Қазақстан, Батыс Қазақстан облысы, Теректі ауданы, Аңқаты ауылы
Аңқаты ЖОББМ
Математика пәнінің мұғалімі
Ержанова Н.Т.
Сабақтың мақсаты:
1. Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту.
2. Есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік білімдерін, дағдыларын қалыптастыру;
3. Оқушыларды барақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшандыққа, бір-бірлерін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тест тапсырмалары, ҰБТ материалдары.
Сабақтың барысы:
а) фронтальды сұрау.
1) Натурал логарифм дегеніміз не?
2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды?
3) Потенциалдау дегеніміз не?
4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады?
5) Санның логарифмі деген не?
ә) ауызша есептер.
log4x = 2 logx 25= 2
Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау.(3 минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бұл кезеңде логарифмнің қасиеттері бойынша алған білімдері тексеріледі. Дұрыс формула алу үшін өрнектердің арасына сәйкес стрелкалар қоюлары қажет. |
Дұрыс формула алу үшін оқушылар сәйкестікті тауып, стрелка қоюға тиісті. |
Сәйкестікті тап:
logaxy p loga x
loga(x/y) loga x — loga y
loga xp logax
logax +logay.
Өрнектің мәнін табыңдар. |
Оқушылар тақтаға есептерді түсіндіріп шығарады және жауабын табады. |
Д |
lg8 + lg125 |
lg(8∙125) = lg 1000 = 3 |
Н |
log 26 - log 2 (6/32) |
log 2 (6 : (6/32)) = log 232 = 5 |
П |
log 3 5 - log 3 135 |
log 3 (5 : 135)= log 3 (1:27)= -3 |
Е |
2 log 27 - log 2 49 |
log 272 - log 249 = log 2(49:49) = log 2 1 = 0 |
Ж |
log 93+ log 927 |
log 9(3∙27) = log 981=2 |
О |
х |
|
Р |
2х-4 х=6 |
3 |
2 |
12 |
5 |
Д |
Ж |
О |
Н |
5 |
0 |
-3 |
0 |
6 |
Н |
Е |
П |
Е |
Р |
Логарифм - logos —сан және arіthmos — қатынас деген сөздерінен туындайды да , сандардың қатынасы деп аударылады.Логарифм атауын Джон Непер ұсынған.(1550-1617)
.
Деңгейлік тест тапсырмалары. (7 минут)
(оқушылар тест тапсырмаларын жеке-жеке ноутбукте орындайды.)
1-нұсқа.
А) 9; В) 18; С) 3; D) 0; Е) 10.
А) 4; В) 1/2; С) 0; D) 1; Е) 16.
А) 4;В) 2; С) 3; D) 1; Е) 0.
А) 2; В) 4; С) 1; D) 8; Е) 0.
А) 5; В) 3; С) 4; D) 6; Е) 8.
2-нұсқа.
А) 98; В) 49; С) 0; D)24; Е) 1.
А) 5; В) 6; С) 0; D) 1/2; Е) 1.
А) 4; В) 6; С) 0; D) 1; Е) 5.
А) 9; В) 5; С) 1; D) 3; Е) 0.
А) 2; В) -1; С) 0,5; D) 3; Е) 1
Тест жауабы:
Нұсқа № |
Тапсырмалар |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Нұсқа 1 |
В |
В |
А |
Е |
А |
Нұсқа 2 |
А |
D |
В |
С |
В |
Тест тапсырмаларын партадағы оқушылар бір-бірін тексеріп, мұғалімді хабардар етеді.
дұрыс теңсіздігін алайық. Бұдан шығады . функциясы өспелі болғандықтан, аламыз. Бұдан. lgқысқартқаннан кейін, 2>3 шығады.
Қай жерде қате бар?
Жауабы: lg< 0 болғандықтан,қысқартудан кейін теңсіздік таңбасы өзгертілген жоқ, ол таңба өзгертілуі тиіс еді.
Логарифмнің анықтамасы |
Логарифм қасиеттері |
Логарифмді есептеу |
Логарифмдік теңдеуді шешу |
|
Мен білемін |
||||
Менің қолымнан келеді |
||||
Менің үйренгім келеді |