Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы:Қасиетті Түркістан
Сыныбы: 8 «А»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: «Қасиетті Түркістан» туралы білім деңгейін
қалыптастыру
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардымәтіннің негізгі идеясын анықтай
білуге талпындыру, өз ойларын толық жеткізу
үшінтіл байлықтарын дамыту
Тәрбиелік мақсаты: Еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін
арттыру,тарихи құндылықтарды бағалауға үйрету
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс,сұрақ-жауап, тұжырымдау, жобалау
Сабақтың көрнекілігі: слайд, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
• Ұйымдастыру кезеңі
• Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
• Жаңа сабақ
• Бекіту
• Қорытындылау
• Бағалау
• Үйге тапсырма
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Бір-біріне жақсы тілектер білдіру.
Үй тапсырмасына әр топ «Түркістан қаласы» туралы презентация жасап келуге берілген. Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды.
1-топ- Алғырлар
2-топ- Білгірлер
3-топ- Тапқырлар
Мұғалім: Интерактивті тақтадағы суретке назар аударыңыздар.
- Бұл суретте не бейнеленген?
- Түркістан Қазақстанның қай аймағында орналасқан?
- Бұл қалада қандай тарихи ескерткіштер бар?
- Қожа Ахмет Йасауи кім?
- Кім көмектесе алады?
1. Тақтада берілген синоним сөздермен сөйлемдер құрастырыңыздар.
Үлестірме қағаздар таратамын.
Көне — ескі, қала — шаһар, ғасыр — дәуір, қасиетті — киелі, дүние — әлем,
аймақ — өлке.
2. Мәтінді үш бөлікке бөліп үш топқа таратамын. Мәтінді кластер арқылы
әңгімелеңіздер. (Постер таратамын)
3. Мәтін бойынша диалог құрастырыңыздар. Топ ішінде
Әр топ бір — біріне сұрақтар дайындады.
- Түркістан қандай қала?
- Сіз Түркістан қаласында болдыңыз ба?
- Түркістанда кімнің кесенесі бар?
- Түркістанға келгендер қайда барады?
- Түркістанға барғың келе ме?
- Түркістан туристік қала ма?
Алдарыңыздағы бағалау критерийлері арқылы өздеріңізді және топты бағалаңыздар.
Баға |
Баға өлшемдері |
Орындау мөлшері |
«5» |
1.Үй тапсырмасын орындаған, өте жақсы қорғады 2.Тапсырманы қатесіз орындады. 3. Мәтін бөлігін өз сөзімен әңгімеледі 4.Диалог құрастырды,сабаққа белсене қатысты. |
+ + + + |
«4» |
1. Үй тапсырмасын орындаған, жақсы қорғады 2.Тапсырманыорындады. 3.Мәтін бөлігін әңгімеледі,сабаққа жақсы қатысты. 4.Диалог құрастырды. |
+ + + - |
«3» |
1. Үй тапсырмасын жартылай, қатемен орындаған 2. Тапсырманы жартылай орындады. 3. Мәтін бөлігін біреудің көмегімен әңгімеледі 4. Диалогты қатемен құрастырды |
+ + - - |
«2» |
1.Үй тапсырмасын қатемен орындаған 2. Тапсырманы орындамады. 3.Мәтін бөлігін есіне сақтады, бірақ айта алмады 4. Диалогты құрастыра алмады |
+ - - - |
Рефлексия
Үй тапсырмасы:
«Отырар» қаласы туралы презентация жасап келіңіздер