link3906 link3907 link3908 link3909 link3910 link3911 link3912 link3913 link3914 link3915 link3916 link3917 link3918 link3919 link3920 link3921 link3922 link3923 link3924 link3925 link3926 link3927 link3928 link3929 link3930 link3931 link3932 link3933 link3934 link3935 link3936 link3937 link3938 link3939 link3940 link3941 link3942 link3943 link3944 link3945 link3946 link3947 link3948 link3949 link3950 link3951 link3952 link3953 link3954 link3955 link3956 link3957 link3958 link3959 link3960 link3961 link3962 link3963 link3964 link3965 link3966 link3967 link3968 link3969 link3970 link3971 link3972 link3973 link3974 link3975 link3976 link3977 link3978 link3979 link3980 link3981 link3982 link3983 link3984 link3985 link3986 link3987 link3988 link3989 link3990 link3991 link3992 link3993 link3994 link3995 link3996 link3997 link3998 link3999 link4000 link4001 link4002 link4003 link4004 link4005 link4006 link4007 link4008 link4009 link4010 link4011 link4012 link4013 link4014 link4015 link4016 link4017 link4018 link4019 link4020 link4021 link4022 link4023 link4024 link4025 link4026 link4027 link4028 link4029 link4030 link4031
Утегенова Сандугаш Есенбулатовна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:ЗКО, Уральск, Бисен
Жалаң және жайылма сөйлем

Бөкей Ордасы ауданы Бисен ауылы З.Жиенәлиев атындағы бастауыш мектебіныің мұғалімі Утегенова Сандуғаш

Сабақтың тақырыбы:Жалаң және жайылма сөйлем.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлемдер туралы жалпы мағлұмат бер,сөйлемнің жалаң,жайылма болып бөлінуі тұрлаулы,тұрлаусыз мүшелерге байланысты екенін меңгерту,сөйлемдегі сөздерді сұрақ қою арқылы талдауға үйрету.

Дамытушылығы:

Тапсырмаларды орындау арқылы сөздік қорын арттырып,сауаттылығын,ойлау жүйесін дамыту.

Тәрбиелігі:шапшаң ойлауға,әдемі сөйлеуге,тапқырлыққа,ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаңа білімді меңгерту.

Әдісі:Ой қозғау,түсіндіру,сұрақ-жауап

Пәнаралық байланыс:математика,дүниетану,ана тілі:

Көрнекілігі:ережелер;сюжетті суреттер;кеспелер

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі.

а)Сәлемдесу.

-Балалар,бүгін айдың қай күні?

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Қыстың нешінші айы?

ә) Психологиялық дайындық.

Мейірімді жүрекпен,

Ақ пейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.

-Сабақты бастамас бұрын мына қолымдағы күн көздеріне өздеріңнің қазіргі сәттегі көңіл күйлеріңді сала қойыңдар.

Үй тапсырмасын тексеру.

Үйге берілген жаттығуды тексеру.

Өткен сабақты бекіту.

Бағдаршам стратегиясын қолданып бағалаймын.

Миға шабуыл. (сұрақ-жауап)

-Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

-Сөйлем нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем мүшелері дейміз?

-Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді?

-Екіге.Тұрлаулы,тұрлаусыз

-Бастауыш дегеніміз не?

-Қимыл,іс-әрекет иесін білдіретін сөздерді бастауыш дейміз?Бастауыш Кім?кімдер?Не?Нелер? деген сұрақтарға жауап береді.

-Баяндауыш дегеніміз не?

-Бастауыштың ісін,қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш дейміз.Баяндауыш не істеді?Неғылды?Қайтті? деген сұрақтарға жауап береді.

-Бастауыштан кейін не үшін сызықша қойылады?

-Бастауыш та,баяндауыш та зат есімнен жасалса,бастауыштан кейін сызықша

(-)қойылады?

-Тұрлаулы мүшелерді ата? (Бастауыш ,баяндауыш)

-Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не?

-Сөйлемдегі бастауыш баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер деп атаймыз.

Жаңа сабақ.

Оқушыларға дәптерлерін ашып, күннің жадын жаздырып жаздыру.

Тақтада үш бұлт шығып тұр.

Сендерге қай бұлт ұнайды?

1.Бұлт-көк түсті,жайбарақат қалыпта

Бұлт-ашық көгілдір,көзі күлімдеп тұр.

Бұлт-қара көк,ашулы.

Сендерге ұнаған бұлт бойынша шапалақтайсыңдар.

Бұлт көк түсті.

Бұлт күлімдеп тұр.

Бұл ашулы тұр.

Бұл жай сөйлем.

Біздің сабағымыздың қонақтары не білгісі келеді екен.

Негеш:Жай сөйлем мен оның түрлері туралы білсем дейді.

Білгішбек:бір ғана тиянақты ойды білдіретін жеке сөйлемді жай сөйлем дейміз.Жай сөйлем жалаң және жайылма болып екіге бөлінеді?
Экранға назар аудару.

ТӘУекел.ЕЛтанба,СІЗдер.белДІК

Асты сызылған буындар жиынтығының еліміздің желтоқсан айында болатын ұлттық мерекесінің атын құрауға болады?Ол қандай сөз екен? (Тәуелсіздік)

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбымыздың осы мысал арқылы шығарамыз.

-16 желтоқсан-Тәуелсіздік күні.

-Еліміз тәуелсіздігін қай жылы алды?

Тәуелсіздік күні қай күн?

1986 жылы желтоқсан иқиғасының құрбаны болған қазақтың қайсар ұлы Қайрат Рысқұлбековке «Халық қаһарманы»атағы берілді.

Біз ана тілінен Қайрат туралы қандай әңгіме оқыдық,Қайраттың соңғы сөзін кім жатқа айтып береді?

Оқушылар «Ол ақын болар ма еді?

А)Көркем жазу минуты .Қ қ Қ қ Қайрат

Білгішбектің тағы айтары бар екен:Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң

Сөйлем дейміз.

Қайрат-батыр.Қайрат күресті.

Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді.

Қайрат-қазақтың қайсар ұлы.Қайрат тәуелсіздік үшін күресті.

Оқулықпен жұмыс.

Шығармашылық тапсырма.

«Жоғалған сөздер» ойыны.Берілген сөздерден сөйлемдер құрап,сөйлем мүшелеріне талдау.

күн

биікке

түн

ұшақ

бұлттанды

көтерілді

мұғалім

сыныпқа

кірді

қуанды

ұзарды

Динара

Күн бұлттанды.Түн ұзарды.

Ұшақ биікке көтерілді.Мұғалім сыныпқа кірді.

Динара қуанды.

Терең ойлау тапсырмасы.

Құралған жалаң,жайылма сөйлемдерді тиісті пойыз вагонына орналастыр.

Бұл сөйлемдердің бір-бірінен ерекшілігі неде?

Сергіту сәті.

98-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жазу.

Жай сөйлемнің түрін анықта.Ол жалаң сөйлем бе,әлде жайылма сөйлем бе?

100-жаттығу. (Ауызша)

Жай сөйлемдерді түрлеріне қарау сәйкестендір.

101-жаттығу.

Ребусты дұрыс шешсең,мақал шығады?

Тіл қылыштан өткір.

Жайылма сөйлем.

Кел балалар ойнайық.Себетке жемістермен көкөністерді жинайық.

Көкөністің жемістің сыртында сөйлемдер болады.Жалаң сөйлем болса Жемістердің себетіне жинайды.,Жайылма сөйлем болса,көкөністерге жинаймыз.

Қортынды:-Балалар бүгін қандай тақырыппен таныстық.

Жалаң сөйлем дегеніміз не?

Жайылма сөйлем дегеніміз не?

Бағалау.

Үйге тапсырма:99 жаттығу.

Рефлексия.

-Ал енді сабақтың басындағы күн көздеріңнің екінші жағына қазіргі көңіл күйлеріңді бейнелей қойыңдар.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности