link3906 link3907 link3908 link3909 link3910 link3911 link3912 link3913 link3914 link3915 link3916 link3917 link3918 link3919 link3920 link3921 link3922 link3923 link3924 link3925 link3926 link3927 link3928 link3929 link3930 link3931 link3932 link3933 link3934 link3935 link3936 link3937 link3938 link3939 link3940 link3941 link3942 link3943 link3944 link3945 link3946 link3947 link3948 link3949 link3950 link3951 link3952 link3953 link3954 link3955 link3956 link3957 link3958 link3959 link3960 link3961 link3962 link3963 link3964 link3965 link3966 link3967 link3968 link3969 link3970 link3971 link3972 link3973 link3974 link3975 link3976 link3977 link3978 link3979 link3980 link3981 link3982 link3983 link3984 link3985 link3986 link3987 link3988 link3989 link3990 link3991 link3992 link3993 link3994 link3995 link3996 link3997 link3998 link3999 link4000 link4001 link4002 link4003 link4004 link4005 link4006 link4007 link4008 link4009 link4010 link4011 link4012 link4013 link4014 link4015 link4016 link4017 link4018 link4019 link4020 link4021 link4022 link4023 link4024 link4025 link4026 link4027 link4028 link4029 link4030 link4031
Курманова Махабат Оразаевна
Должность:учитель математики
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Северо-Казахстанская область г. Петропавловск
Ашық сабақ математика "Квадрат теңдеулер арқылы шығарылатын есептер (8-сынып)"

Курманова М.О

математика мұғалімі

Қалалық классикалық гимназия

Петропавл қаласы

Квадрат теңдеулер арқылы шығарылатын есептер

(8-сынып)

Сабақтың мақсаты: Мәтінді есептерді квадрат теңдеу арқылы шешу

алгоритмімен қайталау, квадрат теңдеуге келтірілетін есептерді шығаруға дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту,саралап оқыту, сұрақ-жауап, топпен жұмыс әдістері..

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, жұмыс дәптері , музыкалық сүйелнеме

Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, есептер шығару, ізденіс.

Сабақ типі: Білімді бекіту.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлемдесу, балаларды түгендеу (сынып бес топқа бөлінген).

- "Көтеріңкі көңіл күй”- атты тренинг (Әр бала берілген қасиеттердің ішінде қазіргі уақытта қандай қасиет бойларында бар және жолдастарына бүгінгі сабақта не тілейді?)

Берілген қасиеттер:

Өмірге риза болу Әділдік

Ұқыптылық Ашықтық

Кеңпейілділік Шыншылдық

Өзбетінділік Өзіне сенімділік

Ұжымдық Ақылдылық

Қарапайымдылық Сапалылық

Бауырмалдық Тіл табысушылық

Сыпайылылық Батылдық

Төзімділік Тұрақтылық

Сабырлық Еңбекқорлық

Сабақты Шукшинның сөзімен бастаймын

"Кім жастайынан өзі ойлайды және жасайды кейін сенімді, мықты және ақылды болады.

(В.Шукшин)

І. Өзіңді тексер! «Графикалық диктант» Нұсқа бойынша әр тапсырма 1 ұпай барлығы 9 ұпай әр оқушыда бағалау парағы бар олар тапсырмны орындағаннан кейін оны интерактивті тақтамен тексеріп бағалау парағын толтырады

дұрыс жауабы бұрыс жауабы

№1 нұсқа

№2 нұсқа

1. 5х(х2+4) теңдеудің дәрежесі үшке тең

2. Дискриминантің формуласы: Д=с2-4ав

3. 3х2-13х+10=0 коэффициенттері а=3 в=-13 с=10

4. D>0, теңдеудің бір түбірі бар

5. х2-4х+4=0 Виет теоремасы арқылы

х1+х2=4

х1*х2=4 түбірлері х1= 2 х2=2

6. х-5 7=2 бүтін рационал теңдеу

7. х4-8х-9=0биквадраттық теңдеу.

8. х4-5х2+4=0

х2=а

х2-5х+4=0

д=52-4*4*1=25-16= -- 9

9. (х+3)4-13(х+3)2+36=0

(Х+3)2=а

а2-13а+36=0

жауаптары:

1. 7х(х2-3) теңдеудің дәрежесі үшке тең

2. Квадрат теңдеуінің түбірлерінің формуласы: х=-в+д2с

3. 5х2+12х+7=0 коэффициенттері а=5 в=12 с=7

4. D<0, теңдеудің бір түбірі бар

5. х2-2х-48=0 Виет теоремасы арқылы

х1+х2=2

х1*х2=-48 түбірлері х1= -6 х2=8

6.х2-5 9=2 бүтін рационал теңдеу

7. х4-8х-9=0биквадраттық теңдеу.

8. х4-7х2+10=0

х2=а

х2-7х+10=0

д=72-4*10*1=49-40= - 9

9. (2х-1)4-(2х-1)2-12=0

(2Х-1)2=а

а2-а-12=0

жауаптары:

Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Топтың мүшелері әр қайсысына жүктелген міндеттерін атқарады. Ватманға есептерін шығарып іліп қояды.

ІІ. Алгоритмдік деңгей Квадрат теңдеу арқылы шығарылатын мәтінде есепті шығару үшін мына алгоритмді басшылыққа алған жөн:

1.Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет;

2.Бастапқы шаманы әріппен белгілеу;

3.Әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектеу;

4.Теңдеу құру;

4.Құрылған теңдеудің түбірлерін табу;

5.Табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағатттандыратынын тексеру.

Тапсырмалар

1 топ

Есеп №1

Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 119-ға тең.Осы сандарды тап.

Жауабы -17;-7 7;17

Есеп № 2 Ағынсыз судағы жылдамдығы 20км/сағ-қа тең катер ағысқа қарсы 36 км/сағ және өзен ағысының бойымен 22 км жол жүрген. Ол осы жолдың барлығына 3 сағ уақыт жіберген. Өзен ағысының жылдамдығын табыңыз.

Жауабы (2 км сағ)

2 топ

Есеп №1

Бірінші сан екінші саннан 16-ға кем және олардың көбейтіндісі 192-ге тең.Осы сандарды тап.

Жауабы -24;-8 8;24

Есеп № 2 Өзен бойындағы екі қаланың ара қашықтығы 80 км. Теплоход бір қаладан екіншісіне барып қайтуға 8 сағ20 мин жұмсады. Өзен ағысының жылдамдығы 4 км/сағ. Теплоходтың тынық судағы жылдамдығын табыңыз

жауабы (20км/сағ)

3 топ

Есеп №1Біреуі екіншісінен 6-ауыартық екі натурал санның көбейтіндісі 576-га тең.Осы сандарды тап.

Жауабы -27;-21 21;27

Есеп № 2 Моторлық қайық ағыс бойымен 18 км және ағысқа қарсы 14 км жүрді, осы жолдың барлығына ол 3 сағ 15 мин жұмсады. Қайықтың меншікті жылдамдығы 10 км/сағ. Ағыстың жылдамдығын табыңдар

Жауабы 2 км/сағ

4 топ

Есеп №1 Асель 135 теңгеге 3 банан және 2 булочка сатып алды. 1 банан 20 теңгеге булочкадан қымбат. Бір банан мен бір булочканың құны қанша?

Жауабы 15; 35

Есеп № 2 Моторлық қайық өзен ағысымен 28 км жүзіп барып, бөгелместен кері қайтты. Барып қайтуға 7 сағат уақыт кетеді. Өзен ағысының жылдамдығы 3 км/сағ екендігі белгілі. Қайықтың тынық судағы жылдамдығын табыңыз

Жауабы 9 км/сағ

5 топ

Есеп №1 Асхатта тауықтармен қозылардың басын санағанда 17 болды, ал аяқтар саны 46-ға тең. Неше тауықтар және қозылар саны болды.

Жауабы 11;6

Есеп № 2 Моторлық қайық ағыспен12 км, ағысқа қарсы12 км жүрді. Ағысқа қарсы жүрген жолына 1 сағыт артық уақыт жіберген. Қайықтың тынық судағы жылдамдық 9 км/сағ болса, агыс жылдамдығын табыңыз.

Жауабы 3 км/сағ

Галлереяға топ саяхат топпен бір көрмеге барып оны талқылайды бағасын қояды әр тапсырма 5 ұпайдан бағаланады 1 сұрақ дайындайды

ІІІ. Өз бетімен жұмыс нұсқа бойынша тапсырма

Есеп .№1 нұсқа

450 км тең аралыққа жүк поездбен жолаушы поезд жолға шықты. Жолаушы поездың жылдамдағы жүк поездың жылдамдығына қарағанда 10км/сағ артық болғандықтан, жолаушы поезд жүк поездан 1 сағ 30 минут ерте келеді. Әр бір поездың жылдамдығын анықтаңдар.

Тапсырма№1 (3 ұпай)

Кестені толтыр.

S (км)

V(км/сағ)

t(сағ)

Жүк поезд

Жолаушы

Тапсырма №2 (3 ұпай)

Есепке теңдеу құрастыр.

(жауаптары)

1.450х+10=450х+32

2. 450х = 450х+10 + 32

3. 450х=450х+10 + 90

4. 450х-10=450х+ 112

2.

Сенің, сабақта көңіл-күйіңне сай суретті таңдап ал

Есеп №2 нұсқа

Екі қаланың әуежайларыныңарасы 1890 км тең ара қашықтықты, бірінші ұшақ 20минут ұзақ ұшады екінісіне қарағанда. Бірінші ұшақтың жылдамдығын анықтаңдар, егер оның жылдамдығы 135 км/сағ кем екіншісінен.

Тапсырма №1 (3 ұпай)

Кестені толтыр.

S (км)

V(км/сағ)

t(сағ)

№1ұшақ

№2ұшақ

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности