Казахстан. СКО район имени Г.Мусрепова КГУ "Гаршинская средняя школа", учитель казахского языка и литературы, стаж 23 года, первая категория, Караулова Айжан Мейрмановна.
Айы , күні |
2.09. |
4-сынып |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың атауы: |
Біздің отбасымыз |
||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: |
Отбасы мүшелерін білу, туыстық қарым — қатынас атауларын меңгеру, Көсемшенің –а, -е, -й жұрнақтарын қолдану. |
||||||||||||||||||||||||
Оқу нәтижесі: |
Отбасы мүшелері арасындағы туыстық қарым — қатынас атауларын біледі, Көсемшенің –а, -е, -й жұрнақтарын қолданады. |
||||||||||||||||||||||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||||||||||||||||||||||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, Көсемше — бірде пысықтауыштың, бірде баяндауыштың қызметін атқаратын етістіктің түрі. Іс-әрекеттің жай күйін білдіріп, пысықтауыштық қызмет атұарады. Жіктеліп немес көмекші етістікпен тіркесіп, қимылды білдіріп, баяндауыштың қызметін атқарады. Көсемшенің жұрнақтары;
Көсемшенің жіктелуі:
|
||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Жер сілкінісі» 2.Топтық жұмыс туралы түсінік беру 3.Топқа бөліну 4.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін сөйлемдері беріледі, мәтінді ретімен құрастыру. 5.Слайдты көру, өз жұмысын тексеру. 6.Топпен 1-тапсырманы орындау, топ алдында қорғау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Біздің отбасымыз Біздің отбасымызда бес адам бар. Ол менің әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен.Менің жасым 13-те. Отбасымыздың басшысы әкем. Ол жүргізуші болып жұмыс істейді. Жасы 45-те. Анам да 45-те. Ағам колледжде оқиды. Қарындасым мектепте. Мен өз отбасымды жақсы көремін, құрметтеймін. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді орысша айт. 2. Мәтінге 3 сұрақ құрастырып, дәптеріне жаз. Тапсырма: 1. Отбасы туралы мақал- мәтелдерді жаттап ал. Ата-бәйтерек, Бала-жапырақ. Ағаны көріп іні өсер, Апаны көріп сіңлі өсер. Ата-ананың қадірін балалы болғанда білерсің. |
||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну |
||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Септіктерге байланысты карточкамен жұмыс. Аман үйге барады. Ол мектепке келеді.
|
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, отбасы тақырыбына байланысты сөздерді аудару және буынға бөлу, буын түрін анықтау.
|
|
||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Дене мүшелерінің амандасуы
|
||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
Мақалдарды жаттау. Септіктерді қайталау. |
||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Даналық ағашы
|
||||||||||||||||||||||||
Бағалау: |
Өзара бағалау. |
||||||||||||||||||||||||
Айы , күні |
3.09. |
4-сынып |
|||
Сабақтың атауы: |
Менің атам мен әжем |
||||
Мақсаты: |
Отбасындағы ата мен әженің орнына ерекше мән беру, отбасы ұйтқысы, ақылшысы екенін ұқтыру. |
||||
Оқу нәтижесі: |
Қазақ отбасындағы сыйластық қатынастары туралы түсінеді, әр отбасы мүшесінің өз рөлі барын біледі. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Дене мүшелерінің амандасуы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Слайдты көру. Топпен 1-тапсырманы орындау, топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6. үйге тапсырма алу. 7. Бағалау. |
Менің атам мен әжем Менің отбасымда алты адам бар. Ол менің атам, әжем, әкем, шешем, қарындасым және мен. Отбасымыздың басшысы — атам. Ол өте мейірімді, елге сыйлы адам. Атам мен әжем немерелерін еркелетеді, бағады. Олар — зейнеткерлер. Әкем мен анам жұмыс істейді. Қарындасым балабақшаға барады. Ал мен төртінші сыныпта оқимын. Мен өз отбасымды жақсы көремін және құрметтеймін. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. Мәтіннен ата, әже сөздерін тәуелдеңдер. Тапсырма: отбасы мүшелерін жас шамасына қарай тиісті деңгейге жаз.
|
||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: отбасы мүшелері атаулары бір топ, оқу құралдары екінші топ болады. |
||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Ата сөзін көпше тәуелдеу-карточкамен жұмыс.
|
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, отбасы тақырыбына байланысты сөйлемдер құру.
|
|
||
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті
|
||||
Үйге тапсырма |
Отбасы туралы мақалдар жазып келу. Диалогты толықтыру: -Арай , сенің отбасың үлкен бе? - Жоқ, менің отбасым ....... үлкен емес, шағын. - Сенің ағаң бар ма? - ...... жоқ. - Ал әжең бар ма? - Иә, менің өжем ........ . - Ал анаңның аты кім? - Анамның аты - .............. |
||||
Рефлексия |
Даналық ағашы
|
||||
Бағалау: |
Өзара бағалау. |
||||
Айы , күні |
4.09. |
4-сынып |
||
Сабақтың атауы: |
Менің әкем |
|||
Мақсаты: |
Отбасындағы әке рөлі туралы әңгімелесу, әке — қамқоршы, үлгі — өнеге аларлық тұлға. Мәтінге байланысты сұрақ қоюға, сөйлем моделін сақтай отыра толық жауап бере білуге баулу. |
|||
Оқу нәтижесі: |
Өз әкесі туралы әңгімелей алады. Әке туралы мақалдармен танысады. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
|||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Атом молекулалары 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Топта грамматикалық тапсырмаларды орындау топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6 Үйге тапсырма алу. 7. Бағалау. |
Менің әкем Менің отбасымда төрт адам бар. Ол менің әкем, шешем, ағам және мен. Отбасымыздың үлкені — әкем. Әкемнің аты — Ерасыл. Ол 42жаста, мамандығы — жүргізуші. Әкем күнделікті жұмысына тыңғылықты қарайды. Отбасында мейірімді. Бізге әрқашан көмектеседі. Кешке жұмыстан келгенде шаршап келеді. Біз оның көңілін көтеруге тырысамыз. Әкем үйге келгенде шаршағанын ұмытып кетемін дейді. Біз әкемізді жақсы көреміз. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. Мәтіннің сөздерін буынға бөліп оқу, жуан . жіңішке айтылатын 5 сөзден теріп жазу, әке сөзін септеу. |
|||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: жаз және күз айлары |
|||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Әке сөзін көпше тәуелдеу-карточкамен жұмыс.
|
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, мәтінді буынға бөліп көшіру. Бірнеше сұрақ құру.
|
|
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті
|
|||
Үйге тапсырма |
«Әке — асқар тау, ана — бұлақ, бала — жағадағы құрақ» мақалына сурет салу |
|||
Рефлексия |
Кемпірқосақ
|
|||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша бағалау. |
|||
Критерийлер:
Айы , күні |
9.09. |
4-сынып |
||
Сабақтың атауы: |
Менің шешем |
|||
Мақсаты: |
Отбасындағы шеше рөлі туралы әңгімелесу, шеше –нәзік, бәрінің қамқоршысы, отбасы ұйтқысы. Мәтінге байланысты сұрақ қоюға, сөйлем моделін сақтай отыра толық жауап бере білуге баулу. |
|||
Оқу нәтижесі: |
Өз шешесі туралы әңгімелей алады. Шеше туралы мақалдармен танысады. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
|||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Дене мүшелерінің амандасуы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Топта грамматикалық тапсырмаларды орындау топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6. үйге тапсырма алу. 7. Бағалау.
|
Менің шешем Менің отбасымда бес адам бар. Ол менің әкем, шешем, әпкем, інім және мен. Отбасымыздың үлкені — әкем. Әкемнің аты — Ерасыл. Ол 42жаста, мамандығы — жүргізуші. Анамның аты — Әсел. Ол 38 жаста. Анам ауруханада дәрігер болып жұмыс істейді.. Анам ешқашан шаршамайды, тамақ та пісіреді, үй шаруасымен де айналысады. Бізге мейірімін аямайды. Біз де ата-анамызға барынша көмектесуге әзірміз. Әпкем екеуміз ыдыс жуамыз, үй жинаймыз, дүкенге барамыз. Інім гүлдерді суарады, үй сыпырады. Біз анамызды сүйеміз. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. «Дүкенде» тақырыбына диалог құрастыр. 3. «Шеше, шеше, неше кесе сынды кеше?» жаңылтпашын дұрыс айтып жаттық. Қай топ жақсы айтады. Ана туралы мақалдарды «Мақал — мәтелдер» кітабынан теріп жаз. |
|||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: көктем және қыс айлары |
|||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Шеше сөзін жекеше тәуелдеу-карточкамен жұмыс.
|
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, мәтінді буынға бөліп оқу, бірнеше сұрақ құру.
|
|
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті
|
|||
Үйге тапсырма |
Мақал жаттау |
|||
Рефлексия |
Аялы алақан
|
|||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша бағалау. |
|||
Критерийлер:
10. Сауатты жазу;
11. Бір-бірін тыңдау;
12. Белсенді болу;
13. Уақытты бағалау;
14. Тәртіп бұзбау.
Айы , күні |
10.09. |
4-сынып |
||
Сабақтың атауы: |
Ұстаз |
|||
Мақсаты: |
Мәнерлеп оқуға үйрету,сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру. |
|||
Оқу нәтижесі: |
Ұстазды құрметтеуге тәрбиелеу, оның айтқанына үлкен жауапкершілікпен қарайды. |
|||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Картоп егу» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топ мәнерлеп оқиды, бір-бірін бағалайды. 4.Сұрақтарға ауызша жауап беру. Өлеңді кезекпен оқу. 5.3-жаттығуды тақтада, дәптерде топтар кезекпен орындайды. 6. Жаңа танысқан сөздерді қайталау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Ұстаз- учитель, натавник Мейірімді-добрый Дарынды- талантливый Асыға күтеміз- ждем с нетерпением Сыйлаймыз- уважаем Ұстаз Біз мектепке келдік. Бізді ұстазымыз қарсы алды. Оның аты — Әлімғали Әлібекұлы. Ол — мейірімді адам. Ол — қазақ тілі пәнінің мұғалімі. Қазақ тілі сабағын біз жақсы көреміз. Оны біз асыға күтеміз. Әлімғали Әлібекұлы — дарынды ұстаз. Біз ұстазымызды сыйлаймыз. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. Сұрақтарға жауап бер. Бізді кім қарсы алды? Оның аты кім? Ол қандай адам? Біз кімді сыйлаймыз? 3.Ұстазым Қаламдай мені ұштадың, Үлгілі істі нұсқадың. Ақкөңіл, ізгі қамқоршым, Ақылшым, асыл ұстазым. Ашып тұр Отан құшағын, Алғыспен оны құшамын. Ұстазым, маған сене бер, Биікке талмай ұшамын. Ә. Табылды 3-жаттығу. Менің ұстазым .... Оның аты-жөні- ..... Ол мейірімді ..... Ол - .....пәнінің мұғалімі. Мен ұстазымды .... |
|||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: оқу құралдары мен сүт тағамдары |
|||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Құшақ, талмай, дән, тәлім сөздерімен сөз тіркестерін құру. |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға 5-жаттығу. Жұмбақты оқу, аудару, жауабын табу.
|
|
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті
|
|||
Үйге тапсырма |
«Ұстазым» өлеңін жаттау, жұмбақты шешу, жаңа сөздерді жаттау. |
|||
Рефлексия |
Аялы алақан
|
|||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша өзара бағалау. |
|||
Критерийлер:
Айы , күні |
11.09. |
4-сынып |
|||
Сабақтың атауы: |
Құрылысшы |
||||
Мақсаты: |
Мәнерлеп оқуға үйрету,сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру. |
||||
Оқу нәтижесі: |
үйренеді:
ұжымдық жауапкершілікке; |
||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Карниз» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топ мәнерлеп оқиды, бір-бірін бағалайды. 4.Сұрақтарға ауызша жауап беру. Өлеңді кезекпен оқу. 5.3-жаттығуды тақтада, дәптерде топтар кезекпен орындайды. 6. Жаңа танысқан сөздерді қайталау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Мамандық суреттеріне байланысты «Миға шабуыл» (сұрақ-жауап) -.«Бұл кім?»-сурет бойынша анықтау Қызығушылықтарын ояту. Слайдты көру. Мамандықтардың көптүрлілігіне назар аудару. Жаңа сөздермен танысу: Аулайды — ловит Сауады — доит Тігеді-шьет Ән айтады-поет Үй салады-строит Билейді-танцует Құрылысшы-строитель ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту. 7.Жаңа сабақ бойынша шығармашылық тапсырма: Құрылысшы Диастың әкесі — құрылысшы. Ол үлкен құрылыста жұмыс істейді. Құрылысшылар биік үйлер, мектептер, балабақшалар салады. Диастың әкесі жұмысты жақсы істейді. Ол 30жаста. Аты — Марат… фамилиясы — Айдаров. Менің де құрылысшы болғым келеді. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді айт. 2. Мына сөйлемдерді қай топ тез аударады: Құрылысшы. Құрылысшы салды. Құрылысшы үй салды. Құрылысшы көп үй салды. Құрылысшы көп жақсы үй салды. Осы « Құрылысшы» деген сөзден жаңа сөздер құру: құр, ұр, құл, құс, қыс, ыс, шұлық, сұлқ, шыр, құры, қыр, шық, қыр, қыл, қыш, қылыш, қысыл, құрылыс, ұрыс, ырыс, сырық, сұр, ұршық, сырық, сұлы,ұш, ұл,ұлыс, сұқ, ұры, ұшық, сық, сылы, |
||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: мамандықтар мен ет тағамдары |
||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Құрылысшы сөзін септеу. |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға»Қ» әрпіне байланысты сөзжұмбақ шешу.
|
|
||
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті |
||||
Үйге тапсырма |
«Мамандықтар» ассоциациясын жасау, жаңа сөздерді жаттау.
|
||||
Рефлексия |
Даналық ағашы
|
||||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша өзара бағалау. |
||||
Критерийлер:
Айы , күні |
16.09. |
4-сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың атауы: |
Наубайшы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: |
Мәнерлеп оқуға үйрету,сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу нәтижесі: |
үйренеді:
ұжымдық жауапкершілікке; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Айна мен адам» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топ мәнерлеп оқиды,аударады, бір-бірін бағалайды. 4.Сөзжұмбақты шешу. Өлеңді кезекпен оқу. 5.Сөздіктен бір сөз алып, үлгіге қарап өзгерту. 6. Жаңа танысқан сөздерді қайталау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Мамандық суреттеріне байланысты «Миға шабуыл» (сұрақ-жауап) -.«Бұл кім?»-сурет бойынша анықтау Қызығушылықтарын ояту. Сөзжұмбақ шешу.
1. Ас атасы- 2. Дүкенде жұмыс істейді, сатады. 3.Сиыр фермасы оның жұмыс орны, ақ сүт сауады. 4.Нан пісіруші. 5.Балаларға білім береді. 6.Сүттен жасалатын ұлттық қою тағам. 7.Би билейді. 8.Оқушының оқу құралы, кітабы. Тігінен жаңа сабақтың тақырыбын оқы.
Жаңа сөздерді қайталау, сөз тіркестерін, сөйлемдер жасау. Аулайды — ловит Балықшы балық аулайды. Сауады — доит Сауыншы сиыр сауады. Тігеді-шьет Тігінші киім тігеді. Ән айтады-поет Әнші ән айтады. Үй салады-строит Құрылысшы үй салады. Билейді-танцует Биші би билейді. Құрылысшы-строитель Құрылысшы - жақсы мамандық. ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту. 7.Жаңа сөздермен танысу: Наубайшы Наубайхана — пекарня Наубайшы — пекарь Тұрғындар — жители Пісіреді — пекут Қадірлеу — ценить Керек — нужно Сөз тіркестерін, сөйлем жасау. Наубайшы Кім? Зат есім Наубайшы пісіреді. Наубайшы нан пісіреді. Наубайшы көп нана пісіреді. Наубайшы көп жақсы нан пісіреді. Біздің наубайшы көп жақсы нан пісіреді.
Наубайхана Бұл — наубайхана. Менің шешем наубайханада жұмыс істейді. Наубайхана ауылдың ортасында. Онда бірнеше адам жұмыс істейді. Олар барлық ауыл тұрғындарына нан пісіреді. Нанның түрлері өте көп. «Нан-ас атасы» деген мақал бар. Нанды қадірлеу керек. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді айт. 2. Мына өлеңді мәнерлеп оқы: Бәріміз де жейтұғын Ең алдымен нан керек. Көтеруге ел туын Қуат керек, әл керек. (Тұман Молдағалиев) Үй салады? Бала оқытады? Сиыр сауады? Адам емдейді? Кім? Трактор жүргізеді? Кітап береді? Тамақ пісіреді? Киім тігеді? Азық-түлік сатады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: мамандықтар мен ет тағамдары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Құрылысшы сөзін септеу. |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға»Қ» әрпіне байланысты сөзжұмбақ шешу.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
«Мамандықтар» ассоциациясын жасау, жаңа сөздерді жаттау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Даналық ағашы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша өзара бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Критерийлер:
10. Сауатты жазу;
11. Бір-бірін тыңдау;
12. Белсенді болу;
13. Уақытты бағалау;
14. Тәртіп бұзбау.
Айы , күні |
17.09. |
4-сынып |
Сабақтың атауы: |
Диктант «Ұшқыш» |
|
Мақсаты: |
Сауатты жазу, тыңдау, қабылдау дәрежесі тексеріледі.. |
|
Оқу нәтижесі: |
үйренеді:
|
|
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|
Дереккөздер: |
Тақта |
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Картоп егу» 2. Сабақ мақсатымен танысу. 2.Ай — күнді жазу. 4. Диктант мәтінімен жұмыс. 5.Өз жұмысын мұғалімнің оқуымен тексеру 6.Сабақты бекіту |
Ұшқыш Көптеген балалар ұшқыш болуды армандайды. Ұшқыштар — күшті де батыл, қайсар адамдар. Оларды әуе мұхитын бағындырушылар деп те атайды. Батылдық пен ұстамдық секілді қасиеттер ұшқыштарға керек. Осындай қаһарманға тән қабілеттің үстіне терең білімің болмаса, осы заманғы дыбыстан да жылдам ұшақты игеру мүмкін емес.(41 сөз) Қиын сөздер: әуе, қасиеттер, қаһарманға, қабілеттің, мүмкін Грамматикалық тапсырма: жіңішке сөздердің астын сыз. |
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті
|
|
Үйге тапсырма |
Қайталау: дыбыстар классификациясы |
|
Рефлексия |
Даналық ағашы
|
Айы , күні |
18.09. |
4-сынып |
Сабақтың атауы: |
Қысқы еңбек |
|
Мақсаты: |
Мәнерлеп оқуға үйрету,сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру. |
|
Оқу нәтижесі: |
үйренеді:
|
|
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Мұғалім мен оқушы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топ мәнерлеп оқиды,аударады, бір-бірін бағалайды. 4.Сөзжұмбақты шешу. Өлеңді кезекпен оқу. 5.Сөздіктен бір сөз алып, үлгіге қарап өзгерту. 6. Жаңа танысқан сөздерді қайталау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Тіл дамыту кезеңі: Сенің атың кім? Фамилияң кім? Ұлтың кім? Нешінші сыныпта оқисың? Сенің анаңның аты кім? Ал әкеңнің ше? Сенің досың бар ма? Ол кім? Оның жасы нешеде? Досыңның шашы қандай түсті? Ал көзі ше? Бойы қандай? Сен қай жыл мезгілін жақсы көресің? Неше жыл мезгілі бар? Қазір қай жыл мезгілі? Күз жыл мезгілінің айларын аташы. Күзден кейін қандай жыл мезгілі келеді? Қыста не жауады? Күн қандай болады? Қыста не істейміз? 67-бетті ашамыз. Бүгін жаңа тақырыппен танысамыз. Ол «Зимний труд». Қазақша қалай болады? Дұрыс «Қысқы еңбек». Жаңа сөздерді сөздікке жазу, сөз тіркестерін, сөйлемдер жасау. Тау баурайы - подножие горы Орналасқан - расположен Малды бағады - пасет скот Суару - поить Биыл - в этом году Жем - корм ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту. Оқушылар кітапьы жабады. Қағаздағы мәтін қиындыларымен топта жұмыс істейді. Оқушыларға мәтін бөліктерін беремін «Джиксо» әдісі. Олар оқып, мәтінді дұрыс жинақтауы керек. Өз жұмысын қорғау. Неліктен осылай жасағанын түсіндіру. Кітапты ашып нағыз нұсқамен салыстыру. Мақалдарды кітапшаға жазу, үйде бірнешеуін жаттау. Қиындылардан баламаларын топта сәйкестендіру. Еңбек түбі — береке. Где богата земля, Жері байдың елі бай. Там и народ сыт. Еңбек етсең ерінбей, Венец труда — достаток. Тояды қарның тіленбей. Если будешь трудиться - Еңбек етсең емерсің. Будешь сыт без милостыни. Еңбектің наны тәтті, Трудовой хлеб сладок. Жалқаудың жаны тәтті. Труд — источник достатка. Дәптермен, тақтамен жұмыс. Тәуелдік жалғауларын жұрыс жазу. Қыстыгүні менің аға.... қар күрейді. Іні.... екеуіміз қардан аққала жасаймыз. Гүлзираның сіңлі… шанамен ойнап жүр. Асқардың мұз оятын құрал.... бар. Менің күрек… жұмыс істеуге өте қолайлы. Топпен жұмыс.Сөздікпен танысу. Карточка толтыру. Қыстыгүні-в зимнее время Мұз ою-прорубить лед Қар күреу- сгребать снег Аққала-снеговик .... жақсы еңбектенеміз. … мектепте жұмыс істейді. Ертең … қар күрейді. Бүгін … еденді жуыңдар. … аққала жасадым. … күні бойы шаңғы тептік. |
|
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну |
|
Сергіту сәті |
Табиғат -слайды
|
|
Үйге тапсырма |
2-жаттығу 67-бет кітапшаға жазу, жаттау. |
|
Рефлексия |
2 жұлдыз, 1 тілек |
|
Бағалау: |
Критерийлер бойынша өзара бағалау. |
Критерийлер:
15. Мәнерлеп оқу;
16. Түсінгенін айта білу;
17. Сауатты жазу;
18. Бір-бірін тыңдау;
19. Белсенді болу;
20. Уақытты бағалау;
21. Тәртіп бұзбау.
Айы , күні |
23.09. |
4-сынып |
Сабақтың атауы: |
Сөйлесейік. Ұлттық ойындар |
|
Мақсаты: |
Сөйлесім әрекетін дамыту, рөлмен оқуды жетілдіру, шығармашылыққа баулу, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру. |
|
Оқу нәтижесі: |
үйренеді:
|
|
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
|
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Мұғалім мен оқушы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топ мәнерлеп оқиды,аударады, бір-бірін бағалайды. 4.Сөзжұмбақты шешу. Өлеңді кезекпен оқу. 5.Сөздіктен бір сөз алып, үлгіге қарап өзгерту. 6. Жаңа танысқан сөздерді қайталау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Тіл дамыту кезеңі: Сенің атың кім? Фамилияң кім? Ұлтың кім? Нешінші сыныпта оқисың? Сенің әкеңнің аты кім? Ал көршіңнің ше? Сенің досың бар ма? Ол кім? Оның жасы нешеде? Досыңның көзі қандай түсті? Ал шашы ше? Бойы қандай? Сен қай жыл мезгілін жақсы көресің? Неше жыл мезгілі бар? Қазір қай жыл мезгілі? Күз жыл мезгілінің айларын аташы. Күзден кейін қандай жыл мезгілі келеді? Қыста не жауады? Күн қандай болады? Қыста не істейміз? Қандай мереке болады? Қандай ойындар ойнаймыз? Ал ұлттық қандай ойындарды білесіңдер? Слайд көру «Ұлттық ойындар».
Жаңа сөздерді сөздікке жазу, сөз тіркестерін, сөйлемдер жасау. Тау баурайы - подножие горы Орналасқан - расположен Малды бағады - пасет скот Суару - поить Биыл - в этом году Жем - корм ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту. Оқушылар кітапьы жабады. Қағаздағы мәтін қиындыларымен топта жұмыс істейді. Оқушыларға мәтін бөліктерін беремін «Джиксо» әдісі. Олар оқып, мәтінді дұрыс жинақтауы керек. Өз жұмысын қорғау. Неліктен осылай жасағанын түсіндіру. Кітапты ашып нағыз нұсқамен салыстыру. Мақалдарды кітапшаға жазу, үйде бірнешеуін жаттау. Қиындылардан баламаларын топта сәйкестендіру. Еңбек түбі — береке. Где богата земля, Жері байдың елі бай. Там и народ сыт. Еңбек етсең ерінбей, Венец труда — достаток. Тояды қарның тіленбей. Если будешь трудиться - Еңбек етсең емерсің. Будешь сыт без милостыни. Еңбектің наны тәтті, Трудовой хлеб сладок. Жалқаудың жаны тәтті. Труд — источник достатка. Дәптермен, тақтамен жұмыс. Тәуелдік жалғауларын жұрыс жазу. Қыстыгүні менің аға.... қар күрейді. Іні.... екеуіміз қардан аққала жасаймыз. Гүлзираның сіңлі… шанамен ойнап жүр. Асқардың мұз оятын құрал.... бар. Менің күрек… жұмыс істеуге өте қолайлы. Топпен жұмыс.Сөздікпен танысу. Карточка толтыру. Қыстыгүні-в зимнее время Мұз ою-прорубить лед Қар күреу- сгребать снег Аққала-снеговик .... жақсы еңбектенеміз. … мектепте жұмыс істейді. Ертең … қар күрейді. Бүгін … еденді жуыңдар. … аққала жасадым. … күні бойы шаңғы тептік. |
|
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну |
|
Сергіту сәті |
Делфинотерапия
|
|
Үйге тапсырма |
2-жаттығу 67-бет кітапшаға жазу, жаттау. |
|
Рефлексия |
2 жұлдыз, 1 тілек |
|
Бағалау: |
Критерийлер бойынша өзара бағалау. |
Критерийлер:
22. Мәнерлеп оқу;
23. Түсінгенін айта білу;
24. Сауатты жазу;
25. Бір-бірін тыңдау;
26. Белсенді болу;
27. Уақытты бағалау;
28. Тәртіп бұзбау.