО» (деңгейлік тапсырмалар)
  3. Шығармашылық жұмыс
  4. Оқулықпен жұмыс
  5. Математикалық диктант

Біз сендермен қандай тақырыпты өттік? Олай болса бүгін бізде осы өтілген тақырыптар бойынша қайталау, пысықтау сабағы. Сабақ 4 бөлімнен тұрады.

ІІ- бөлім. «Формулаларды білеміз бе?» сәйкестікті тап / Слайд 1/

Жалпы тарау бойынша қысқаша көбейту формулаларын қайталау, ол үшін тақтада жазылған формуланы әрі қарай жалғасын табу стрелка арқылы сәйкестендіру және ережесін айту керек.

  1. Екі өрнектің квадраттарының айырымы қандай көбейткіштерге жіктеледі?
  2. Екі өрнектің қосындысының кубы қалай тұжырымдалады?
  3. Екі өрнектің айырмасының квадраты қалай тұжырымдалады?
  4. Екі өрнектің кубтарының айырмасы қандай көбейткіштерге жіктеледі?
  5. Екі өрнектің айырмасының кубы қалай тұжырымдалады?
  6. Екі өрнектің қосындысының квадраты қалай тұжырымдалады?
  7. Екі өрнектің кубтарының қосындысы қандай көбейткіштерге жіктеледі?

ІІ- бөлім. «Математикалық бинго» ойыны / Слайд 2/

Слайд-2

Деңгейлік

тапсырмалар

Көпмүше түріне келтір

Жауаптары

А0001

(х + 5)2=

х2+10х+25

Б0002

(3х-2)2 =

2 -12х +4

С0003

(х-2)3 =

х3-6х2 + 12х - 8

Слайд-3

Деңгейлік

тапсырмалар

Екімүшенің квадраты түрінде жаз

Жауаптары

А0001

а2+4ав+в2

(а+2в)2

Б0002

16х2 + 8х +1

(4х+1)2

С0003

2-24ху+16у2

(3х-4у)2

Слайд-4

Деңгейлік

тапсырмалар

Екімүшенің кубы түрінде жаз

Жауаптары

А0001

х3+3х2у+3ху23х3

(х+у)3

Б0002

у3-12у2+48у-64у3

(у-4)3

С0003

3+36а2в+54ав2+27в3

(2а+3в)3

ІІІ — бөлім. «Қалпына келтір» шығармашылық жұмыс / топпен жұмыс / Слайд-5

1. (* - 3а)(* +*) = 4в2 - *

2. ас2+4а3с3 — а2с = ас(* + * + *)

3. ( * + 3у )( 4х2 - 6ху + 9у2

IV- бөлім. Оқулықпен жұмыс / Слайд -6 /

  1. Теңдеуді шешіңдер:

(5 — 3х)2 + 17х = 3х (3х — 2) - 24

  1. Теңсіздікті шешіңдер:

2х (х+3)+1>( 5 — 4x)2-12x-1

  1. Тепе теңдікті дәлелдеңдер:

(a + x)3 — a(a + x)2 –x2

V бөлім. Математикалық диктант «Кестені толтыр» / Слайд -7/

Екі өрнектің қосындысы

ның квадраты

Екі өрнек

тің квадрат

тарының айырмасы

Екі өрнек

тің айыры

мының квадраты

Екі өрнек

тің кубтары

ның қосындысы

Екі өрнек

тің кубтары

ның айырма

сы

Екі өрнектің қосынды

сының

кубы

Екі өрнектің айырма

сының

кубы

(a+3b)2; (3x-2y)3; (а+6в)3; 25 — 9в2; ( х — 4)( х + 4 ); ( 4а — в)2; а3 — 125в3;

( а+ 3в )2; ( 3х — 2у )3 ; ( а + 6в )3; ( а2 -5)(а2+5); х3+64.

VII- бөлім. ІІІ тарауды қайталау, бақылау жұмысына дайындалу.

VIII-бөлім. Бағалау

Диагностикалық

карта

Формула білеміз бе?

Математи

калық «БИНГО»

Шығарма

шылық жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Математи

калық диктант

Жалпы ұпай

Оқушының аты жөні

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности