link756 link757 link758 link759 link760 link761 link762 link763 link764 link765 link766 link767 link768 link769 link770 link771 link772 link773 link774 link775 link776 link777 link778 link779 link780 link781 link782 link783 link784 link785 link786 link787 link788 link789 link790 link791 link792 link793 link794 link795 link796 link797 link798 link799 link800 link801 link802 link803 link804 link805 link806 link807 link808 link809 link810 link811 link812 link813 link814 link815 link816 link817 link818 link819 link820 link821 link822 link823 link824 link825 link826 link827 link828 link829 link830 link831 link832 link833 link834 link835 link836 link837 link838 link839 link840 link841 link842 link843 link844 link845 link846 link847 link848 link849 link850 link851 link852 link853 link854 link855 link856 link857 link858 link859 link860 link861 link862 link863 link864 link865 link866 link867 link868 link869 link870 link871 link872 link873 link874 link875 link876 link877 link878 link879 link880 link881
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Казахстан, г. Кызылорда

Средняя школа №235

Учитель математики

Ермекбай Индира Ибрагимқызы

Сабақтың мақсаты: Білімдік: сызықтық теңдеуді шешу әдістерін меңгерту; теңдеудің шешімдері таба білуге дағдыландыру;

Дамытушылық: Ой — өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Шығармашылық ізденіс тапқырлығын, зеректілігін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету. Оқушылардың теориялық білімін практикалық шеберлікпен ұштастыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, еңбекке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу ,ұйымшылдыққа, жинақылыққа еңбекқорлыққа баулу..

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: көрнекіліктік, сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті,тарих.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру.

Оқушылардың сабаққа қатысымы тексеріліп, оқушылар назарын сабаққа аудару.

ІI. Ауызша есептеу

-90-70 -0,4-1,6 2,6-3

:(-4) ∙ (-4) ∙10

∙(-2) -32 ∙ 2,4

+96 : (-2) +100,6

------------ ------------ -----------

? ? ?

Мұнда шыққан сандар нені білдіреді?

ІІІ.Актуалдау.

Біз қазір теңдеулерді шешу барысында қажет болатын жағдайларды қайталаймыз.

1) Жақшаны аш:

3(6-5х) a-(b-c-d) -6(3n+1)

2) Өрнекті ықшамда:

-2∙2,3х 5∙(-6,2а) -2∙(-0,5х)

3) Ұқсас мүшелерді біріктір:

4х-12-2х -6а-2+6а 18-3m-10 0,3x-6-0,2x+2

2. Ауызша сұрау:

1) Теңдеу дегеніміз не?

2) Теңдеудің түбірі деген не?

3) Теңдеуді шешу деген не?

ІҮ. Жаңа сабақ:

Келесі теңдеулердің түбірін табыңдар:

3(х-5)=0 х-5=0 3х=15

Барлығы да х=5

Түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеулер делінеді.Ескеретін жағдай кейде теңдеудің түбірлері болмайды.Түбірлері болмайтын теңдеулердің барлығы мәндес теңдеу болады.

Мына теңдеулерге назар аударайық :

5х=-25 -17х=1 3х=0 -2х=-12

Бұлардың барлығы ах=b түріндегі теңдеу, х — айнымалы, а және b — кез-келген сан.

Анықтама: ах=в түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу делінеді.

Мысалы: 3х+0,8 қалай аталады?

-алгебралық өрнек немесе алгебралық қосынды.

Мұндағы 3 саны мен 0,8 санының аталулары?Енді оны мына түрге келтірейік:

3х+0,8=4х-1,2

сол жағы оң жағы

Міне осындай теңдеулер шешу кезінде бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуге келтіріледі.

1-қасиет: теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

2-қасиет: теңдеудің екі жағын да бірдей нөлден өзге бір санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді

Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы (1911-1989) - ғалым, физика-математика ғылымдарының докторы, профессор, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген ғылыми және техника қайраткері, Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығының лауреаты.Қарағанды облысы Ақтоғай ауданының Қызыларай ауылында дүниеге келген. Негізгі ғылыми еңбектері қозғалыстың орнықтылық теориясына, математика, физика теңдеулеріне, дифференциалдық теңдеулердің шексіз жүйелеріне, теориялық және қолданбалы механикаға, математика тарихы мен оның методологиясына арналған.

Сонымен теңдеулерді шешу үшін: х=

Берілген теңдеулердің шешімдерін табайық:

х= х= х= х=

х=-5 х=- х=0 х=6

Жауабы: -5 Жауабы: - Жауабы: 0 Жауабы: 6

Мысалдар:2,9х+7 = х+1,7; 8х+9= 8х-7 ; 2х+х-5= 3х-5

aх=b теңдеуін шешудің 3 түрлі жағдайы бар:

а≠0, b≠0

а=0, b≠0

а=0, b=0

aх=b

x=

0x=b

Түбірі жоқ

0х=0

Шексіз көп шешімі бар

2х+9=13-х 2х+х=13-9 3х=4 х= Жауабы:

Сонымен Мысал: 3(х+3)=5х-5 3х+9=5х-5 3х-5х=-5-9 -2х=-14; х=-14 : (-2) х=7

Ү.Бекіту: І тапсырма: Түбірлерін тап:

Теңдеу: 5х=-60; -10х=8; 5х=150; -1,5х=9; -3х=-15

Теңдеу түбірлері: х=-12; х=-0,8; х=30; х=-6; х=5; х=8; х=60; х=-2

ІІ тапсырма: Дұрыс жауабын тап:

3х-1=2(х-2) 3(х+5)=7-5х

+ (тарих пәнінен )

+ (математика тарихынан)

+ (қазақ тілі)

Желтоқсан оқиғасының басты тұлғасы Қайрат Рысқұлбековке кейін қандай атақ берілді?

Қазақтан шыққан тұңғыш математик?

Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы айтылатын сөздер?

а) Халық батыры — х=-15,3

1. Жұмаділдаев– х=-8,8

а) Омоним — х=-1,4

б) Ұлттық батыр — х=9,2

2. Жәутіков — х=-1

а) Антоним —

в) Халық қаһарманы — х=-3

3. Елубаев — х=3,6

а) Синоним — х=5,6

ІІІ.Оқулықпен жұмыс. (А,В,С деңгейлік тапсырмалар) № 840

3)

4)

В-тобы

№855

1)

ҮІ. Қорытынды. «Төрт жол өлең»

Теңдік, тәуелсіздік, шешім, таразы тірек сөздерін пайдаланып төрт жол өлең құрау немесе сөйлем жазу.

ҮІІ.Үйге тапсырма. №844 (3,4), №856 (1,2)

ҮІІІ.Бағалау.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности