link5544 link5545 link5546 link5547 link5548 link5549 link5550 link5551 link5552 link5553 link5554 link5555 link5556 link5557 link5558 link5559 link5560 link5561 link5562 link5563 link5564 link5565 link5566 link5567 link5568 link5569 link5570 link5571 link5572 link5573 link5574 link5575 link5576 link5577 link5578 link5579 link5580 link5581 link5582 link5583 link5584 link5585 link5586 link5587 link5588 link5589 link5590 link5591 link5592 link5593 link5594 link5595 link5596 link5597 link5598 link5599 link5600 link5601 link5602 link5603 link5604 link5605 link5606 link5607 link5608 link5609 link5610 link5611 link5612 link5613 link5614 link5615 link5616 link5617 link5618 link5619 link5620 link5621 link5622 link5623 link5624 link5625 link5626 link5627 link5628 link5629 link5630 link5631 link5632 link5633 link5634 link5635 link5636 link5637 link5638 link5639 link5640 link5641 link5642 link5643 link5644 link5645 link5646 link5647 link5648 link5649 link5650 link5651 link5652 link5653 link5654 link5655 link5656 link5657 link5658 link5659 link5660 link5661 link5662 link5663 link5664 link5665 link5666 link5667 link5668 link5669
Бажанова Сауле Омерханқызы
Должность:учитель физики - информатики
Группа:Посетители
Страна:Қазахстан
Регион:Алматинская , Карасайский, Турар
Математика пәнінен ашық сабақ "Шеңбердің ұзындығы.Дөңгелектің ауданы.Шар"

Досаева Б.Б

Алматы облысы

Қарасай ауданы

Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп

Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің ұзындығы.Дөңгелектің ауданы.Шар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік. Шеңбердің ұзындығының, дөңгелектің ауданының формуласын қорытып шығару, формуланы есептер шығаруда пайдалануға үйрету.

саны, шар, сфера ұғымдарына шолу жасау.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке, сауаттылыққа және салыстыра білуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілетін, теориялық білімін практика жүзінде қолдана білу дағдысын дамыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақты игерту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пән аралық байланыс: геометрия

Сабақтың әдісі: Сұрақ — жауап, түсіндірмелі, практикалық.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, глобус, кубик, шариктер, дөңгелек формалы шаблондар, сызғыш, жіп.

Күтілетін нәтиже: Есептер шығаруда шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығын ескеру.

Сабақтың мазмұны:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сабаққа қажетті құралдарды дайындату.

Үй тапсырмасын тексеру: Өтілген тақырыпты пысықтау, оқушыларға геометриялық фигуралар жөнінде сұрақтар қою.

Қатынас дегеніміз не?

Пропорция дегеніміз не?

Пропорцияның негізгі қасиеттерін айт?

Қандай шамаларды тура пропорционал шамалар деп атайды?

Қандай шамаларды кері пропорционал шамалар деп атайды?

Масштаб дегеніміз не?

Шеңбер дегеніміз не?

Дөңгелек дегеніміз не?

Шеңбердің радиусы дегеніміз не?

Шеңбердің диаметрі дегеніміз не?

Диаметр радиустан неше есе ұзын?

Жаңа білімді қалыптастыру.

Шеңбердің ұзындығы мен дөңгелектің ауданын анықтағанда -саны маңызды және өте қажет. Бұл санды ежелгі грек математигі Пифагор ашқан болатын. Ол шеңбердің ұзындығын оның диаметрінен қанша есе үлкен екендігін көрсетеді.

Шеңбердің ұзындығын өлшеп табуға болады. Ол үшін алдарыңдағы дөңгелек шаблонның көмегімен тәжірибе жасап көз жеткізейік.

Практикалық тапсырма.

Шаблонның жиегін жіппен айналдырып ора.

Жіптің ұзындығын сызғышпен өлше.

Шаблонның диаметрін сызғышпен өлше.

Шеңбердің ұзындығын оның диаметрінің ұзындығына бөліңдер. Оқушылардың шығарған бөліндісі бірдей болады. Кез келген дөңгелектің шеңберінің ұзындығының оның диаметрінің ұзындығына қатынасы тұрақты шама. Оны гректің - әріпімен белгілейміз.

- саны шектеусіз ондық бөлшек.

Есептеулерде 3,14 мәні алынады = бұдан С= D

Егер D =2Rонда С= шеңбердің ұзындығы саны мен шеңбердің диаметрінің көбейтіндісіне тең.

1- есеп. D=10 см. C=? C=

C= = 3.14 * 10= 3.14 (см) Жауабы? 3,14 см

2-есеп. R=15 см. C=? C=2

C=2*3.14*15=94.2 (м) Жауабы: 94,2 м

Шеңбердің ұзындығын, дөңгелектің ауданын анықтағанда саны маңызды және өте қажет. Бұл санды ежелгі грек математигі Пифагор ашқан болатын. Ол шеңбердің ұзындығын оның диаметрінен неше есе үлкен екенін көрсетеді.

Дөңгелектің ауданы

Көптеген зерттеулердің көмегімен дөңгелектің ауданы қабырғасы дөңгелектің радиусындай квадраттың ауданынан - есе артық екені дәлелденген.

S = R Дөңгелектің ауданы оның радиусының квадраты мен -дің көбейтіндісіне тең.

3-есеп: Берілгені: R=5 См. Шешуі: S = R

Табу керек: S

S=3.14 *5 =3.14 *25 =78.5 м Жауабы: 78.5 м

Шар: Глобус, ойын добы, ядро т.б шар деп аталатын фигура. Шардың беті Сфера деп аталады. «Сфера» грек сөзі. Қазақша «доп» дегенлі білдіреді. Шардың центрі арқылы өтіп, сфераның екі нүктесін қосатын кесінді шардың (сфераның) диаметрі деп аталады. Шардың қимасы дөңгелек болады. Сфераны жазықтықпен қиғандағы қиылысы шеңбер болады. Жер шар тәріздес. Суреттерін салу с/к глобус, сфера, шар, доп.

Tdk lambda Alpha 2 схема. обменять рубли на шекели.

4. Жаңа сабақты пысықтау. А=д=4 См

1. саны неге тең. V=a =4 =64 (см ) Ж: 64 см

2. Шеңбердің ұзындығының формуласы

3. Дөңгелектің ауданының формуласы

4. Шарға мысал келтір

5. Сфераға мысал келтір.

Есептер шығару

№162 1,2,4 оқушы орындайды

5. Дарынды оқушылармен жұмыс.

№174 1,13 сурет бойынша шығару.

6. Бой сергіту сәті. «Ойлан тап»

Логикалық есептер.

1) R=2 см шар, көлемі қандай кубтың ішіне сияды.

Шешуі: Д=2-R=2-2=4 см

A=d=4 см

V= a =4 =64 (см ) Ж: 64см

7. Көмекті қажет ететін оқушылармен жұмыс.

1)

2) Шеңбердің ұзындығы -?

3) Шеңбердің ұзындығын қандай әріппен белгілейміз.

4) Радиус дегеніміз не?

5) Диаметр неше радиусқа тең?

6) Шар, сфераға мысал келтір.

8. Бағалау

Үйге тапсырма: №176 №183

Тест тапсырмалары

6 сынып

р/с

Тапсырмалар

Жауаптары

1.

1) 4,2:6,3 2) 33:22

3) 2,5:5 4) 64:96

Қатынастардың қайсысы тең?

А) 2 және 4 В) 1 және 4

С) 2 және 3 Д) 1 және 3

2.

Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыздар:

А) 6; в) 15

С) 7; д) 10

3.

Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыздар:

13,5:9=Х:12

А) 12 с) 18

В) 8 д) 16

4.

Пропорцияның негізгі қасиетін пайдаланып теңдеуді шешіңдер

А) 7,2 в) 1

С) 80; д) 39,15

5.

16 кг қоспада 7,2 кг темір бар. Неше кг қоспада 3,6 кг темір бар?

А) 7,5 кг с) 3,2 кг

В) 5 кг д) 8 кг

6.

Х-ті табыңдар:


А) -5;5; в) -2; 8;

С) -4;3; д) -8;2;

7.

Есептің шартына сәйкес дұрыс пропорцияны таңдап ал. Есеп: 6 га егістікке 10 га дән себілді. 15 га егістікке себілу үшін қанша дән керек?

А) 15:6=10,8:Х

В) 6:15=X:10.8

C) 6:10.8=X:15

Д) 6:10,8=15:X

8.

Үш санның қатынасы 2:5:9 қатынасындай. Ең кіші сан мен, ең үлкен санның қосындысы 55-ке тең. Осы сандардың қосындысын табыңдар.

А) 85; с)78;

В) 70; д) 52;

9.

Үш санның қатынасы 3:4:8 қатынасындай. Ең үлкен сан, ең кіші санның айырымы 30 ға тең. Осы сандардың қосындысын табыңыздар.

А) 52

В) 48

С) 90

Д) 36

10.

Есептеңдер:

А) ; в)

С) 2,5 д)

11.

Есептеңдер:

2*45+3*30-45*15

А) 1; с) 5;

В) 2; д) 7;

12.

Теңдеудің түбірлерін көрсет:

А) -5;5 с) -3

В) -3;3 д) 3

13.

Өрнектің мәнін табыңдар.

А) 8 с) -8

В) 46 д) 38

14.

Өрнектің 30 оқушы бар оның 19-ы математика үйірмесіне, 15- спорттың үйірмелерге қатысты. Сыныптағы оқушылардың нешеуі шет тілдер үйірмесіне де, спорттың үйірмеге де қатысты?

А) 3

В) 4

С) 5

Д) 2

15.

Картадағы 1 см-ге жер бетіндегі 500 см қашықтық сәйкес келеді. Картаның масштабын табыңдар.

А) 1:500

В) 1: 50000

С) 1:5000

Д) 1: 2500

16.

-( -( -( -( 74))))

А) -74 с) 0

В) 47 д) 71

17.

-5;0,3;-0,9:0;-14

27; -7,5 сандарының қайсысы координаталық түзуде 8-ден солға қарай орналасқан? Санды анықта.

А) -7 в) -14

С) -5 д) 27

18.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности