link4752 link4753 link4754 link4755 link4756 link4757 link4758 link4759 link4760 link4761 link4762 link4763 link4764 link4765 link4766 link4767 link4768 link4769 link4770 link4771 link4772 link4773 link4774 link4775 link4776 link4777 link4778 link4779 link4780 link4781 link4782 link4783 link4784 link4785 link4786 link4787 link4788 link4789 link4790 link4791 link4792 link4793 link4794 link4795 link4796 link4797 link4798 link4799 link4800 link4801 link4802 link4803 link4804 link4805 link4806 link4807 link4808 link4809 link4810 link4811 link4812 link4813 link4814 link4815 link4816 link4817 link4818 link4819 link4820 link4821 link4822 link4823 link4824 link4825 link4826 link4827 link4828 link4829 link4830 link4831 link4832 link4833 link4834 link4835 link4836 link4837 link4838 link4839 link4840 link4841 link4842 link4843 link4844 link4845 link4846 link4847 link4848 link4849 link4850 link4851 link4852 link4853 link4854 link4855 link4856 link4857 link4858 link4859 link4860 link4861 link4862 link4863 link4864 link4865 link4866 link4867 link4868 link4869 link4870 link4871 link4872 link4873 link4874 link4875 link4876 link4877 link4878 link4879 link4880 link4881 link4882 link4883 link4884 link4885 link4886 link4887 link4888 link4889 link4890 link4891 link4892 link4893 link4894 link4895
Мусурова Жадыра Хайруллаевна
Должность:қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Астана қаласы
Сабақ жоспары Қазақстан қалалары

Сабақ жоспары Қазақстан қалалары

Сынып 8

Пән атауы: Қазақ тілі

Оқытушының аты-жөні Мусурова Ж.Х

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан қалалары.

Сабақтың мақсаты: Қазақстан қалаларымен таныстыру

1.Білімділік. Оқушылардың білім дағдысын қалыптастыру

2. Дамытушылык: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; оқушылардың
дүниетанымын кеңейту;
3. Тәрбиелік: Туған жерге деген сүйіспеншілік сезімін арттыру.
Сабақтың көрнекіліктері: ҚР-ның картасы, суреттер, грамматика кестесі, презентация.
Сабақтың түрі : дәстүрлі

Сабақтың әдісі: диалог оқыту,СТО элементі, әңгімелесу,
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу,Сабақтың мақсатын айту,Жаңа тақырып түсіндіру.
ІІ. Ұй жұмысын тексеру: Сөзжұмбақ шешу

Өткен тақырып бойынша сұрақтар

1.Балалар,қазақтың дастарқаны қандай болады?

2.Дастарқанда отырғанда қандай әдеп сақтау керек?

ІІІ. Жаңа сабақ
Сабағымызды мына өлең жолдарымен бастайық…

/Видео ролик /
Осыдан кейін сабақтың тақырыбын ашамыз.(«Қазақстан қалалары») Мақсатын айтып кету.
Сөздік жұмысы:
қала мәртебесі-статус города

дамыған болу керек-должны быть развиты

күрделі байланыс жүйесі-крупная система связи

көгалдандыратын-озеленяющий

Қазіргі заманғы талаптарға –современные требования
Құнарлы-почвенная
Топырақ –земля,почва.

( оқу, аудару,
сөз тіркестерін құрастыру, дәптерге жазу)
Мәтінмен жұмыс:
Оқушылар оқиды

Қала мәртебесі берілген елді мекендер Қазақстанда көп.Облыстық қалаларда халық саны 50 мыңнан ,аудандық қалаларда 8мыңнан асуы тиіс.Елімізде Астана,Алматы,Қарағанды,Шымкент,Семей,Өскемен,Ақтөбе,Павлодар,Тараз,Петропавл,Теміртау,Орал ,Қостанай ,ҚызылордаАқтау,Атырау сияқты ірі қалалара бар.Үлкен қалалар қатарына жату үшін халық саны 10миллионнан асу керек.Дүниежүзінде мұндай үлкен қалалар 2 мыңдай,ал100-120 қаланың халық саны бір миллионнан асады.Халық саны бір миллионнан асатын қала саны Қазақстанда екеу;олар Алматы және Шымкент.Әрине ,қалаларда өнеркәсіптік өндіріс,құрылыс,қаржы,сауда,көлік,ғылым, мәдениет салалары дамыған болуы керек

Сұрақ-жауап:

.Өткен тақырып бойынша одағайды еске түсірейік

Сөйлеушінің сөйлемде айтылған ойға қатысты әр алуан көңіл күйін білдіретін сөздерді одағай дейміз.Одағай сөйлемдегі басқа сөздермен байланысқа түспейді,сөйлем мүшесі бола алмайды.Мысалы: Бәрекелді,өнерлі бала екенсің! Ойпырм-ай,жасынан болып тұрған бала екен!

Одағайлар 3 түрге бөлінеді

Көңіл –күй одағайы Бәрекелді!Масқара!Пәлі!Әттеген-ай!/Сожаление/Қап,әттеген-ай!Ойпырм-ай!Паһ-паһ /восхищение/

Жекіру одағайы Тәйт! Жә! Тек!Әйдә!

Шақыру одағайы Құрау-құрау! Шөре-шөре! Әукім-әукім

Одағайлар ертегіде «Қаңбақ шал» көрініс

Тапсырмалар орындау:

1-тапсырма .Тақ сандардың өсуіне қарай дұрыс оқысан,қаланың аты шығады.

1-ші қатар

Қ

А

А

Н

Р

Д

А

Ы

Ғ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Қарағанды қаласы туралы одағай сөздерді қатыстырып, көршіңмен диалог құрастыру.

2-ші қатар

Қ

О

Ы

Р

З

Д

Ы

А

Л

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Қызылорда қаласы туралы одағайларды қатыстырып 5 сөйлем құрастыр .

2-тапсырма.Шашыраңқы сөздерді дұрыс ораналастырып ,сөйлем құрастыру

1.қаласының,Қызылорда,ежелгі, атауы,-,Ақмешіт./Қызылорда қаласының бірінші атауы- Ақмешіт./

2.орналасқан,еліміздің ,Қарағанды,орталығында,қаласы./Қарағанды қаласы еліміздің орталығында орналасқан қала/

3 орталығы,Оңтүстік,Шымкент қаласы,облысының ,Қазақстан

/.Шымкент қаласы- Оңтүстік Қазақстан облысының орталығы.

Сабақты бекіту Кластер

Қазақстан қалалары

күріші мол Қызылорда мұнайлы өлке Атырау,Ақтау,Маңғыстау таскөмірлі Қарағанды

Үйге тапсырма: Қ.Аманжоловтың «Қазақстан» өлеңің жаттау 110бет
