Қазақстан Республикасы,Оңтүстік Қазақстан облысы,Мақтарал ауданы,Жетісай қаласы
"№122 жалпы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Физика пәні мұғалімі
Абдукадирова Улжан
Сабақтың мақсаты: Газ заңдары туралы жан-жақты білім бере отырып,оқушылардың ой-өрісін, ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, жылдам қимылға ұшқыр ойлауға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: физикалық диктант, көршіңді тексер, логикалық сұрақтар, графикалық жұмыс, есептер шығару, физикалық сауаттылық
Сабақтың көрнекілікттері:АКТ, үлестірмелі материалдар, насос, қыздыру шамы, шприц
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын сұрау
Физикалық диктант:
1. Молекулалар шоғыры
2. Зат мөлшері
3. Заттың мольдік массасы
4. МКТ-ның негізгі теңдеуі
5. Менделеев-Клапейрон теңдеуі
Физикалық диктантты тексеру:
“Көршіңді тексер” әдісімен тест жұмысын орындау.
І топтың ІІ топқа дайындаған тест сұрақтары
1. Реомюр шкаласы бойынша судың қайнау температурасы:
А) 80 Р
В) 1000 Р
С) 60 Р
Д) 75 Р
2. Дені сау адамның температурасы 36 С, Кельвин шкаласында бұл температура:
А) 273 К
В) 320 К
С) 309 К
Д) 310 К
3. Тұрақты көлемі мен пішіні болмайтын күй:
А) сұйық пен газ
В) тек газ
С) тек сұйық
Д) тек қатты дене
4. Қалыпты жағдайда кез-келген газдың қысым, көлем, температурасы қанша?
А) қысым 103Па,көлем 22.4 л , температура 278 К
В) қысым 104 Па,көлем 21.4 л , температура 273 К
С) қысым 106 Па, көлем 22.5 л , температура 275 К
Д) қысым 105 Па, көлем 22.4 л , температура 273 К
5. Больцман тұрақтысы:
А) 1.38*1023Дж/К
В) 1.38*10-23Дж/К
С) 1.38*10-22Дж/К
Д) 1.38*1022дж/К
ІІ топтың І топқа дайындаған тест сұрқтары
1. Қатты денелерге тән қасиеттер:
1) Берілген көлемді толтырады
2) Белгілі пішіні болады
3) Көлемін сақтайды
4) Оңай сығылады
А) 1 және 3
В) 2 және 3
С) 2 және 4
Д) 3 және 4
2. Универсал газ тұрақтысының мәні?
А) 8.31 Дж/К*моль
В) 88.33 Дж/К*моль
С) 8.13 Дж/К*моль
Д) 3.18 Дж/К*моль
3. Кельвин температуралық шкаласы бойнша 0оС нешеге тең?
А) 173 К
В) 373 К
С) 274 К
Д) 273 К
4. Броундық қозғалыс:
А) Зат атомдарының ретсіз (хаостық) қозғалысы
В) Биологиялық қозғалыстар
С) Сұйықта (ерітіндіде) жүзген бөлшектердің ретсіз қозғалысы
Д) Химиялық реакция
5. Екі дене жылулық тепе-теңдік болмау үшін қандай физикалық параметрлері әр түрлі болуы керек?
А) Қысымдары
В) Молекулалардың орташа квадраттық жылдамдығы
С) Температуралары
Д) Денелердің көлемі
Е) Денелердің массалары
Бізді қызықтыратын сұрақтар:
1. Егерде молекулалардың арасындағы тартылыс күштері кенеттен жоқ болып кетсе, ыдыстағы газдың қысымы қалай өзгерер еді?
2. Температурасы мен қысымы бірдей болғанда қайсысы ауыр болады: құрғақ ауа ма, әлде ылғал ауа ма?
3. Ылғал ағашты жаққанда сытырлаған дыбыс шығады. Мұның себебі неде?
Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
Жаңа материалды меңгерту:
Газдардағы изопроцестер
Газдың берілген массасы үшін қандайда бір термопараметрдің тұрақты болып қалатын процестерді изопроцестер д.а.
Келесі изопроцестерді қарастырайық:
Процестер |
Изотермалық процесс |
Изобаралық процесс |
Изохоралық процесс |
Тұрақты шама |
T = const |
p = const |
V = const |
Изотермалық процесс -температурасы тұрақты, ал қысым мен көлемі өзгеретін термодинамикалық процесс.
Газ күйінің теңдеуіненpV = m/M·RT шығатын нәтиже:
T = const кезінде газдың берілген массасы үшінpV = const (Бойль — Мариотт заңы).
Р. Бойль Э Мариотт
T = const, онда V↓ p↑, немесе керісінше V↑ p↓
Изобаралық процесс -қысымы тұрақты, ал температура мен көлемі өзгеретін термодинамикалық процесс.
Газ күйінің теңдеуінен pV = m/M·RT шығатын нәтиже:
р = const кезінде газдың берілген массасы үшін V/Т = const ( Гей-Люссак заңы).
Ж. Гей-Люссак р = const кезінде Т↓ V↓, керісінше T↑ V↑
Изохоралық процесс -көлемі тұрақты, ал температура мен қысым өзгеретін термодинамикалық процесс.
Газ күйінің теңдеуіненpV = m/M·RT шығатын нәтиже:
V = const кезінде газдың берілген массасы үшін p/Т = const (Шарль заңы).
Ж. Шарль
V = const кезінде Т↓ p↓, керісінше T↑ p↑
|
Ғалымдардың ағылшын тілінде өмір баяны:
1-оқушы: Edme Marriotte- lived in 1620-1684 he is French physicist, one the founders and the first member of the Academy of Sciences in Paris
Robert Boyle student of Zhonevskom University Robert Gook studied Robert Boyle.
2-оқушы: Joseph Louis Gray Lusac-lived in 1778-1850 Saint-leonard-de-Nobbat,in Paris.He was a French chemist and physicist. In 1809 he become professor of chemistry.From 1808 to 1832, he was a professor of physics at the Sorbonne.
3-оқушы Jack Sharl (1746-1823) Franch physicist, is matematician,inventor, self-educated.
Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
Графикалық жұмыс
1-2: изобаралық ұлғаю2-3: изотермиялық сығылу3-1: изохоралық суыту
р, Т осінде V, Т осінде
процестерді салыңдар
1-2: изохоралық қыздыру 1-2: изобаралық қыздыру
2-3: изотермалық ұлғаю 2-3: изотермалық сығылу
3-1: изобаралық суыту 3-1: изохоралық суыту
Есептер шығару
Сабақты қорытындылау: Оқушылардың жаңа тақырып бойынша функционалды сауаттылығын тексеру.
1-топ шприцте орындалатын Гей-Люссак заңын түсіндіреді (изобаралық процесс)
2-топ қыздыру шамында орындалатын Шарль заңын түсіндіреді (изохоралық процесс)
3-топ насоста орындалатын Бойль-Мариотт заңын түсіндіреді (изотермалық процесс)
Бағалау
Физикалық диктант 0-5 ұпай
Көршіңді тексер 0-5 ұпай
Қызықты сұрақтар 0-3 ұпай
Графикалық жұмыс 0-3 ұпай
Есептер шығару 0-6
Физикалық сауаттылық 0-3 ұпай
Жиынтық ұпай 25
25-21 ұпай «5»
20-15 ұпай «4»
9-14 ұпай «3»
0-8 ұпай «2»
Кері байланыс
Үй жұмысы: §4.8, 9-жаттығу(1,2,3,5,8,9)