Тажибаева Марал Шмановна,
учитель математики СШ № 273,
г. Байконур, Кзылординская область, Казахстан
Сабақтың мақсаты: функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін меңгерту;
оқушылар функцияның анықталу облысын,мәндер жиынын,туындыны, интервал әдісін білуі тиіс
Нәтижесінде: туындының көмегімен функциялардың өсу және кему аралықтарын табады және функцияның экстремум нүктелерін табу дағдысынқалыптастырады; шешу кезінде алдындағы алған білімдерін нақтылайды, бұрынғы білетіндерін тиянақтап,оны жаңа біліммен үштастырады
Типі: аралас сабағы
Түрі:дәстүрлі сабақ
Әдістері:түсіндірмелі-көрнекілік,деңгейлік тапсырмалар (семантикалық картамен жұмыс), топтық және жеке жұмыс,оқулықпен жұмыс,ой қозғау
Көрнекілігі: презентация,үлестірме қағаздар
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы,география
Техникалық құралдар: интербелсенді тақта
Сабақтың жоспары:
І. Үйымдастыру кезеңі.Оқушылармен амандасу,оларды түгелдеу, сабаққа
дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту
ІІ. Үй жұмысын тексеру: а)семантикалық карта
б)үйге берілген тапсырма
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіну
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту(оқулықпен жұмыс)
V. Сергіту
VІ.Сәйкестік тест орындау
VІІ. Қорытындылау
VІІІ.Үйге тапсырма беру
ІX. Бағалау
X.Рефлексия
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеймін.Сабақтың мақсатын айтып, оқушылардың дайындығын тексеремін.
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың «Білім деген — биік шың. Оған самғап қыран да, өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек» дей отырып,сабақты бастаймыз
Аты-жөні_____________________деңгей__________
Мақсаты |
+ - |
Оқу элементтері |
баға |
Түсініктеме |
1.Мына тақырыпты меңгеру 2. Өзімнің білімімді көрсету 3. жақсы баға алу |
1.семантикалық карта
орындалуы 3.тақырыпты түсінгені 4.Тест
|
1)Әр дұрысқа-1 балл қойылады 2) «5»-5 есеп барлығы болса «4»-4 есеп «3»-3-2 есеп «2»-0-1 есеп 3) бағаны көшбасшы кояды 4) бағаны көшбасшы кояды 5) бағаны мұғалім кояды |
Мен өз мақсатыма жеттім ба?
А) барлығын жақсы түсіндім
Б) жартылай түсіндім
В) түсінбедім
ІІ. Үй жұмысын тексеру: «Барлық істің басшысы- білім мен ұғым»
А) Семантикалық карта (деңгейлік):
Кестеде тігінен тапсырмалар, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой- сөйлем шығады. Соңы табайық.
1- деңгей
туындысы функция |
n |
- |
1 |
c/x |
0 |
||
у=С |
Р |
А |
Ғ |
Д |
Е |
Ұ |
Б |
у= |
О |
П |
І |
С |
К |
Э |
Ы |
у=tg x |
У |
Л |
Я |
Ю |
З |
Ұ |
М |
у= |
І |
Ш |
Ә |
Т |
Ж |
Ы |
В |
у= |
Е |
Қ |
Ж |
М |
Х |
Щ |
У |
2- деңгей
туындысы функция |
1 |
0 |
|||||
у=ctg x |
Т |
М |
Е |
Б |
Қ |
С |
К |
у= |
Р |
Ж |
А |
Г |
Ө |
А |
Л |
у=c/x |
С |
Ұ |
Й |
У |
Ы |
Я |
Ү |
у=x |
Д |
П |
Д |
Х |
Т |
Ц |
Ғ |
у= |
И |
Ы |
Я |
ф |
А |
Ң |
Ш |
3- деңгей
туындысы функция |
a |
||||||
у=аrcsin x |
M |
М |
А |
К |
У |
Һ |
Ж |
у= |
B |
Э |
З |
Ф |
ұ |
Е |
О |
у=ln x |
Қ |
Ң |
Ө |
Е |
Г |
Ц |
Р |
у= |
С |
Ә |
A |
ж |
Н |
Ю |
Д |
у= |
Ы |
І |
Ш |
T |
Х |
Я |
Э |
«Білім-басты мұрат» сөз шығады
Б) Үйге берілген тапсырмаларды тексеріп жіберейік және мына сұрақтарға жауап берейік: Әлемдегі ең биік ғимарат,Қазақстандағы ең биік гимарат,Әлемдегі және Қазақстандағы ең төмен жер
№1. f(х)=3х2-5х+6 f/(5)=? f/(10)=?
Шешуі: f/(х)=6х-5
f/(5)=30-5=25; f/(10)=60-5=55
жауабы:25;55
25-тәуелсіздігімізге 25 жыл,біздің мектеп қазақ мектеп болғанына 25 жыл болғаны, Юрий Гагарин космосқа ұшқанына 55 жыл болды.
Әлемдегі ең биік ғимарат
№2. f(х)=2х3-х2-4х+5 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Әзербайжанда Иракта Дубайда
Жауабы: 1;- , f(х) (-[1;+ f(х) [-]
Әлемдегі ең биік ғимарат деген мәртебеге 2010 жылдың 4 қантарында ашылуы өткен Бурдж Дубай ие болды.828 метрлік ғимаратта 160 қабат бар.
Қазақстандағы ең биік гимарат
№3. f(х)=- х3+8х+10 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Жауабы:-2,2. f(х) (-[2;+ f(х) [-]
Астанада салнып жатыр,биіктігі 382м,88 қабатты,Орта Азиядағы ең биік ғимарат.
Абу-Даби Плаза ҚТЖ мұнарасы Eсентай тауэр Ханшатыр
Әлемдегі ең төмен жер
№4. f(х)=х3-1 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Америка Патагония Гавай
Жауабы:0. Функция өспелі.
Ең төмен жер-ол Амазондық ойпаты,ол Оңтүсті Америкада орналасқан, оның үзындығы- 3200км.
Қазақстандағы ең төмен жер
№5. f(х)=- 12х4+16х3-3 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Маңғыстау Солтүстік Қазақстан Алматы қорығы
Жауабы:0;1. f(х) (-[1;+ f(х) [0].
Маңғыстау жерлерінде орналасқан Каракия ойысы,теңіз деңгейінен төмен 132 м.
Оқушылар,қалай ойлайсыздар-неге мен сендерге биік және төмен туралы айтып жатырмын?
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Функцияның өсу және кему аралықтарының табу алгоритмі:
1) функцияның анықталу облысын табу
2) функцияның туындысын табу
3) функцияның туындысын нольге теңестіру,сол теңдеуді шешу
4)шыққан түбірлерді координаталық түзуіне орналастыру және туындыға қою арқылы таңбаны анықтау
5)Егер «+» болса,функция «», егер «-» болса,функция «»
6)Егер «+»-тан «-»-ке функция ауысса,онда х-максимум(max) нукте болады,
Ал егер «-»-тан «+»-ке функция ауысса,онда х-минимум(min) нукте болады
Тапсырма:үйге берілген функцияның экстремум нүктелеріп табу: f(х)=2х3-х2-4х+5, f(х)=- 12х4+16х3-3 , f(х)=х3-1 , f(х)=- х3+8х+10
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту:оқулықпен жұмыс-топтық жұмыс
Сыныпта: №224-226 плакатта
V. Сергіту
VІ.Тест тапсырмалар-топпен орындайды
Мысалы:У=-
1.Экстремум нүктелерін тап(кризистық нүктелерін )
2.Функцияны экстремумға зертте,максимум және минимум нүкте тап
3.функцияның экстремум нүктелерінің қосындысын тап
4.функцияның кему аралығын тап
Шешуі: у/=-х2+х+2=0
Х1=-1, Х2=2-кризистық нукте(экстремум нүктелер)
Х max=2, Х min =-1
Кему аралық: f(х) (-[2;+
Тапсырма:1) у=4х2-6х Экстремум нүктелерін тап
2) f(х)=3+4х- х2 кризистық нүктелерін тап
3) Функцияны экстремумға зертте: f(х)=- 4х2-6х-7
4) функцияның экстремум нүктені тап: у=х3-6х2+5
5) функцияның экстремум нүктелерінің қосындысын тап: у=х3+3х2
Жауаптары:1) Х min =
2) Х max=2
3) Х max= -
4) Х max=0, Х min =4
5) Х max=-2, Х min =0; -2+0=-2
VІІ. Қорытындылау:
«Не нәрсені білмейтінімізді білгенің-өзі білім»Конфуций
шешу алгоритмы қайталап жіберу
VІІІ. Үйге тапсырма : №№224-226(в),227
ІX.Бағалау
X.Рефлексия
Класс:10 «Ә»
Тема урока: Точки экстремума функции.Точка cгиба
Цель урока:усвоение нахождения точек экстремума функции по алгоритму; Ожидаемый результат: с помощью производной учащиеся умеют находить интервалы убывании и возрастании функции, формировывать умения и навыки нахождении точек максимума и минимума; развивать логическое мышление, память, познавательную активность, умение применять ранее полученные знания при усвоений новой темы
Тип: комбинированный
Методы: объяснительно-иллюстративный, вопросно-ответный, групповая и индивидуальная работа
Наглядности: презентация,раздаточный материал
Межпредметная связь: история Казахстана,география
Ход урока:
І. Организационный момент. Сообщение темы и цели урока.
-Ребята,я урок хочу начать со слов нашего президента Нурсултана Назарбаева…
Вам всем был раздан лист оценивания,в течении урока каждый этап урока должен быть оценен вами самими
Ф.и уч-ся_____________________уровень уч-ся__________
цель |
+ - |
Элементы обучен |
оценка |
Критерии оценок |
1.освоение данной темы 2. показать свой знания при решении примеров 3. получить хорошую оценку |
1.семантическая карта 2.правильность дом.работы 3.освоение темы 4.Тест 5.итоговая оценка |
1)за 1правильное задание ставится 1 балл 2) «5»-если5 задании правилно решены «4»-за 4 задании «3»-за 3-2 задании «2»-за 0-1 задании 3) 4) 5) итоговую оценку ставит учитель |
Я достиг(а) своей цели?
А) я хорошо понял(а) тему
Б) наполовину понял(а) тему
В) ничего не понял(а)
ІІ. Проверка домашнего задания
Актуализация знаний
А) Семантическая карта (по уровням)-индивидуальная работа:
В таблице вертикально даны функции,а горизонтально их производные.На их пересечении нужно выбрать букву и получить некое слово,а в итоге предложение
1-уровень
Производная функция |
n |
- |
1 |
c/x |
0 |
||
у=С |
Р |
А |
Ғ |
Д |
Е |
Ұ |
Б |
у= |
О |
П |
І |
С |
К |
Э |
Ы |
у=tg x |
У |
Л |
Я |
Ю |
З |
Ұ |
М |
у= |
І |
Ш |
Ә |
Т |
Ж |
Ы |
В |
у= |
Е |
Қ |
Ж |
М |
Х |
Щ |
У |
2- уровень
Производная функция |
1 |
0 |
|||||
у=ctg x |
Т |
М |
Е |
Б |
Қ |
С |
К |
у= |
Р |
Ж |
А |
Г |
Ө |
А |
Л |
у=c/x |
С |
Ұ |
Й |
У |
Ы |
Я |
Ү |
у=x |
Д |
П |
Д |
Х |
Т |
Ц |
Ғ |
у= |
И |
Ы |
Я |
ф |
А |
Ң |
Ш |
3- уровень
Производная функция |
a |
||||||
у=аrcsin x |
M |
М |
А |
К |
У |
Һ |
Ж |
у= |
B |
Э |
З |
Ф |
ұ |
Е |
О |
у=ln x |
Қ |
Ң |
Ө |
Е |
Г |
Ц |
Р |
у= |
С |
Ә |
A |
ж |
Н |
Ю |
Д |
у= |
Ы |
І |
Ш |
T |
Х |
Я |
Э |
Ответ:«знание-главное оружие»
Б) Давайте проверим домашнее задание и ответим на следующие вопросы:
№1. f(х)=3х2-5х+6 f/(5)=? f/(10)=? Свяжите их ответы с нашей историей
Шешуі: f/(х)=6х-5
f/(5)=30-5=25; f/(10)=60-5=55
жауабы:25;55
25-это число связано с Независимостью нашего Казахстана,в 2016 году исполняется 25 лет нашей школе,а 55 лет-это полет Гагарина в Космос из нашей земли.
Самое высокое здание в мире
№2. f(х)=2х3-х2-4х+5 Решить f/(х)=0 и найти интервалы возрастания и убывания
Азербайжан Ирак Дубай
Ответ: 1;- , f(х) (-[1;+ f(х) [-]
Самое высокое здание в 2010 году 4 января был признан Бурдж Дубай.Высота здания 828 метров , 160 этажей.
Самое высокое здание в Казахстане
№3. f(х)=- х3+8х+10 Решить f/(х)=0 и найти интервалы возрастания и убывания
Ответ:-2,2. f(х) (-[2;+ f(х) [-]
Абу-Даби Плаза строится в Астане ,его высота 382м,88 этажей,одно из высотных здании в средней Азии.
Абу-Даби Плаза здание КЖД Eсентай тауэр Ханшатыр
Самая низкая точка на земле
№4. f(х)=х3-1 Решить f/(х)=0 и найти интервалы возрастания и убывания
Америка Патагония Гавай
Ответ:0. Функция возрастающая.
Самая низкая точка-это Амазонская низменность,она расположена в Южной Америке, его длина- 3200км.
Самая низкая точка на казахстанской земле
№5. f(х)=- 12х4+16х3-3 Решить f/(х)=0 и найти интервалы возрастания и убывания .
Мангистау Северный Қазахстан Алмаатинское ущелье
Ответ:0;1. f(х) (-[1;+ f(х) [0].
Каракия,расположеный в Мангистауской области,его низменность 132м.
-Ребята,как вы думаете,почему мы на уроке математики заговорили о самой низкой точке и о самом высоком здании?
-Правильно,мы сегодня на уроке будем находить точки максимума и минимума функции.Запишите сегодняшнее число и тему урока.
ІІІ. Освоение новой темы будет продолжением решения домашнего задания по следующему алгоритму:
1) найти область определения функции
2) найти производную функции
3) производную функции приравнять к нулю и решить это уравнение
4)корни этого уровнения расположить на координатной линии и определить знаки
5)Если «+» ,то функция «», если «-» болса,то функция «»
6)Если происходит переход с «+»-на «-»,то х-это точка максимума(max),
А если с «-»-на «+»,то х- это точка минимума(min)
Задание:используя 6-ой пунк,найти точки максимума и минимума функции f(х)=2х3-х2-4х+5, f(х)=- 12х4+16х3-3 , f(х)=х3-1 , f(х)=- х3+8х+10
ІV.Закрепление темы:работа с учебником –групповая работа
№224-226
V. Разминка
VІ.Тестовые задания
Например:У=-
1.найти точки экстремума (критические точки )
2.найти точки максимума и минимума
3.найти сумму критических точек функции
4.найти интервал убывания функции
Решение: у/=-х2+х+2=0
Х1=-1, Х2=2-критические точки (точки экстремума)
Х max=2, Х min =-1
Интервал убывания: f(х) (-[2;+
Задание для групп одинаковые:(уч-ся должны поделить между собой по 1-му заданию)
1) у=4х2-6х. найти точки экстремума
2) f(х)=3+4х- х2 найти критические точки
3) найти точки максимума и минимума: f(х)=- 4х2-6х-7
4) найти точки максимума и минимума: у=х3-6х2+5
5) найти сумму критических точек функции : у=х3+3х2
Ответы:1) Х min =
2) Х max=2
3) Х max= -
4) Х max=0, Х min =4
5) Х max=-2, Х min =0; -2+0=-2
VІІ.итог урока
VІІІ.задание на дом: №№224-226(в),227
ІX.выставление оценок и их комментарии
X.Рефлексия