link5418 link5419 link5420 link5421 link5422 link5423 link5424 link5425 link5426 link5427 link5428 link5429 link5430 link5431 link5432 link5433 link5434 link5435 link5436 link5437 link5438 link5439 link5440 link5441 link5442 link5443 link5444 link5445 link5446 link5447 link5448 link5449 link5450 link5451 link5452 link5453 link5454 link5455 link5456 link5457 link5458 link5459 link5460 link5461 link5462 link5463 link5464 link5465 link5466 link5467 link5468 link5469 link5470 link5471 link5472 link5473 link5474 link5475 link5476 link5477 link5478 link5479 link5480 link5481 link5482 link5483 link5484 link5485 link5486 link5487 link5488 link5489 link5490 link5491 link5492 link5493 link5494 link5495 link5496 link5497 link5498 link5499 link5500 link5501 link5502 link5503 link5504 link5505 link5506 link5507 link5508 link5509 link5510 link5511 link5512 link5513 link5514 link5515 link5516 link5517 link5518 link5519 link5520 link5521 link5522 link5523 link5524 link5525 link5526 link5527 link5528 link5529 link5530 link5531 link5532 link5533 link5534 link5535 link5536 link5537 link5538 link5539 link5540 link5541 link5542 link5543
Бажанова Сауле Омерханқызы
Должность:учитель физики - информатики
Группа:Посетители
Страна:Қазахстан
Регион:Алматинская , Карасайский, Турар
Шеңбердің ұзындығы.Дөңгелектің ауданы.Шар.

Досаева Б.Б

Алматы облысы

Қарасай ауданы

Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп

Сабақтың тақырыбы: Шеңбердің ұзындығы.Дөңгелектің ауданы.Шар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік. Шеңбердің ұзындығының, дөңгелектің ауданының формуласын қорытып шығару, формуланы есептер шығаруда пайдалануға үйрету.

саны, шар, сфера ұғымдарына шолу жасау.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке, сауаттылыққа және салыстыра білуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілетін, теориялық білімін практика жүзінде қолдана білу дағдысын дамыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақты игерту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пән аралық байланыс: геометрия

Сабақтың әдісі: Сұрақ — жауап, түсіндірмелі, практикалық.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, глобус, кубик, шариктер, дөңгелек формалы шаблондар, сызғыш, жіп.

Күтілетін нәтиже: Есептер шығаруда шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығын ескеру.

Сабақтың мазмұны:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сабаққа қажетті құралдарды дайындату.

Үй тапсырмасын тексеру: Өтілген тақырыпты пысықтау, оқушыларға геометриялық фигуралар жөнінде сұрақтар қою.

Қатынас дегеніміз не?

Пропорция дегеніміз не?

Пропорцияның негізгі қасиеттерін айт?

Қандай шамаларды тура пропорционал шамалар деп атайды?

Қандай шамаларды кері пропорционал шамалар деп атайды?

Масштаб дегеніміз не?

Шеңбер дегеніміз не?

Дөңгелек дегеніміз не?

Шеңбердің радиусы дегеніміз не?

Шеңбердің диаметрі дегеніміз не?

Диаметр радиустан неше есе ұзын?

Жаңа білімді қалыптастыру.

Шеңбердің ұзындығы мен дөңгелектің ауданын анықтағанда -саны маңызды және өте қажет. Бұл санды ежелгі грек математигі Пифагор ашқан болатын. Ол шеңбердің ұзындығын оның диаметрінен қанша есе үлкен екендігін көрсетеді.

Шеңбердің ұзындығын өлшеп табуға болады. Ол үшін алдарыңдағы дөңгелек шаблонның көмегімен тәжірибе жасап көз жеткізейік.

Практикалық тапсырма.

Шаблонның жиегін жіппен айналдырып ора.

Жіптің ұзындығын сызғышпен өлше.

Шаблонның диаметрін сызғышпен өлше.

Шеңбердің ұзындығын оның диаметрінің ұзындығына бөліңдер. Оқушылардың шығарған бөліндісі бірдей болады. Кез келген дөңгелектің шеңберінің ұзындығының оның диаметрінің ұзындығына қатынасы тұрақты шама. Оны гректің - әріпімен белгілейміз.


- саны шектеусіз ондық бөлшек.

Есептеулерде 3,14 мәні алынады = бұдан С= D

Егер D =2Rонда С= шеңбердің ұзындығы саны мен шеңбердің диаметрінің көбейтіндісіне тең.

1- есеп. D=10 см. C=? C=

C= = 3.14 * 10= 3.14 (см) Жауабы? 3,14 см

2-есеп. R=15 см. C=? C=2

C=2*3.14*15=94.2 (м) Жауабы: 94,2 м

Шеңбердің ұзындығын, дөңгелектің ауданын анықтағанда саны маңызды және өте қажет. Бұл санды ежелгі грек математигі Пифагор ашқан болатын. Ол шеңбердің ұзындығын оның диаметрінен неше есе үлкен екенін көрсетеді.

Дөңгелектің ауданы

Көптеген зерттеулердің көмегімен дөңгелектің ауданы қабырғасы дөңгелектің радиусындай квадраттың ауданынан - есе артық екені дәлелденген.

S = R Дөңгелектің ауданы оның радиусының квадраты мен -дің көбейтіндісіне тең.

3-есеп: Берілгені: R=5 См. Шешуі: S = R

Табу керек: S

S=3.14 *5 =3.14 *25 =78.5 м Жауабы: 78.5 м

Шар: Глобус, ойын добы, ядро т.б шар деп аталатын фигура. Шардың беті Сфера деп аталады. «Сфера» грек сөзі. Қазақша «доп» дегенлі білдіреді. Шардың центрі арқылы өтіп, сфераның екі нүктесін қосатын кесінді шардың (сфераның) диаметрі деп аталады. Шардың қимасы дөңгелек болады. Сфераны жазықтықпен қиғандағы қиылысы шеңбер болады. Жер шар тәріздес. Суреттерін салу с/к глобус, сфера, шар, доп.

4. Жаңа сабақты пысықтау. А=д=4 См

1. саны неге тең. V=a =4 =64 (см ) Ж: 64 см

2. Шеңбердің ұзындығының формуласы

3. Дөңгелектің ауданының формуласы

4. Шарға мысал келтір

5. Сфераға мысал келтір.

Есептер шығару

№162 1,2,4 оқушы орындайды

5. Дарынды оқушылармен жұмыс.

№174 1,13 сурет бойынша шығару.

6. Бой сергіту сәті. «Ойлан тап»

Логикалық есептер.

1) R=2 см шар, көлемі қандай кубтың ішіне сияды.

Шешуі: Д=2-R=2-2=4 см

A=d=4 см

V= a =4 =64 (см ) Ж: 64см

7. Көмекті қажет ететін оқушылармен жұмыс.

1)

2) Шеңбердің ұзындығы -?

3) Шеңбердің ұзындығын қандай әріппен белгілейміз.

4) Радиус дегеніміз не?

5) Диаметр неше радиусқа тең?

6) Шар, сфераға мысал келтір.

8. Бағалау

Үйге тапсырма: №176 №183

Тест тапсырмалары

6 сынып

р/с

Тапсырмалар

Жауаптары

1.

1) 4,2:6,3 2) 33:22

3) 2,5:5 4) 64:96

Қатынастардың қайсысы тең?

А) 2 және 4 В) 1 және 4

С) 2 және 3 Д) 1 және 3

2.

Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыздар:

А) 6; в) 15

С) 7; д) 10

3.

Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыздар:

13,5:9=Х:12

А) 12 с) 18

В) 8 д) 16

4.

Пропорцияның негізгі қасиетін пайдаланып теңдеуді шешіңдер

А) 7,2 в) 1

С) 80; д) 39,15

5.

16 кг қоспада 7,2 кг темір бар. Неше кг қоспада 3,6 кг темір бар?

А) 7,5 кг с) 3,2 кг

В) 5 кг д) 8 кг

6.

Х-ті табыңдар:


А) -5;5; в) -2; 8;

С) -4;3; д) -8;2;

7.

Есептің шартына сәйкес дұрыс пропорцияны таңдап ал. Есеп: 6 га егістікке 10 га дән себілді. 15 га егістікке себілу үшін қанша дән керек?

А) 15:6=10,8:Х

В) 6:15=X:10.8

C) 6:10.8=X:15

Д) 6:10,8=15:X

8.

Үш санның қатынасы 2:5:9 қатынасындай. Ең кіші сан мен, ең үлкен санның қосындысы 55-ке тең. Осы сандардың қосындысын табыңдар.

А) 85; с)78;

В) 70; д) 52;

9.

Үш санның қатынасы 3:4:8 қатынасындай. Ең үлкен сан, ең кіші санның айырымы 30 ға тең. Осы сандардың қосындысын табыңыздар.

А) 52

В) 48

С) 90

Д) 36

10.

Есептеңдер:


А) ; в)

С) 2,5 д)

11.

Есептеңдер:

2*45+3*30-45*15


А) 1; с) 5;

В) 2; д) 7;

12.

Теңдеудің түбірлерін көрсет:


А) -5;5 с) -3

В) -3;3 д) 3

13.

Өрнектің мәнін табыңдар.


А) 8 с) -8

В) 46 д) 38

14.

Өрнектің 30 оқушы бар оның 19-ы математика үйірмесіне, 15- спорттың үйірмелерге қатысты. Сыныптағы оқушылардың нешеуі шет тілдер үйірмесіне де, спорттың үйірмеге де қатысты?

А) 3

В) 4

С) 5

Д) 2

15.

Картадағы 1 см-ге жер бетіндегі 500 см қашықтық сәйкес келеді. Картаның масштабын табыңдар.

А) 1:500

В) 1: 50000

С) 1:5000

Д) 1: 2500

16.

-( -( -( -( 74))))

А) -74 с) 0

В) 47 д) 71

17.

-5;0,3;-0,9:0;-14

27; -7,5 сандарының қайсысы координаталық түзуде 8-ден солға қарай орналасқан? Санды анықта.

А) -7 в) -14

С) -5 д) 27

18.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности