cабақ: 8.2.А Квадрат теңдеулер |
Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова К.Е. |
|
Күні: |
21.11.2018 жыл |
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу тақырыбына есептер шығару |
||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Толымсыз квадрат теңдеуді шешеді Оқушылардың басым бөлігі: түрлендірулерді орындай отырып квадрат теңдеулерді шешеді Кейбір оқушылар: Квадрат теңдеулерді берілген коэффициенттері арқылы құрастырып түбірлерін табады |
|
Бағалау критерийі |
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді Толық квадрат теңдеулерді шешеді |
|
Тілдік мақсат |
1.Оқушылар орындай алады: Квадрат теңдеудің анықтамасын тұжырымдайды,шешу алгоритмін түсіндіреді, есептер шығаруда қолданады. Пәндік лексика мен терминология: Квадрат теңдеу,дискриминант,түбір, түбірлерінің формуласы Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы қажетті тіркестер: Квадрат теңдеу деп … Д 0 болғанда … Д=0 болғанда … Д 0 болғанда… |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6-шы құнылығы «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығын негізге ала отырып оқушылар бойында патриотизм және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру және топтық ,жеке жұмыстар арқылы үштілділікке баулу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын, әдебиет,тарих |
|
Алдыңғы білім |
Квадрат теңдеу анықтамасы,квадрат теңдеудің түрлері |
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (7 мин)
|
1.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу.Психологиялық ахуал туғызу -«Сені көргеніме қуаныштымын,себебі…» оқушылар өздерінің қасындағы оқушының жақсы жақтарын айтады. -топқа бөлу Сабақ басында отырған столдарының ортасында геометриялық фигуралар жатады,ал олардың келесі жағында топ аттары жазылып тұрады,сол бойынша топ аттары жазылған партаға барып отырады. /квадрат ,толымды ,толымсыз/ квадрат теңдеулер арқылы Топ басшысын сайлайды,бағалау критериін беремін 2.Үй тапсырмасын тексеру «Сұхбаттасқан жұп» әдісі арқылы Оқушылар дәптерлерін жұптарымен алмастыру арқылы интербелсенді тақтада жауабымен жазылған үй тапсырмасына қарап жұбының дәптерін тексереді. ( әр дұрыс жауап 1 ұпай) № 7,23(2); 724(2); 7,25(1;2) ҚБ Жұптар бірін — бірі бағалайды. 3. Миға шабуыл «Иә жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі. - Квадрат теңдеудің бос мүшесі а.(жоқ) - Д болғанда екі түбірі болады. (иә) - Д=0 болғанда түбірі жоқ. (жоқ) - Д болғанда бір түбірі болады. (жоқ) - а=1 болғанда келтірілген теңдеу деп аталады. (иә) - Егер c онда екі түбірі теріс сан болады. (иә) - Егер c болса, онда түбірлері қарама-қарсы сандар болады. (жоқ) Сабаққа қатысты термин сөздерді үш тілде айтады -квадрат-квадрат-square; толымсыз-неполный- inqompleta; теңдеу- уравнение-tduation; Дискриминант-Дискриминант-Discriminant |
Үлестірме қағаз суреттер Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (18 мин)
Сабақтың соңы (8 мин)
(4 мин) |
2. Топтық жұмыс. Оқушылар өз топтарында ақылдасып , ортақ шешімдерін қағаз бетіне түсіреді ( 7 мин) I топ: Шығармашылық сұрақтар.(Квадрат теңдеуді шешудің қандай әдістері бар) Графикалық органайзер арқылы квадрат теңдеуді шешудің қандай әдістері барын көрсету. II топ: « Жалғасын тап» Мақалдың жалғасын тауып астында берілген тапсырмаларды орындайды. а).Квадрат теңдеудегі оның коэффициенттерін және теңдеудің түрін анықта 2х2-5х-3=0 Тіл жоқ жерде- ел жоқ 2х2-3=0 Туған жердей жер болмас,туған елдей ел болмас ә).Егер а,в,с коэффициенттерінің мәндері белгілі болса, квадрат теңдеу құрыңдар а=-5 в=3 с=1 Отан оттан да ыстық -5х2+3х+1=0 теңдеу құрады III топ: Квадрат теңдеуді күнделікті өмірде қолдануға болама? Қағаз бетіне фото каллаж ҚБ топты бағалау «Екі жұлдыз ,бір тілек!» Топтық жұмыс барысында қолдауды қажет ететін кейбір оқушыларға жұптық, жекелеме тапсырмалар беріледі. Жұптық жұмыс
сематикалық карта(Жеке жұмыс)
Жұптық жұмыс Берілген коэффициенттер бойынша квадрат теңдеу құрып, түбірлерін табыңыз: 1. а=1, в=–4, с=35 2. а=–15, в=4, с=–2 3. а=3, в=4, с=4 Квадрат теңдеудің коэффициенттерін анықта (жеке жұмыс)
Сәйкесін тап ( жеке жұмыс) 1. 2х - 6х =0 Келтірілген квадрат теңдеу 2. х -2х - 9=0 Толымсыз квадрат теңдеу, с=0 3. 3х -8х — 3 =0 Толымсыз квадрат теңдеу, в=0 4. 7х = 0 Толық квадрат теңдеу, а=3, в=-8,с=-3 5. х -16 = 0 Толымсыз квадрат тең
3. Сергіту сәті: «Сандар сөйлейді » әдісі арқылы оқушылар берілген теңдеудегі коэффициенттер туралы айтады (1,5 мин) Мына тапсырмада квадрат теңдеудің коэффициенттері бойынша не айта аласыздар 1). 15х2+11х+ 1993=0 теңге күні биыл 25 жыл 2). 4х2+6х=1992 рәміздер күні 3). 30х2+8х+1995=0 конституция күні 4). 16х2+12х+1991=0 тәуелсіздік күні
4. «Кім жылдам» әдісі арқылы Деңгейлік тапсырма (Оқулық пен жұмыс) (9,5 мин) А-деңгей Берілген теңдеулердің ішінен толымды,толымсыз квадрат теңдеулерді табыңдар: 2,5х2-3х+7=0 16х-0,25=0 1,3х2-4х=0 8х2+5х+10=0 В-деңгей № 7.24 (3;4 ); №7.25 (3;) С-деңгей № 7.30 (3) 4.ҚБ арналған тапсырмалар (жауабы тақтадан көрсетіледі) 1тапсырма 4х2-3х=0 3х2+5=0 Дескриптор · Квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді · Квадрат теңдеудің түбірлерін табады 2тапсырма х2-14х+49=0 (х-5)2+4х=25 Дескриптор · квадрат теңдеудің дискриминантын табады · Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды · Толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады 3тапсырма 345х2-137х-208=0 132х2-247х+115=0 Дескриптор
«Қарқын» тапсырмасы Барлық тапсырмаларды басқалардан бұрын бітіріп қойған оқушыларға арналған тапсырма «Тарсия» әдісімен берілген тапсырмалар «сәйкестендіру» тапсырмаларына ұқсас орындалады. Тапсырма. Кеспе карточкадағы есеп-тапсырмалардың жауаптарын сәйкестендіру арқылы геометриялық фигура үшбұрыш немесе төртбұрыш құрастырыңыздар - деп беріледі. Бұл түрдегі тапсырманы орындауда оқушы теориялық білімін нақты жағдайда қолданады, оқушы білімі нақты жағдайда жүзеге асырылады. Тапсырма Блумның «Қолдану» деңгейіне сәйкес келеді. “жетістік баспалдағы” /оқушылардың өзін бағалауы /
Үйге тапсырма 7.25(4); 7.29. 7.30(4) 65-бет Оқулық. Алматы"мектеп" 2018(жоба) А.Е.Әбілқасымова |
жарайсың, өте жақсы ҚБ Үш шапалақ Оқулық. Алматы"мектеп" 2018(жоба) А.Е.Әбілқасымова Алматы "Мектеп" 78 бет Дидактикалық материалдар |
Саралау — Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Саралау жұмысымда: Саралаудың тапсырма,диалогқа түсу және қолдау көрсету,қарқын тәсілдерін қолданамын. Оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып деңгейлік тапсырмалар ұсынылды. Тапсырмалар оқушыларды оқу мақсатын жетуге ықпал жасайды Оқушыларды пәнге қызықтыру мақсатында оқу мақсатына жету үшін белсенді әдіс-тәсілдерді пайдаландым |
Бағалау — Сіз оқушы-лардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылардың сабақ барысында алған білімде-рін бағалау мақсатында «Екі жұлдыз, бір тілек, «.үш шапалақ», «Жұптар бірін — бірі бағалау» , «Сұхбаттасқан жұп» әдісі ,«Иә жоқ» ,« Жалғасын тап»,«Кім жылдам» әдістерін қолданамын және сабақ барысында мадақтау, қолпаштау сөздерін қолданамын. Оқушылардың оқу мақсатына жету деңгейін анықтау үшін дескрипторы бар тапсырмаларды құрастырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Ailona2015
Квадрат теңдеулерді шешу тақырыбына есептер шығару сабақ жоспары өте қызықты құрылған. Ұстаз жан-жақты ойластырған.Оқушылардың сабаққа, пәнге қызығушылығын тудыруда әртүрлі әдіс-тәсілдерді ұтымды пайдалануға тырысқан. Сабақ құрылымы үлгі аларлық. Еңбегіңіз жемісті болсын, әріптес! |
|