Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі

Қазақстан,Еңбекшіқазақ ауданы

Еңбек орта мектебі

Математика пәні мұғалімі

Баянаева Куляш Нурмуханбетовна

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімдік: Теңсіздіктер жүйесіне енетін әр теңсіздіктің графигін сыза білу, сол арқылы олардың шешімдері жиындарының қилысуын, яғни екі теңсіздікке де ортақ шешім болатын нүктелер жиынын көрнекі түрде таба білу.
  2. Дамытушылық: Оқушылардың жеке басының ойлау қабілетін жетілдіре отырып, олардың интеллектуалды ерекшеліктерін, белсенділігін және өздігінен жұмыс істейбілу дағдыларын дамыту,қалыптастыру.
  3. Тәрбиелік: Тұлғаның қиыншылыққа даяр болу және оны жеңе білуге, қарым-қатынас қажеттілігін тәрбиелеу.

Сабақтың типі:Жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы.

Сабақтың түрі:Топпен жұмыс.

Сабақтың әдісі: Репродуктивті әдіс,Блум жүйесін пайдалану.

Сабақтың көрнекілігі: тақта,мел, таблица алгоритмі.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру (1-2мин)
  2. Үй жұмысын тексеру (дайын жауабы бойынша)(3мин)
  3. Өткен тақырыпқа шолу.(5мин)
  4. Жаңа тақырыпты түсіндіру (12-15 мин)
  5. Жаңа тақырыпты бекіту (20-25мин)
  6. Қорытындылау(баға) (3мин)
  7. Үйге тапсырма (2мин)

Дағдылар

Мақсат қою

Мұғалім-оқушы іс әрекеті

Білім

Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесі деп қандай теңсіздіктерді айтады және оны қалай шешеді?

Мұғалім түсідіреді

Түсіну

Теңсіздіктің шешімін оқушыға анықтау керек

Оқушы.Есеп шығару.Жаңа тақырыпқа сүйеніп есептер шығару.

Қолдану

Есептерді өз бетімен шығару

Оқушы ізденеді,теңсіздік құрастырып шығарады.

Талдау

Теңсіздіктің бірнеше түрін қарастырады

Оқушы теңсіздіктің шешуін табудың ортақ қасиеттерінен іздей бастайды

Синтез

Жеке әртүрлі есептерден тұжырым жасау керек.

Алгоритмін шығарады

Бағалау

Теңсіздіктер жүйесін шешу жолдры

Оқушы

1.Сызықтық 2. Сызықтық теңсіздіктер 3.Сызықтық емес 4.Екі айн.бар 5.Екі айным.бар теңс.

жүйесі жүйесі

Сонымен мына теңсіздікті шешу үшін қандай жұмыс жасаймыз?Х2 + У +4≥0

  1. Теңсіздікке сәйкс функцияның түрін анықтаймызL(парабола)У=- Х2- 4
  2. Ол функцияның графигін координаталар жазықтығына салып , жазықтықты бөліктерге бөлеміз
  3. Жазықтықтың қай бөлігі теңсіздіктің шешімі болатынын анықтаймыз.

Жаңа тақырыпты түсіндіру. (оқушылардың көмегімен)

- Екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу жолдары бізге белгілі.

- Енді «екі айнымалысы бар теңсіздіктерді жүйесін қалай шешеміз???

У≤Х

Х2 2≤25

Х22≥9

Х22≤25

Х2+У≤1

У- Х≥ -1

Шешу алгоритмі;

1. Теңсіздікке сәйкс функциялардың түрін анықтаймыз

2.Ол функциялардың графигін координаталар жазықтығына салып , жазықтықты бөліктерге бөлеміз

3.Жазықтықтың қай бөлігі әр теңсіздіктің шешімі болатынын анықтаймыз

4.Шыққан екі шешімді біріктіріп , олардың қилысуын табамыз, сол теңсіздіктер жүйесінің шешімі болып табылады.

Жаңа тақырыпты бекіту үшін топтарға тапсырма оқулықтан; №116(а,ә,б,в), №117( а,ә,б,в)

Дайын парақтағы жауап бойынша топтар дәптерлерін ауыстырып,тексереді ,бағалайды «бағалау парақшасына»

Қорытындылау ---------

Алгоритмді тағы қайталаймыз.Бағаларын айту.

Алма ағашына өз ойларын оқушылар ,алма суреті бар қағазға жазып ағашқа іледі

.Үй жұмысын беру №117(д), №118,119б,120а

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности