link1764 link1765 link1766 link1767 link1768 link1769 link1770 link1771 link1772 link1773 link1774 link1775 link1776 link1777 link1778 link1779 link1780 link1781 link1782 link1783 link1784 link1785 link1786 link1787 link1788 link1789 link1790 link1791 link1792 link1793 link1794 link1795 link1796 link1797 link1798 link1799 link1800 link1801 link1802 link1803 link1804 link1805 link1806 link1807 link1808 link1809 link1810 link1811 link1812 link1813 link1814 link1815 link1816 link1817 link1818 link1819 link1820 link1821 link1822 link1823 link1824 link1825 link1826 link1827 link1828 link1829 link1830 link1831 link1832 link1833 link1834 link1835 link1836 link1837 link1838 link1839 link1840 link1841 link1842 link1843 link1844 link1845 link1846 link1847 link1848 link1849 link1850 link1851 link1852 link1853 link1854 link1855 link1856 link1857 link1858 link1859 link1860 link1861 link1862 link1863 link1864 link1865 link1866 link1867 link1868 link1869 link1870 link1871 link1872 link1873 link1874 link1875 link1876 link1877 link1878 link1879 link1880 link1881 link1882 link1883 link1884 link1885 link1886 link1887 link1888 link1889
Абдулхаликова Елена Владимировна
Должность:Учитель-методист
Группа:Команда портала
Страна:Россия
Регион:Ижевск
Бримжанова Айнагуль Нуралиновна учитель казахского языка и казахской литературы школы — интернат общего типа г.Щучинска, Бурабайского района, Акмолинской области, Казахстан

Саяхат сабағы

4 –сынып

Сабақтың тақырыбы: Астана — бас қала.
Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Елордасы Астана туралы жан- жақты білімдерін кеңейту,тереңдету, алған білімдерін тапсырмалар арқылы бекіту. Жалғау түрлерін қайталау.
Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; оқушылардың
дүниетанымын кеңейту; ауызша ойлау мен сөйлеу қабілетін дамыту; сөз тіркестерін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру; өзара сұхбаттасуда ақпарат алу үшін сұрақтар қоюға үйрету.
Тәрбиелік: Туған жеріне деген сүйіспеншілігін, туған қаламызға деген патриоттық мақтаныш сезімін туғызу, бір-біріне көмек беруге, ұйымшылдыққа, туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұхбат, топтастыру, баяндау, ой шақыру.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, Астананың суреттері
Пәнаралық байланыс: дүниетану, тарих
Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сөйлесім

а) Сәлемдесу

Психологиялық дайындық.


Көңілді, көңілсіз

б) Оқушыларды түгендеу.
в) Сөйлесу

І. Үй тапсырмасын тексеру. Айтылым.
Оқушыларға бірнеше сұрақтар қою.
- Қазақстан Республикасы қандай мемлекет?
- Отанды сүю неден басталады?
Тарихымызда негізгі орын алатын тақырыптардың бірі - туған жер, қала, ауыл, аудан тарихын зерттеп білу. Оның тарихи тұлғаларын, қоғам қайраткерлерін, ұлы адамдарын, тарихи кезеңдерін білу жас ұрпақтың қасиетті борышы болса, Отанды, жерді, елді сүюге баулу мектептің, ата - ананың борышы. Туған жердің тарихын білу үлкен ізденісті талап етеді. Сондықтан елордасы Астана қаласына саяхат жасаймыз. Саяхаттың алдында сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөлеміз. «Тарихшылар», «Тілшілер» , «Зерттеушілер». Осы саяхат арқылы біз Астана туралы көп деректерді біліп аламыз. Бүгінгі біздің сабағымызда Алдар көсе сендердің білімдерін тексереді. Қоржын ішіндегі жаңа сөздері бар.
II. Жаңа сабақ

1. Сөздік жұмысы. Тыңдалым. Айтылым. Жазылым.

Президент сарайы - Дворец Президента

қонақ үй — гостиница

Жастар сарайы — Дворец молодёжи

саяси — экономикалық - политико-экономический

мәдени - культурный

Жаңа сөздерді үтір бойынша дәптерге жазамыз.

2. Мәтінмен жұмыс. Оқылым.
а) Жаттығуды оқу. Бейтаныс сөздерді бар сөйлемдерді аударып, мағынасын түсіну. Мәтін бойынша сұрақтарды құрастыру.

«Тарихшылар», «Тілшілер» , «Зерттеушілер» интерактивті тақтаны қолдана отырып, кез келген сурет бойынша өз білгендерін айтады. Бұл ғимараттың (ескерткіштің, бұрқақтың, т.с.с.) Астанада орналасқаны туралы, оның қандай екені туралы сөйлем құрастырып айтады. Алдар көсе оқушылардың жауаптарына көңілді болса өз қоржынынан сыйлық береді.

1 слайд Есіл өзені жөнінде толық түсінік беру.

2 слайд Президент сарайы жөнінде толық түсінік беру.

3 слайд Парламент ғимараты жөнінде толық түсінік беру.

4 слайд «Интерконтитенталь» қонақ үйі жөнінде толық түсінік беру.

5 слайд Л.Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университеті жөнінде толық түсінік беру.

6 слайд Жастар сарайы жөнінде толық түсінік беру.

7 слайд Көпқабатты тұрғын үйлер жөнінде толық түсінік беру.

8 слайд Тексер «Тарихшылар» тобы өз білімдерін көрсетеді, себебі келесі тапсырма тарих сабағымен тығыз байланысты. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазып, ағылшын тілінде аудармасын айт.

Мысалы: Астана - Қазақстанның … қаласы.
- Астана болған қалалар:
1925жылы Қызылорда (Ақмешіт)
1929жылыАлматы(Верный)
1997жылы Астана (Ақмола)
1998жылы 6 мамырда Ақмола қаласының аты Астана болып өзгертілді. «Зерттеушілер» тобы өз білімдерін келесі тапсырмада көрсете біледі.
Біздің жеріміз өте бай. Оны бір күнде аралап шығу мүмкін емес. Қазақстан күміс, хромит, қорғасын мен мырыш өндіруден бірінші орында, мұнай, көмір, мыс, никель және фосфат шикізат өндіруден екінші орын, ал алтын өндіру жағынан үшінші орында тұр.

Келесі тапсырма «Тілшілер» тобы өз білімдерін көрсете біледі. Көптік жалғау ережесін қайталау.

Сызба бойынша дәптерге тапсырманы орындау

Көп нүктенің орнына тиісті жалғау жалғап айт.

Ауызша тапсырма

1. Қазақстанда көп қала… бар.

2. Оқушы… Республика алаңына барды.

Еліміздің бас қаласы — Астана туралы оқушыларға әңгімелеу. Мұғалім оқушы жауаптарын қорытындылап, мынадай қосымша мәлімет береді.
Суретпен жұмыс. Айтылым.

Демаламыз Мен сүйемін күнді, ол мені сүйеді.

Мен сүйемін жерді, ол мені сүйеді.

Мен сүйемін адамды, адам мені сүйеді.
Астана туралы шағын бейне ролик көреміз.
Дәптермен жұмыс. Тәуелдік жалғау Өзен деген сөзді тәуелдік формада жазу. Интерактивті тақта

Туған жер туралы мақал- мәтелдерді айту.

1. Туған жер - … бесік. Қазақ тілінде, орыс тілінде және ағылшын тіліне аудару .

Сурет бойынша өз ойларын айтқызу. Әңгімелесу.

10 сөз, 10 сөз тіркес, 10 сөйлем.

Тест сұрақтарына жауап беру. Тест тапсырмаларын тексеру. Жауаптарын қарындашпен сызу. Жауаптарын интерактивті тақта арқылы тексереді. «Тарихшылар», «Тілшілер» , «Зерттеушілер» өз білімдерін тексереді. Алдар көсе оқушылардың жауаптарына көңілді болса өз қоржынынан сыйлық береді.

Тест тапсырмалары
1. Астана қаласы Қазақстанның қай жерінде орналасқан.
а) Сарыарқа б) шығыс в) батыс с )оңтүстік
2.Астана қаласының символы:
а) ту б) елтаңба в) әнұран с) Бәйтерек
3.Астана .... қала:
а)көне б)ескі в)бас с)таза
4.Астана — Қазақстан Республикасының нешінші астанасы
а) бірінші б) алтыншы в) екінші с) төртінші
5.Астана қаласының тұсаукесер тойы:
а) 1998 б) 1991 в) 1997 с)1995
6.Астананың бұрынғы аты:
а) Ақтөбе б) Алматы в) Ақмола с) Орал
7.Астана қай өзеннің бойында орналасқан?
а) Еділ б) Есіл в) Қарасу с) Жайық
8.Астана қаласында қанша ұлт өкілдері тұрады?
а )100 –ден астам б) 130-дан астам в). 200-ден астам с.) 50-ден астам
9. «Астана-столица Казахстана» аудармасын тап:
а)Астана күшті қала б)Астана-Қазақстанның астанасы в)Астана-Қазақстан қаласы с)Астана - жас қала
10.Астананың туған күні:
а)6 шілде б)10 шілде в)10 маусым с) 6 маусым
Жауабы:1.а 2.с 3.в 4. С 5.а 6.в 7.б 8.а 9.б 10.а

Астана

Кешегі

бүгінгі

болашақтағы

..........

.............

.

..............

V. Сабақты қорытындылау

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?


Сұрақтарға жауап беру

1. Астанада нелер бар?

2. Астана мемлекеттің қандай орталығы?

  1. Қазақстанның астанасы — қай қала?

Заман жаңа ел жаңа,
Күлімдейді кең дала.
Өз Астанам - өз Ордам
VI. Үйге тапсырма: шағын шығарма «Астана — бас қала »
Бағалау:

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности