«Гимназия сыныптары бар №5 жалпы білім беру орта мектебі»ММ
ТАҚЫРЫБЫ: Бірмүше және көпмүше тақырыптарына
«Астанаға саяхат» қайталау сабағы
Дайындаған: математика пәні мұғалімі
Қалекеш Айнагүл Абайқызы
Сабақтың тақырыбы: Бірмүше және көпмүше тарауларын қайталау
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Бірмүше және көпмүше тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру және тиянақтау;
2. Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп, ойлау, өз бетімен еңбектену қабілеттерін дамыту;
3. Тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: тапсырмалар жазылған слайдтар, карточкалар, әртүрлі бағалау
фигуралары.
Типі: дәстүрлі емес сабақ.
Түрі: саяхат-сабақ
Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру сәті.
ә) «Астанаға саяхат» қайталау сабағы.
Маңғышлақ стансасынан Маңғышлақ- Астана жолаушылар жүрдек поезы жолға шығайын деп тұр. Бұл поезбен мектебіміздің 7 сынып оқушылары жетекшісімен бірге еліміздің бас қаласы — Астана қаласына саяхатқа бара жатыр. Ең біріншіден әрқайсыларына өз міндеттеріңді бөліп берейін: көшбасшы — сынып жетекшісі (ол мен), жолсеріктер — сынып старостасы мен оның көмекшісі, жолаушылар — оқушылар.
Ал, енді балалар қаламыздан ұзақ сапарға аттанамыз. Онда жолсеріктердің дайындығын көрейік: Оларға 2 есептен тапсырма беремін:
Бірмүшелерді стандарт түрге келтіріңдер:
1-жолсерік:
2- жолсерік:
Осымен жолсеріктер дайын болды.
Балалар, жолсеріктер сіздердің билеттеріңді тексеріп болған соң, орындарыңызға орналасу үшін келесі есептерді шығарамыз:
Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу керек:
1-жолаушы:
2- жолаушы:
Жолаушылар жайғасты.
Ал, енді балалар жолсерік поездың Бейнеу стансасына келіп тоқтап жатырғанын хабарлады. Енді бұл жерден әдеттегідей әртүрлі жеміс-көкөністер сатып алу үшін мына есептерді шығаруыңыз керек:
Ұқсас қосылғыштарды біріктіріңдер:
№1. Алма.
№2. Алмұрт.
№3. Жүзім.
№4.Апельсин.
Енді бәріміз олжалы болдық. Түрлі жеміс-көкөністерді сатып алдық. Ары қарай жүріп кеттік.
… Жолсеріктер келесі аялдама Атбасар стансасына жақындағанымызды хабарлады. Енді бұл жерде тоқтап, таза ауада тыныстап алу үшін келесі тапсырмаларды орындауыңыз қажет:
Өрнектің мәнін табыңдар:
3-жолаушы:
4- жолаушы:
Енді міне балалар Астана қаласына да келіп жеттік. Оқушылар біздің астанамыз - Астана қаласының әдемі жерлері көп. Оның ішінде біз «Бәйтерек» демалыс кешені мен «Думан» ойын-сауық кешеніне барамыз. Ол үшін алдымен келесі есептерді шығаруыңыз керек:
Теңдеуді ықшамдап алып, шешіңдер:
5-жолаушы:
, Тексеру: 6∙2=12
6-жолаушы:
, Тексеру: 4∙8=32
7-жолаушы:
, Тексеру: -5∙(-2)=10
8-жолаушы:
, Тексеру: -11∙(-3)=33
9-жолаушы:
Логикалық есептерді шешіңдер:
1. 5 жұмыртқа 4 минутта піседі, ал 10 жұмыртқа неше минутта піседі? (4)
2. Жанұяда 5 ұл және әр ұлдың бір қарындасы бар. Жанұяда неше бала бар? (6)
3. Қосарланып жегілген ат-арбамен Сұлтан 10 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді? (10)
4. Ағаш үстінде 20 торғай отырды. Марат 6 торғайды атып алды. Сонда торғайдың нешеуі қалды? (6)
Жарайсыңдар, балалар. Біз «Бәйтерек»-тің төбесіне көтеріліп арман-тілектерімізді айттық. Одан кейін «Думан» ойын-сауық кешеніне барып араладық.
Бұл сыныптың саяхатқа шыққандағы мақсаты еліміздің бас қаласы Астанаға барып, оны аралау.
Қорытынды: Сонымен балалар, біздің қысқа да, қызықты саяхатымыз аяқталды. Біз сіздермен еліміздің бас қаласы — Астанаға барып, оның әдемі жерлерімен таныстық. Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Енді мектебімізге қайта оралайық.
Сонымен сендер жол бойы және Астанада шығарған есептеріңді ұмытпаңдар, қайталап тұрыңдар.
Үйге тапсырма: Бірмүше, көпмүше тақырыптарын қайталау.
Бағалау.