link0 link1 link2 link3 link4 link5 link6 link7 link8 link9 link10 link11 link12 link13 link14 link15 link16 link17 link18 link19 link20 link21 link22 link23 link24 link25 link26 link27 link28 link29 link30 link31 link32 link33 link34 link35 link36 link37 link38 link39 link40 link41 link42 link43 link44 link45 link46 link47 link48 link49 link50 link51 link52 link53 link54 link55 link56 link57 link58 link59 link60 link61 link62 link63 link64 link65 link66 link67 link68 link69 link70 link71 link72 link73 link74 link75 link76 link77 link78 link79 link80 link81 link82 link83 link84 link85 link86 link87 link88 link89 link90 link91 link92 link93 link94 link95 link96 link97 link98 link99 link100 link101 link102 link103 link104 link105 link106 link107 link108 link109 link110 link111 link112 link113 link114 link115 link116 link117 link118 link119 link120 link121 link122 link123 link124 link125 link126 link127 link128 link129 link130 link131 link132 link133 link134 link135 link136 link137 link138 link139 link140 link141 link142 link143
Кожабекова Айгуль Абдукадыровна
Должность:учитель математики и физики
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:кызылорда
Геометрия 8- класс Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.

Геометрия: 8 22.01

Сабақтың тақырыбы: Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу.

"Адамның ақыл-ойының кеңейе түсуіне математиканың тигізетін әсерін айтып жеткізу қиын. Математика ой, ақыл шегін кеңейтеді.”

О.А.Жәутіков.

Сабақтың мақсаты:

- Оқушылардың тікбұрышты үшбұрыштарды шешу тақырыбы бойынша алған білімдерін толықтыру, тереңдету, оны күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету;

- Өз бетімен ойлауды, шығармашылықпен ізденуді дамыту;

- Есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін арттыру.

Күтілетін нәтиже:

- Есеп шығару жолдары мен тәсілдеріне талдау жасау;

- Есептердегі ұқсастақтарды көру,

- Шығарылған есепті теориялық негіздеу және бағалау;

- Бір есепті бірнеше жолмен шығара білуге дағдылану.

Сабақтың көрнекілігі: сызғыш, дидактикалық карточкалар,

Сабақтың түрі: бекіту сабағы.

Сабақтың жоспары:

1. Қызығушылығын ояту.

- Фигуралар таңдау;

- Математикалық диктант;

- Тарихи есептер;

2. Мағынаны тану.

- Есептер шығару, оқулықпен жұмыс;

- Тест тапсырмалары;

3. Ой толғаныс.

- Тарихи мәлімет, Пифагор теоремасының тарихы туралы деректер;

- Үйге тапсырма беру;

- Бағалау;

Сабақ барысы.

1. Қызығушылығын ояту.

Фигураларды таңдау арқылы адамдардың белгілі бір көрінбейтін қасиеттерін анықтап тануға болады.

Мысалы таңдаған адам көшбасшы, өз-өзіне сенімді, шешімшіл, батыл,

керемет саясаткер, ұшқыр ойлы, қарым-қатынас ортасы үлкен.

- таңдаған адам өзгермелі, өзін-өзі бағалауы төмен, өзіне-өзі сенбейді,

көңіл-күйі тез өзгереді, ұмытшақ.

- таңдаған адам жылы жүзді, өзгеге қамқор, кішіпейіл, қоршағанның

пікіріне сүйенеді, қарым-қатынаста үлкен қажеттілік сезінеді.

Математкалық тұрғыда үшбұрыштарды шешкенде, соның ішінде тікбұрышты үшбұрыштарды шешу үшін нені білуіміз керек?

- Пифагор теоремасы

- Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусын, косинусын, тангенсін, котангенсін

(сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.)

Математикалық диктант (

ДЕ2 = ДК2 + КЕ2 Д

sinα = cosα = ctg α =

tg α = К α Е

Ауызша есептер. (

1. Ежелгі Үнді есебі (Бхаскара есебі)

Өзен жағасында өскен терек қатты желден діңінен сынып құлағанда, өзен ағысымен терек діңі тік бұрыш құрайды. Теректің құлаған басы өзеннің шетіне жетеді, ал қалған діңі 3 фут. Өзеннің ені 4 фут болса, теректің биіктігі қанша?

2. Ежелгі Қытай есебі

Ені 1 чжан = 10 чи су қоймасының дәл ортасында ұзындығы 13 чи қамыс өсіп тұр. Егер қамысты жағаға тартса, ол жағаға дәл жетеді. Судың тереңдігі қанша?

2. Мағынаны тану.

Оқулықпен жұмыс Есептер №2, №3, №68, №70.

1.АДЕ тік бұрышты үшбұрышында Д бұрышы тік. Мына теңдік дұрыс па? АД2 =ДЕ2 +АЕ2

А) дұрыс В) дұрыс емес

2. Қабырғалары 9см, 12см, 15см болатын үшбұрыш тікбұрышты үшбұрыш бола ма?

А) болады В) болмайды

3. АВС үшбұрышының С бұрышы тік. Теңдікті аяқта: sinA =

А) ВСАВ В) АСАВ С) ВСАС Д) АСВС

4. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 24см, 7см. Оның гипотенузасын тап.

А) QUOTE 507 В) 527 С) 57 Д) 527 625см В) 5см С) 25см Д) 527см

5. Тең бүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 25см, табаны 30см. Оның төбесінен түсірілген медианасын тап.

А) 10см В) 15см С) 20см Д) 25см

6. Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 13см, бір катеті 5см. Кіші сүйір бұрышының косинусын тап.

А) 513 В) 1213 С) 512 Д) 125

7.Тікбұрышты үшбұрышының бір бұрышы α, гипотенузасы 5см. α бұрышына қарсы жатқан катетін тап.

А) 5cosα B) 5tgα C) 5ctgα D) 5sinα

8. Тік бұрышты үшбұрыштың бір бұрышы α, оған іргелес жатқан катеті 2см. Гипотенузасын тап.

А) В) С) Д)

9. Диагональдары 16см, 12см ромбының периметрін тап.

А) 30см В) 100см С) 10см Д) 40см

10. Тең бүйірлі трапецияның бүйір қабырғасы 10см, табаны 17см, биіктігі 8см. Кіші табанының ұзындығын тап.

А) 6см В) 12см С) 11см Д) 5см

3. Ой толғаныс

·

Пифагор теоремасы туралы мәліметтер, оның дәлелдеу тәсілдері.

Пифагорды кім білмейді

Даңқы шыққан әр елге!

Аты — шулы теоремасы

Тарап кетті әлемге.

Ұлы оқымысты Пифагор б.з.д. 570 жылдары Самос аралында дүниеге келген. Оның әкесі Мнесарх бағалы тастармен айналысқан. Пифагордың анасының есімі сақталмаған. Кейбір деректерге қарағанда оның анасы — Самос аралының негізін қалаушы Анкея тегінің қызы Пифаида. Пифагор Ежелгі Грецияда 570-500 жж. өмір сүрген.Ол бала кезінен саяхат жасауды армандаған. Пифагор Үндістанда, Египетте, Вавилонда болған. Өзге елдердің ғылыми жетістіктері мен ежелгі мәдениетін зерттеген. Отанына оралғаннан кейін Пифагор аристократия уәкілдерімен жастар үйірмесін ұйымдастырған. Үйірмеге ұзақ сын емтихандардан кейін салтанатпен қабылданған. Оған енуші әр адам өз мүлкінен безіп, бас тартқан және ілімнің негізін құраушының оқуын құпия сақтауға ант берген. Осылайша Оңтүстік Италияда атаулы "Пифагор мектебі” пайда болды. Пифагоршылар математикалық, философиялық, жаратылыс ғылымдарымен айналысқан. Олармен көп жаңалық ашқан. Пифагор халық көтерілісі кезінде көше шайқасында өлген

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности