Қазақстан,ОҚО,Шымкент
№104 Е.Юсупов атындағы ЖОМ
Қазақ тілі пәні мұғалімі
Турабаева Наргиза Султанбаевна
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға елордамыз Астана қаласы туралы,
Думан ойын-сауықтыру орталығы туралы түсінік беру.Оқушыларды Джунгли театрымен таныстыру.Білімділігін арттыру.
2.Оқушылардың сөздік қорын молайту,дүниетанымын кеңейту.Топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру . Сауатты жазуға үйрету.
3.Өз еліне,жеріне деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу, бір-біріне сыйластық сезімдерін тереңдету.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ,аралас сабақ.
Көрнекілігі: слайд,суреттер
Сабақтың барысы:
Оқушылармен амандасу,оларды сабаққа психологиялық дайындау.
-Қазір бізде қандай сабақ?
-Қазір бізде қазақ тілі сабағы
-Қазақ тілі сабағында біз қандай тілде сөйлейміз?
-Қазақ тілі сабағында біз қазақ тілінде сөйлейміз
-Өлкемізде қандай мезгіл?
-Өлкемізде қыс мезгілі
-Қыс мезгілінде ауа райы қандай болады?
-Қыс мезгілінде күн суық болады, қар жауады, айналаның барлығы аппақ түске кіреді.
-Бүгін күн қандай?
-Бүгін күн суық, көшеде қар жауып тұр.
-Бірақ біздің бөлмеміз ыстық,өйткені біздің бөлмемізде күн шығып тұр. Күн бізге қарап күліп тұр,келіңдер біз де бүгінгі сабағымызды сол күн сияқты бір-бірімізге қарап күліп, бір-бірімізге сәттілік тілеп, сабағымызды жақсы көңіл күймен бастайық.
-Қане, онда келіңдер, шаттық шеңберін жасап алайық
Шаттық шеңбер
Жарқырып күн де ашылды
Айналаға нұр шашылды
Қайырлы күн,біз көңілді баламыз
Қайырлы күн,біз бақытты баламыз.
-Қане, оқушылар, маған айтыңдаршы, біз бақытты баламыз деп айттыңдар, не үшін бақыттысындар?
Оқушылардың жауабы.
-бізге сондай мүмкіншіліктерді кім жасап берді?
-Біздің елбасымыз кім?
-Н.Ә.Назарбаев
-Мемлекетіміздің толық атауын атаңдаршы
-Тәуелсіз Қазақстан Республикасы
-ҚРсының Елордасы қай қала?
-Астана қаласы
-Бүгін біз сіздермен оқушылар осы Астана қаласындағы Думан ойын сауықтыру орталығына саяхатқа барады екенбіз.Біз өтен сабақтарда сіздермен Думан ойын сауықтыру орталығы туралы кітап арқылы танысқан едік.
-думан ойын сауықтыру орталығы дегеніміз не?
-развлекательный центр
-ол жақта адамдар не істейді?
-балалар аттракциондарда ойнайды, 3д кинолар тамашалайды.
-Біздің қалада да барма сондай ойын сауық орталықтары?
-Кімдер барған?
-Өте жақсы оқушылар,демек біз бүгін Астана қаласындағы Думан ойын сауықтыру орталығына саяхатқа барамыз.Біз саяхатқа поездбен барамыз
-поездға отыру үшін бізге не керек болады?
-Билет
-сендер мектептегі ең жақсы,тәртіпті оқушы болғандарыңыз үшін мектебіміздің директоры сендерге Думанға билет беріп жіберіпті.мен осы конверттегі билеттерді сендерге таратып берейін.
Тақтада лозунг
Біз көңілді баламыз
Әсем әнге саламыз
Ақпыз,қара,сарымыз
Доспыз,татумыз бәріміз
Осы сөздерді дәлелдеу үшін келіңдер ән айтайық
-ән 1мин 14сек
-ал енді билеттедегі нөмірлерімізге қарап вагондарымызға отырамыз.
1-номер 1- вагонға,2-номер 2- вагонға, 3-номер 3- вагонға отырып, саяхатқа кеттік.
-біз джунгли театрына жетіп баруымыз үшін көптеген аялдамаларда тоқтауымыз керек болады. Аялдамаларда адаспау үшін бізге не керек болады?
-карта
-онда мен сендерді картамен таныстырайын
-1- аялдама Астана қайталау –білім анасы
2- аялдама Демалыс оқы да біл,ойнада күл
3-аялдама Думан
4- аялдама Джунгли театры
-1аялдамаға бару үшін біз алған білімдерімізді қайталап,пысықтауымыз керек екен. 3 топтан 3 оқушы тақтаға шығып,фон талдау жасайды
Қалғандармен сұрақ-жауап. Үй тапсырмасын тексеру.
Экранда үй тапсырмасының дұрыс варианты шығады. Әр топтан 1 оқушы оқиды. Сөзжұмбақты әр топтан 2-3 оқушы оқиды.тақтадағы оқушылардың жұмысын тексеріп,бағалау.
-міне 1-аялдамағада келдік. Астана қаласы.қандай ғажап қала,Астана ең жас қала,арман қала! Астанада көптеген көрікті жерлер бар.
видеоролик
-ал енді 2-аялдамамыз демалыс аялдамасы екен. Жолда көп жүріп,шаршап қалған шығарсыздар,келіңдер жақсылап демалып алайық
Ән «Аяқпенен топ,топ,топ»
-міне сергіп те алдық. Енді кейінгі аялдамаға жол алайық.
3- аялдамамыз Думан аялдамасы. Өткен сабақтарда біз сіздермен думан ойын сауықтыру орталығындағы Мұхитарал туралы сөйлескенбіз.
.Мұхитаралда нелер бар екен?
-Мұхитаралда 70 метрлік туннель бар.
-Мұхитаралда 31 аквариум бар.
-Мұхитаралда үлкен көрмелер бар.
-250-300 түрлі жәндік бар.
-өте жақсы,оқушылар.Мұхитарал өлеңін бізге кім жаттап береді?
3 топтан 3 оқушы жаттайды.
-керемет оқушылар,енді келіңдер,Думанның ішіндегі Мұхитаралға кірейік.
Видеоролик Океанариум
-Қандай ғажап
-Ал енді,оқушылар, біздің ең соңғы ең негізгі аялдамамыз,бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Джунгли театры». Джунгли деген сөзді естігенсіндер ме?
-Джунгли сөзі хинди Джангал сөзінен келіп шығып ну орман яғни қалын орман деген мағынаны білдіреді екен.
Джунглиде үлкен ағаштар, шырмауықтарменшырмалған бамбуктер мен биік шөптер аралас өскен ағаштар,бұтақтар бар екен. Бүгін біздің баратын жеріміз нағыз Джунгли емес,Думандағы Джунгли тетры екен. Джунглине кіруден бұрын,тапсырмалар орындауымыз керек екен.
-демек 1ші жаңа сөздермен танысып алайық.
Аниматроник-робот қуыршақтар
Өрмекші-паук
Қолтырауын-крокодил
Тасбақа-черепаха
Тироннозавр,трицератропс--мұз ғасырында өмір сүріп,қазір қырылып кеткен жануарлар.
-жаңа сөздерден сөйлем құрайық.
-біз хайуанаттар бағында қолтырауын көрдік.
-ағамның тасбақасы бар.
Дәптерге бүгінгі күнді жазып көркем жазу уақытын өткіземіз.
Ө дыбысы
Кітаптағы 1 тапсырманы оқып, орысшаға аударамыз.
2 тапсырманы дәптерге жазамыз.
3топтан з оқушы шығып тақтаға жазады.
3-тапсырмадағы өлеңді оқып мағынасын түсіндіремін.
-өздік жұмыс фонетикалық талдау
ӨРМЕКШІ
5тапсырма 10 айырмашылықты тап топпен жұмыс
-Енді Джунгли театрына кіруге болады
ВИДЕОРОЛИК
-ДЖУНГЛИ ТЕАТРЫ ұнады ма? Не көрдіңдер? Не үйрендіңдер?
-оқушылардың жауабы.
Оқушылар сабақ барысында аттракционға билет жинап отырады. Қай топта көп карточка жиналса, сол топ 1 орын алады. Әр бір оқушының алған билетіне қарап жеке бағалау.
Сабақтың соңында оқушылардың ниеттері.