Қазахстан, Актобе қаласы
№22 орта мектебі
Математика пәнінің мұғалімі
Ильясова Г.С.
Мақсаты:
Сызықтық функцияның формуласының жазылуын, түзудің бұрыштық коэффициентінің оң не теріс сан болуына сәйкес графигінің ширектерде орналасуларын, сызықтық функцияның графиктерінің дербес жағдайларын білу дағдысын қалыптастыру.
Сызықтық функцияның барлық берілген түрлеріне есептер шығару, графиктерін тұрғызу арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,ой белсенділігін арттыру.
Топпен жұмыс істеу арқылы оқушылардың бір-бірін бағалауға,бірігіп есеп шығаруға,көмектесуге,ынтымақтастыққа баулу дағдысын қалыптастыру. Сызбаларды сауатты салуға баулу.
Сабақтың типі: Қайталау және бекіту
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ
Пәнаралық байланыс: информатика
Көрнекілігі : Интерактивті тақта.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың сабаққа даярлығы мен қатысымын тексеру.
II .Үй тапсырмасын тексеру.
№ 1391
1) 4 3) 7
2) 0.5 4)0.8
№ 1397.
1) A (3;4)
2) 2) A (-3;2)
3) 3) A ( 2, 3 )
4) 4) A ( -4 ; - 2 )
IIIПрограммаланған робот. Қайталау.
IVГрафикпен жұмыс
У= 2х; у =-4х ; у = 2х +1 функцияларының графиктерін тұрғызыңдар
У=2
№ = 1398
1) У = kx+L
A ( 0 ; 2 ) 2= 0* k + L
L = 2
B ( -4 ; 0) 0 = -4 k +2
4k = 2 k = 2 / 4 = 1/ 2 = 0.5
K = 0,5
A : y = 0.5 x +2
2) B : y = kx +L.
A ( 0 ; 2) ; 2= 0k +L
L= 2
B ( 3; 0 ) ; 0 = 3k +2 .
-3k = 2 k = - 2/3
B: y = - 2/3 x + 2
3) Y = kx +L
A ( 0 ; 2 ) 2= 0k + L
L = 2
B ( -1 ; 0) 0 = - k + 2
k = 2
C : y = 2x + 2
y
2
-4 -1 3 x
VІҚатесін тап :
1. y
y= -x
x
2. y
y= 2x+3
3
1,5 x
3. y
y= x
x
4. y
x
y= -x-2
VIІ Кім шапшаң:
1) F (x) = k x + 3.5 3) F ( - 5) = 8.5
8k + 3,5 = 19,5 -5k + 3,5= 8,5
8k = 19,5 -3,5 -5k = 8,5 — 3,5
8k = 16 -5k = 5
K =2 k = -1
2) F ( 1/6) = 4.5
1/6 k+ 3.5 = 4.5
1/6k = 1
K = 6
№ = 1343
F (x) = 1.8 x +L
1) 1.8 *3 + L = 8.2
5.4 +L = 8.2
L =8.2 — 5.4
L = 2.8
2) 1.8 ( - 2) + L = 2.1
-3.6 + L = 2.1
L = 5.7
3) F (x) = 1.8 x +L
1.8 * 0.5 + L = -1
0.90 + L = -1
VIІI Кодталған тест
1-топ
1) Y = kx A (2; 4) k = ?
1) 1 2) 2 3) 3
2) 5x — 3 = y k; l ?
4)- 5 ; +3 9) 5;- 3 8) -5; -3
2-топ
1) Y = kx B ( 3. 9) k = ?
7) 1 8) 4 9) 3
2) Y = - 6x — 3 k; l = ?
2) -6; -3 3) 6; -3 4) -6; 3
3-топ
1)Y = kx C ( 5 ; 10) k =?
2)2 3) -2 4) 1
2)Y= 10x -1
7)( 10; -1) 8) (- 10 ; 1) 9) ( -10 ; - 1);
ІХҮйге тапсырма, бағалау, қорытынды.
№1418, № 1420.