link8316 link8317 link8318 link8319 link8320 link8321 link8322 link8323 link8324 link8325 link8326 link8327 link8328 link8329 link8330 link8331 link8332 link8333 link8334 link8335 link8336 link8337 link8338 link8339 link8340 link8341 link8342 link8343 link8344 link8345 link8346 link8347 link8348 link8349 link8350 link8351 link8352 link8353 link8354 link8355 link8356 link8357 link8358 link8359 link8360 link8361 link8362 link8363 link8364 link8365 link8366 link8367 link8368 link8369 link8370 link8371 link8372 link8373 link8374 link8375 link8376 link8377 link8378 link8379 link8380 link8381 link8382 link8383 link8384 link8385 link8386 link8387 link8388 link8389 link8390 link8391 link8392 link8393 link8394 link8395 link8396 link8397 link8398 link8399 link8400 link8401 link8402 link8403 link8404 link8405 link8406 link8407 link8408 link8409 link8410 link8411 link8412 link8413 link8414 link8415 link8416 link8417 link8418 link8419 link8420 link8421 link8422 link8423 link8424 link8425 link8426 link8427 link8428 link8429 link8430 link8431 link8432 link8433 link8434 link8435 link8436 link8437 link8438 link8439 link8440 link8441
Акенева Асем Жумагалиевна
Должность:Математика пәнінің мұғалімі
Группа:Посетители
Страна:Қазахстан
Регион:ШҚО Көкпекті ауданы Самар ауылы
Математика. 6-сынып. Тақырыбы: Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуы

Күні,айы:

Сыныбы: 6 «а», 6 «ә»

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуы

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: оқушыларды сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуымен таныстыру. Екі сызықтық функция графиктерінің қиылысу және параллель болу шарттарын қорыту;

Дамутышылық: теориялық негізде алған білімдерін практикада қолдана білу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке,білімге талпынуға,іздене білуге, өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру

II. Еске түсіру стратегиясы (өткен материалға қайталау жүргізу)

1. Функция дегеніміз не?

2. Аргумент дегеніміз не?

3. Сызықтық функция дегеніміз не?

4. Сызықтық функцияның графигі не болып табылады?

5. Тура пропорционалдық функциясы қандай формуламен беріледі?

6. у=kx фукциясының графигі қандай сызық?

7. у=l функциясы қалай аталады графигі қандай сызық?

III. Үй жұмысын тексеру.

Қатар отырған екі оқушы дәптерлерін алмасып үй жұмысын тексереді.

IV. Жаңа сабақ

1-тапсырма

Мына екі координаталық жазықтықта орналасқан сызықтық функциялардың графиктеріне назар аударындар:

1) 1-ші координаталық жазықтықта графиктері параллель түзулер болатын функциялардың жазылуында қандай ұқсастық бар?

2) 2-ші координаталық жазықтықта графиктері қилысатын түзулер болатын функциялардың формулаларында қандай айырмашылықтар бар?

Бұдан шығатын қорытынды екі сызықтық функцияның графиктері бір координаталық жазықтықта салынса, олар бір-бірімен қилысады немесе параллель түзулер болады.

I. Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктерінің қиылысуы.

Егер сызықтық функциялардың графигі болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері әр түрлі (тең емес) болса, онда түзулер қиылысады.

Өзара қиылысатын екі түзудің бір ғана ортақ нүктесі болады.Сондықтан екі сызықтық функцияның графиктері болатын екі түзу қиылысуы үшін, оларға бір ғана нүкте ортақ болуы керек. Бұл жағдайда екі функция үшін у-тің бір ғана мәніне х-тің бір ғана мәні сәйкес келеді. х-пен у-тің осы мәндері екі түзудің қилысу нүктесінің координаталары болады. Қиылысу нүктесіндегі х-тің мәнін табу үшін функцияларды теңестіру қажет.

Мысал: у=2х+1 және у=0,5х+4 функцияларының графиктерінің қиылысу нүктесін табайық.

2х+1=0,5х+4

1,5х=3

х=2.

х=2 =˃ у=2х+1=2·2+1=5; у=5;

у=0,5х+4=0,5·2+4; у=5.

Демек х=2 болғанда екі функция да 5-ке тең бір ғана мәнді қабылдайды. Олай болса екі функцияның графиктері А(2; 5) нүктесінде қиылысады.
II. Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктерінің параллель болуы.

Егер сызықтық функциялардың графигі болатын түзулердің бұрыштық коэффициенттері бірдей (тең) болса, онда түзулер параллель болады.

Бір координаталық жазықтықта орналасқан екі сызықтық функцияның графиктері болатын түзулердің ортақ нүктесі болмағанда ғана олардың параллель болатыны белгілі.

Мысал: у=1,5х+2 және у=1,5х-2 функциялары үшін

1,5х+2=1,5х-2 теңдеуін шешу қажет:

1,5х+2=1,5х-2

0·х=-4.

Теңдеудің түбірі болмайды.

Теңдеудің түбірі болмағандықтан, у=1,5х+2 және у=1,5х-2 функцияларының графиктері болатын түзулердің ортақ нүктесі болмайды, демек, бұл түзулер параллель.

Графиктері өзара қиылысатын түзулер болатын у=kx+l функциясында l-дің мәні бірдей болғанда, түзулердің барлығы да Оу ординаталар осінің бір ғана (0; l) нүктесінде қиылысады.

V.Сабақты бекіту кезеңі:

№1388 (ауызша)

А-деңгей

№1390

Функциялар графиктерінің қиылысу В нүктесінің координаталарын тауып, графиктерін салып тексеріңдер:

1) В(2; 7) 3) В(-3; -4)

2) В(0; 3) 4) В(0; 4)

В-деңгей

№1396

Мына функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта салыңдар:

1) к=4 2) түзулер параллель орналасқан

С-деңгей

№1403

у=kx+l функциясының графигі у=0,5х функциясының графигіне параллель және 1) А(0; 3); 2) В(0; 2) 3) С(2;-3) нүктелері арқылы өтеді. k-ның , l-дің мәндерін тауып, функцияны формуламен жазыңдар.

1) у=0,5х+3 2) у=0,5х+2 3) у=0,5х-4

VI.Сабақты қорытындылау.

1) Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері қиылысады?

2) Қандай жағдайда екі сызықтық функцияның графиктері параллель түзулер болады?

3) Қандай жағдайда түзулер ординаталар осіндегі бір ғана нүктеде қиылысады?

VII. Үйге тапсырма беру. №1391, №1395, №1397

VIII. Оқушыларды бағалау.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности